اخبار بین الملل

ادعای الاخبار: مذاکرات غیرمستقیم میان حزب‌الله لبنان و عربستان

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه، روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی با تیتر «گفتگو میان ریاض و حزب الله از طریق طرف سوم؟» مدعی شد: آنچه که در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران به لبنان در رسانه‌ها مطرح نشده مهم‌تر از مسائلی به شمار می‌رود که مطرح شده است.
آنچه که معمولاً در خصوص اینگونه سفرها مطرح می‌شود حمایت از دولت، ارتش و مقاومت لبنان در کنار آمادگی برای ارائه کمک در زمینه‌های مختلف و تشویق لبنانی برای دستیابی به توافق است. اما مسائل پنهان مانده از دید رسانه‌ها در جریان این سفر بسیار مهم‌تر است. اینگونه اطلاعات معمولاً در نشست‌های رسمی مطرح نمی‌شود بلکه در نشست حسین امیرعبداللهیان با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان آن هم در شرایط حساس کنونی بررسی می‌شود. اطلاعاتی که مسئولان رسمی لبنان به نقل از یک مسئول سعودی دریافت کرده اند حاوی این پیام است که عربستان مذاکراتی با ایران، سوریه و نظام بشار اسد رئیس جمهور این کشور آغاز کرده و گستره این مذاکرات به زودی حزب الله لبنان را نیز دربرخواهد گرفت.
در ادامه این گزارش آمده است: اطلاعات غیررسمی در بیروت تکمیل کننده آنچه که ذکر شد، است. این اطلاعات بیانگر آن است که یک خط گفتگو میان حزب الله و عربستان از طریق یک طرف سوم، باز شده و یا به زودی باز می‌شود. این اتفاقات در شرایطی به وقوع می‌پیوندد که یادآور دیدار ملک عبدالله در سال ۲۰۰۷ با نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان و محمد فنیش یکی از نمایندگان حزب در عربستان است. بعد از این دیدار، قطع روابط و جنگ رسانه‌ای طولانی مدت میان دو طرف درگرفت.
جدای از اینکه این تلاش‌ها به نتیجه برسد یا شکست بخورد، ما شاهد یک مرحله جدیدی هستیم که در آن عربستان در روابط منطقه‌ای خود بازنگری می‌کند. این در حالیست که عربستان در دوره اخیر با حجم چالش‌های بی سابقه‌ای از یمن گرفته تا لبنان و آمریکا روبه‌رو است.
مسأله دیگر که در جریان این دیدارها علناً در رسانه‌ها مطرح نشده است، مسأله انتخابات ریاست جمهوری لبنان است. آنچه که مکرراً از تهران و دمشق که هر دو به امور لبنان توجه دارند، به گوش می‌رسد این است که پرونده لبنان از جمله انتخابات ریاست جمهوری آن به دست حزب الله و دبیرکل این حزب به عنوان تنها مرجع است. پیش از این نیز سلیمان فرنجیه دومین نامزد شیعه انتخابات تاکید کرده بود که بشار اسد باید با نصرالله در این خصوص هماهنگ باشد.
در ادامه این گزارش آمده است: این سخنان از زبان نجیب میقاتی نخست وزیر دولت پیشبرد امور در جریان دیدار با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل نیز مطرح شده بود اما رئیسی به میقاتی تاکید کرده بود که دولتش در امور داخلی لبنان مداخله نمی‌کند.
این موضع گیری‌ها بیانگر رویکرد درست ایرانی‌ها در زمینه سوق دادن مسیر مذاکرات درباره انتخاب رئیس جمهور با حزب الله لبنان است. پیام‌هایی که از منطقه مخابره می‌شود بیانگر آن است که لزوماً بحث لبنان در میز مذاکرات طرف‌های تأثیرگذار خیلی مطرح نیست و یا دست کم مانند دیگر پرونده‌های مهم منطقه از زمان دستیابی به توافق ایران و عربستان مانند یمن و سوریه بررسی می‌شود.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5766264/%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%82%DB%8C%D9%85-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%B2%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D9%84%D8%A8%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا