اخبار علمی و پزشکی

ارتباط بین صنعت و دانشگاه با استفاده از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی

در نشست مشترک وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با رئیس، معاونان و برخی از مدیران ارشد جهاد دانشگاهی استفاده از ظرفیت‌های این نهاد برای ارتباط بین صنعت و دانشگاه و امکان فرصت مطالعاتی اساتید جوان در مراکز فناورانه جهاد دانشگاهی مورد تاکید قرار گرفت. 
نشست مشترک محمد علی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و عضو هیئت امنای جهاد دانشگاهی با حسن مسلمی نائینی رئیس جهاد دانشگاهی و معاونان و برخی از مدیران ارشد این نهاد چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
وجود فرصت مطالعاتی برای اساتید جوان در جهاد دانشگاهی
حسن مسلمی نائینی در ابتدای این نشست مشترک با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: بر اساس اساسنامه یکی از اهداف و ماموریت‌های جهاد دانشگاهی ارتباط مناسب بین صنعت و موسسات خدماتی با دانشگاه است که در این زمینه ظرفیت‌های خوبی در جهاد دانشگاهی فراهم است.
امکان فرصت مطالعاتی برای اساتید جوان موضوع دیگری بود که رئیس جهاد دانشگاهی به آن اشاره کرد و افزود: با توجه به گستردگی و تنوع فعالیت‌های علمی و فناورانه جهاد دانشگاهی در سطح کشور این امکان وجود دارد تا فرصت مطالعاتی را برای اساتید جوان در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی این نهاد ایجاد کنیم.
مسلمی نائینی همچنین به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش و کارآفرینی اشاره و اظهار کرد: توانمندسازی دانشجویان برای ورود به بازار کار و آمادگی آن‌ها برای اشتغال از جمله فعالیت‌هایی است که توسط جهاد دانشگاهی دنبال می‌شود.
وی با اشاره به فعالیت سه پارک علم و فناوری زیر نظر جهاد دانشگاهی گفت: در پارک‌های علم و فناوری البرز، کرمانشاه و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، زمینه خوب برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور ایجاد کرده‌ایم.
ایران مرز پرگهر، طرح دیگری بود که رئیس جهاد دانشگاهی به آن اشاره کرد و گفت: در این طرح که چندین سال است توسط جهاد دانشگاهی در استان‌های مختلف برگزار می‌شود، دانشجویان در اردو‌های راهیان پیشرفت با دستاورد‌های محققان کشورمان آشنا می‌شوند.
رئيس جهاد دانشگاهی همچنین به برگزاری مسابقات مناظره دانشجویان اشاره کرد و گفت: در این طرح جهاد دانشگاهی سعی کرده است در راستای اجرای منویات رهبری زمینه‌ای را برای گفت وگوی دانشجویان  عملیاتی کند.
مسلمی نائینی با بیان اینکه برای اولین بار در این دوره مشاور بانوان منصوب شده است عنوان کرد: در حوزه‌های عفاف و حجاب، کار‌های فرهنگی و دیگر زمینه‌های فعالیت جهاد دانشگاهی آماده همکاری با مجموعه وزارت علوم تحقیقات و فناوری هستیم.
حمایت وزیر علوم از اردو‌های راهیان پیشرفت و فن فرهنگ 
وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز به این نشست با استقبال از پیشنهاد رئیس جهاد دانشگاهی برای اجرای فرصت مطالعاتی اساتید جوان در مجموعه جهاد دانشگاهی عنوان کرد: موضوع ارتباط بین صنعت و دانشگاه اهمیت بسیاری دارد و شاید همه جا این امکان وجود نداشته باشد که اساتید دانشگاه به طور مستقیم در صنعت حضور داشته باشند که بتوان از ظرفیت جهاد دانشگاهی می‌توان در این حوزه استفاده کرد.
زلفی گل با اشاره به سخنان شب گذشته رهبر انقلاب اسلامی عنوان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید فرموده‌اند باید رشته‌های دانشگاهی مورد نیاز جامعه باشند و در این رابطه نیز لازم است در دو دانشگاه علم و فرهنگ و علم و هنر یزد جهاد دانشگاهی رشته‌هایی تدوین شود که کاربردی و مورد نیاز جامعه بوده و خروجی این دانشگاه‌ها با سایر دانشگاه‌ها تفاوت داشته باشد.  
وی تشکیل جهاد دانشگاهی را بسیار با مفهوم دانست و گفت: پیشنهاد اجرای اردو‌های راهیان پیشرفت و فن فرهنگ که در این جلسه مطرح شد، بسیار ارزشمند است و وزارت علوم نیز از اجرای آن‌ها حمایت می‌کند.
عضو هیت امنای جهاد دانشگاهی همچنین با تقدیر از فعالیت‌های علمی و پژوهشی جهاد دانشگاهی به مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) اشاره و فعالیت‌های این مرکز جهاد دانشگاهی را بسیار خوب و دقیق ارزیابی کرد.  
وزیر علوم تحقیقات و فناوری در پایان با استقبال از پیشنهاد‌های مطرح شده در این نشست مشترک گفت: جهاد دانشگاهی در استان‌های مختلف ظرفیت بسیار خوبی دارد و اجرای طرح‌هایی در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه و فرصت مطالعاتی اساتید جوان فرصت برای ما و هم برای جهاد دانشگاهی است و این نهاد می‌تواند از ظرفیت‌ها اساتید استفاده مناسبی در اجرای پروژه‌هایش داشته باشد.
راه‌اندازی شبکه قرارگاهی دولت دانش و شبکه فن فرهنگ
در این نشست علیرضا کلانتر مهرجردی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی پیشنهاد راه‌اندازی شبکه قرارگاهی دولت دانش و شبکه فن فرهنگ را داد و گفت: با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جهاد دانشگاهی می‌تواند این طرح‌ها را در دانشگاه‌ها عملیاتی کند.  
دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی در بین سه دانشگاه بزرگ غیرانتفاعی کشور 
مهدی باصولی، رئیس دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی نیز با بیان این که این دانشگاه در حال حاضر ۸ هزار و ۲۰۰ دانشجو و بالغ بر ۹۰ رشته محل دارد گفت: هم اکنون جزو سه دانشگاه بزرگ غیرانتفاعی کشور هستیم.
وی با بیان اینکه این دانشگاه در مسیر تحول حرکت می‌کند ادامه داد: “انتظار داریم که از این دانشگاه همانند دانشگاه‌های دولتی حمایت شود” که این پیشنهاد با موافقت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همراه بود.  
محمد محسن غفوریان، معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به وضعیت اعضای هیئت علمی نهاد و بیان اینکه آن‌ها هم کار علمی و پژوهشی و فناوری انجام می‌دهند تاکید کرد: در صورت امکان در آیین نامه‌ها انعطاف ویژه‌ای برای حمایت از اعضای هیات علمی این نهاد دیده شود.  

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا