اخبار علمی و پزشکی

آپنه خواب احتمال کووید طولانی مدت را افزایش می دهد

بزرگسالان مبتلا به آپنه انسدادی خواب ۷۵ درصد بیشتر از افراد بدون این اختلال، علائم طولانی مدت کووید را تجربه می‌کنند. علائم آپنه خواب، وقفه در تنفس در هنگام خواب است.
به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، افراد مبتلا به کووید طولانی مدت بیش از چهار هفته پس از ابتلای اولیه به کووید، علائم جدید، طولانی یا تشدید شده را تجربه می‌کنند.
این که چگونه آپنه خواب زمینه را برای کووید طولانی مدت فراهم می‌کند، به طور کامل درک نشده است، اما محققان نظریه‌هایی دارند.
هانا ماندل، نویسنده این مطالعه از دانشگاه نیویورک، گفت: ارتباط بین آپنه خواب و کووید طولانی مدت می‌تواند ناشی از عوامل خطر مشترک مانند چاقی باشد.
برای این مطالعه، محققان تجزیه و تحلیل سوابق سلامت الکترونیکی سه مجموعه داده شامل بیش از ۲.۲ میلیون نفر که بین مارس ۲۰۲۰ و فوریه ۲۰۲۲ مبتلا به کووید ۱۹ شده بودند، بررسی کردند.
به طور کلی، ۵ درصد از بزرگسالان و کمتر از ۲ درصد از کودکان مبتلا به آپنه خواب تشخیص داده شده بودند.
هنگامی که محققان سایر عوامل شناخته شده برای افزایش خطر ابتلاء به کووید طولانی، مانند شدت بیماری، سن و بیماری‌های زمینه‌ای را کنترل کردند، دریافتند که آپنه خواب احتمال ابتلای طولانی مدت به کووید را در بزرگسالان افزایش می‌دهد اما نه در کودکان.
آپنه خواب درمان نشده خطر بیماری قلبی، حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد، علاوه بر این به طور بالقوه احتمال ابتلاء به کووید طولانی مدت را افزایش می‌دهد.
منبع:هلث دی نیوز

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا