اخبار علمی و پزشکی

افزایش صادرات تجهیزات پزشکی ایران به تاجیکستان

بهرام عین اللهی در حاشیه اجلاس گروه ۵ و در دیدار وزیر بهداشت تاجیکستان، گفت: در دولت مردمی آیت الله رییسی با رویکرد تقویت ارتباطات با همسایگان، سفر‌های متعدد مقامات ایرانی به تاجیکستان صورت گرفته و این نشان دهنده علاقه دو کشور برای گسترش روابط است.
وی افزود: در حوزه سلامت نیز ارتباطات بین ایران و تاجیکستان باید تقویت و زمینه مشارکت بیشتر استادان و دانشمندان دو کشور در همایش‌های های علمی مشترک و طرح‌های کاربردی تحقیقاتی، تسهیل شود. همچنین افزایش همکاری‌های حوزه بهداشت می‌تواند به کنترل برخی بیماری‌های واگیردار بینجامد. دکتر عین اللهی با اشاره به اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران، گفت: این تحریم‌ها موجب رشد و پیشرفت بیشتر ایران شد؛ به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از تجهیزات پزشکی و ۹۹ درصد از داروها، تولید داخل است بنابراین همکاری در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بین ایران و تاجیکستان می‌تواند در دستور کار قرار گیرد چراکه دسترسی به محصولات ایرانی برای تاجیکستان مطلوبیت اقتصادی بیشتری دارد.
وزیر بهداشت کشورمان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های علوم پزشکی در زمینه علمی و تحقیقاتی یاد کرد و گفت: این دانشگاه ماموریت دارد همکاری‌های علمی و حوزه سلامت بین دو کشور ایران و تاجیکستان را تقویت کند.
وزیر بهداشت تاجیکستان نیز در این دیدار ضمن تاکید بر لزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در حوزه سلامت، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قدرتمندترین کشور‌های منطقه در آموزش پزشکی یاد کرد.
وی بیان کرد: علاقه مندیم پزشکان و اساتید علوم پزشکی تاجیکستان، همکاری‌های علمی و تحقیقاتی را با جمهوری اسلامی ایران، گشترش دهند. یکی دیگر از زمینه‌های تقویت همکاری نیز، حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است.
وزیر بهداشت تاجیکستان نیز در این دیدار ضمن تاکید بر لزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در حوزه سلامت، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قدرتمندترین کشور‌های منطقه در آموزش پزشکی یاد کرد.
وی گفت: علاقه مندیم پزشکان و اساتید علوم پزشکی تاجیکستان، همکاری‌های علمی و تحقیقاتی را با جمهوری اسلامی ایران، گشترش دهند. یکی دیگر از زمینه‌های تقویت همکاری نیز، حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا