اخبار علمی و پزشکی

اعطای نشان عالی دانش به ۱۲ چهره دارای مرجعیت علمی

سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در آخرین نشست اولین دوره شورای عالی سیاستگذاری نشان عالی دانش که در محل تالار شهید سلیمانی دانشگاه تهران و با حضور دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: ۸ خرداد  ۱۴۰۲ همزمان با سالروز تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران، نشان عالی دانش در آئینی ویژه با حضور مقامات عالی علمی و اجرایی کشور به ۱۲ چهره اعطا می‌شود.
وی با اشاره به روند شکل‌گیری نشان عالی دانش، گفت: با گذشت یکسال از طرح ایده اعطای نشان مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران به چهره‌های مؤثر دارای مرجعیت علمی، جلسات هم‌اندیشی مکرری برگزار شد و به شکل‌گیری هیأت موسس نشان عالی دانش انجامید. همچنین اساسنامه نشان تدوین شد و ارکان نشان عالی دانش با مشارکت دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران شکل گرفت.
رئیس دانشگاه تهران افزود: پس از شکل‌گیری کارگروه‌های علمی در شش گروه تخصصی علوم انسانی و هنر، علوم اجتماعی و رفتاری، پزشکی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و دامپزشکی، فهرستی ۱۰۰ نفره از اساتید و چهره‌های بنام و معتبر علمی کشورمان در جلسات حضوری و مجازی کارگروه‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت و پس از غربال اولیه اسامی در کارگروه‌های تخصصی، نظر کارگروه‌ها در شورای علمی نشان عالی دانش به بحث گذاشته شد.
خروجی نظر شورای علمی نشان عالی دانش در آخرین نشست اولین دوره شورای عالی سیاستگذاری نشان عالی دانش به بحث گذاشته شد و ۲ چهره از میان چهره‌های مورد بررسی از هر کارگروه تخصصی به منظور دریافت نشان عالی دانش انتخاب شدند.
رئیس دانشگاه تهران در این نشست با قدردانی از دکتر عباس مصلی‌نژاد استاد دانشگاه تهران و مدیرعامل بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد که بانی تأمین منابع لازم برای اهدای جوایز و نشان عالی دانش به برگزیدگان است، تاکید کرد: اعطای نشان عالی دانش برکات بسیار زیادی برای توسعه علم و فناوری و همچنین تکریم عالمان و پاسداشت مقام علم دارد.
سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و عضو شورای عالی نشان عالی دانش و دکتر محمود کمره‌ای و دکتر مهدی فکور اعضای هیأت رئیسه دانشگاه تهران نیز در این نشست تاکید کردند که در انتخاب چهره‌ها برای دریافت نشان عالی دانش، توجه به تعداد مقالات باعث غفلت از توجه به ویژگی‌های فرهنگی و شاگردپروری و آموزشی نشود.
رضا پورحسین، دبیر نشان عالی دانش نیز درباره نحوه تهیه فهرست ۱۰۰ نفره برای انتخاب برگزیدگان واجد دریافت نشان عالی دانش، توضیح داد: طی نامه‌نگاری‌هایی که با دانشکده‌های دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه‌های کشور داشتیم و با استفاده از ظرفیت اعضای پیوسته فرهنگستان‌ها و فهرستی از اساتید ممتاز دانشگاه‌ها و همچنین اسامی چهره‌های ماندگار و برندگان جوایز مهم به فهرست ۱۰۰ نفره‌ای رسیدیم که در جلسات مستمر به بحث و بررسی گذاشته شد و در نهایت ۱۲ نفر از بین این ۱۰۰ نفر برگزیده شدند که هشتم خرداد ۱۴۰۲ در آئین خاصی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران به دریافت اولین نشان عالی دانش نائل می‌شوند.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا