اخبار امروز

ابلاغ دستورالعمل‌های استقبال از مهرماه به مناطق ۲۲ گانه
محمد امین توکلی زاده در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در استقبال از مهر، پیش از ایام اربعین جلساتی با دستگاه‌های مختلف برگزار شده است، اظهار کرد: دستورالعمل‌ها در رابطه با استقبال از ماه مهر و آغاز سال تحصیلی ۲۰ روز پیش به مناطق ارسال شده و کمیته‌هایی در اداره کل آموزش شهروندی و مناطق شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه راهپیمایی شاید یک نگاه حداقلی به اربعین باشد، تصریح کرد: نگاه والای مقام معظم رهبری در رویکرد‌های ما نهفته است و باید خود را به این نگاه تا آنجا که می‌توانیم نزدیک کنیم و در ابتدای امر لازم است شرح راهبرد‌های خود را با نگاه رهبر معظم انقلاب تطبیق بدهیم.
توکلی زاده تأکید کرد: شهرداری تنها نباید نگاه پشتیبانی داشته باشد و ظرفیت مدیریت شهری فراتر از این است که تنها از یک بعد به اربعین نگاه کند؛ لذا راهبرد اجتماعی، خدماتی و فرهنگی در اربعین در پیش گرفته شد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تأکید بر حرکت به سمت مردمی سازی اربعین، یادآور شد: اربعین حسینی از ابتدا تا انتها با مردم شکل می‌گیرد و یکی از مثال‌های درست مردمی سازی به شمار می‌رود.
توکلی زاده با تأکید بر برقراری ارتباط با موکب داران در قرارگاه‌ها، تصریح کرد: در یک کار مشترک با جبهه فرهنگی نزدیک به هزار فعال اربعینی در کنار هم قرار گرفتند و ارتباط مناسبی بین اربعینی‌های کشور شکل گرفت.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه چهار میلیون و ۵۰ هزار ایرانی در اربعین امسال شرکت کردند، یادآور شد: حج نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ هزار زائر دارد، اما در اربعین چهار میلیون نفر شرکت کردند و این رقم به جز آمار افرادی است که در مراسم جاماندگان شرکت کرده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه تمرکز بر نجف و کربلا کافی نبود، گفت: با وجود اینکه امیدواریم تعداد زائران از ۱۰ میلیون نفر عبور کند، نوع نیاز‌ها و اقتضا‌ها با این میزان جمعیت متفاوت خواهد شد.
توکلی زاده همچنین تصریح کرد: این بنای خیر گذاشته شد تا ما امروز بتوانیم به آن کیفیت دهیم و آن را تخصصی‌تر کنیم؛ یکی از ابعاد اربعین این بود که به صورت خانوادگی برگزار شد و این حضور حتما برکات بیشتری نسبت به حضور فردی دارد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه اربعین تا ۱۵ سال در تابستان اتفاق می‌افتد، یادآور شد: حضور دانش آموزان در حماسه اربعین از برکات این همزمانی با فصل تابستان است و در همین راستا به سمتی رفتیم که موکب‌های نوجوانان راه اندازی شوند و تولیدات نوجوان‌ها مورد توجه قرار گرفت از سویی دیگر دخیل کردن این قشر از جامعه در اجرای برنامه‌های اربعین امسال اتفاق افتاد.
وی همچنین تصریح کرد: دبیرخانه دائمی ستاد اربعین امسال کار خود را آغاز کرده است؛ دوره گذشته دانش خود را از ما دریغ نکرد و نتوانستیم از آن بهره بگیریم و باید نزد افراد این آموخته‌ها را یاد می‌گرفتیم و امروز با راه اندازی دبیرخانه دائمی، دستورالعمل‌هایی وجود خواهد داشت که می‌توان بر اساس آن گام‌های بعدی را برداشت.
توکلی زاده با بیان اینکه پایه و اساس اقدامات اربعین خدمات شهری است، یادآور شد: همکاران ما در این گرما زحمت کشیدند و راه را برای ما باز کردند تا برنامه‌های فرهنگی اجرا کنیم؛ وقتی حوزه‌های مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند باید قرارگاه‌هایی تشکیل شود که بتوانند اقدامات را مدیریت کنند؛ لذا شهرداری مناطق به عنوان قرارگاه‌ها انتخاب شدند و تکلیف هر قرارگاه از لحاظ وظایف و زمان شروع و پایان کار مشخص شد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اعلام اینکه در برنامه‌های فرهنگی سعی شد جبهه فرهنگی انقلاب تقویت شود، تأکید کرد: در گذشته بنری که چاپ می‌شد ده‌ها آرم داشت و یک شعار؛ اما امروز سعی شده این آرم‌ها کنار زده شود.
وی با تأکید بر اینکه اربعین یک اقدام ملی و یا فراملی است، گفت: وزیر کشور و معاونان در رأس امور هستند و دستگاه‌های مختلف در کنار کلانشهر‌ها حضور دارند و بر اساس تقسیم کار ملی وارد عمل می‌شوند؛ شهرداری تهران در چند کمیته عضو و یا مسئول است، به طوریکه معاون خدمات شهری شهرداری تهران رئیس ستاد خدمات شهری اربعین در کل کشور است.
توکلی زاده با بیان اینکه پویش‌های مردمی امسال تحت عنوان «حیاتنا الحسین (ع)» کار‌های خود را انجام دادند، اعلام کرد: با همکاری صدا و سیما برنامه‌های خوبی با این محور ساخته شد که از جمله می‌توان به برنامه «از سرگذشت» و «باب القبله» اشاره کرد که هنرمندان در این زمینه با ما همکاری خوبی داشتند.

باشگاه خبرنگاران جوان

باشگاه خبرنگاران جوان یک رسانه دیجیتال مستقل در ایران است که در زمینه‌های مختلف خبری، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و سیاسی فعالیت می‌کند. این رسانه معمولاً با انتشار مقالات، گزارش‌ها، ویدیوها و تحلیل‌ها در خصوص مسائل مختلف جامعه و کشور به ارتقاء دانش و آگاهی عمومی می‌پردازد. باشگاه خبرنگاران جوان در زمینه‌های مختلف همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ، هنر، ورزش و غیره اخبار و تحلیل‌های متنوعی ارائه می‌دهد. این رسانه توسط جوانانی که علاقه به روزنوشتی و فعالیت در حوزه رسانه دارند، اداره می‌شود و به عنوان یکی از منابع خبری معتبر در ایران شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا