اخبار بین الملل

افشای نقش هنری کیسینجر در کشتار غیرنظامیان کامبوجی

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از المیادین، سایت آمریکایی «اینترسپت» با ارائه یک آرشیو انحصاری، مدارکی را منتشر کرده که بیانگر دست داشتن هنری کیسینجر وزیر خارجه اسبق آمریکا در کشتار مردم بی گناه کشور کامبوج است.
این سایت آمریکایی گزارش داد: مصاحبه‌های صورت گرفته با بیش از ۷۵ شاهد و نجات یافته از حملات نظامی آمریکا و آرشیو انحصاری مدارک، نشان می‌دهد که هنری کیسینجر بیش از آنچه قبلاً منتشر شده، مسئول کشتار غیرنظامیان در کامبوج است.
سایت مذکور یک پرونده متشکل از چهار مورد مربوط به عملیاتی که کیسینجر در کشتار غیرنظامیان، دست داشته منتشر کرده است که در ادامه می‌آید.
دستان کیسینجر آلوده به خون است
تحقیقات صورت گرفته در این بخش از طریق مصاحبه‌های انحصاری و اسناد آرشیوی بیانگر جزئیات کشتار صدها غیرنظامی در کامبوج است. این اسناد نظامی که پیشتر محرمانه به شمار می‌آمد از پرونده‌های یگان سری وابسته به پنتاگون جمع آوری شده و مربوط به جنایات جنگی در دهه هفتاد است.
علاوه بر آن، اظهارنظرهای بازرسان که در میان هزاران صفحه از اسناد دیگر دفن شده، بعد از صدها ساعت بررسی از آرشیو ملی آمریکا بیرون کشیده شده است.
تمام این اطلاعات و اسناد و مدارک در جریان جنگ مذکور سری بوده و همچنان برای مردم آمریکا کاملاً واضح و آشکار نیست. اسناد مذکور، یک نقشه راه ابتدایی برای گزارش‌های میدانی در جنوب شرق آسیا ارائه می‌دهد که نشان دهنده وقوع دهها انفجار اضافی و حملات زمینی بوده که خبر آن به گوش جهانیان نرسیده است.
حمله بدنام سال ۱۹۷۳
در این بخش از تحقیقات، اسناد مدفون شده از مدت‌ها قبل نشان می‌دهد که تعداد واقعی قربانیان غیرنظامی بمباران شهر «نیک لانگ» چه بسا ۲ برابر آمار رسمی باشد. بمباران این شهر بر اساس نقشه‌های بسیار بد و اطلاعات ناقص باعث کشته شدن تعداد بیشتری از غیرنظامیان شده است.
با وجود آنکه کیسینجر در کتاب خود با نام «پایان دادن به جنگ ویتنام» در سال ۲۰۰۳، می‌نویسد که بیش از ۱۰۰ غیر نظامی در این شهر کشته شدند اما تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد آنها بیش از ۲۷۰ شهروند کامبوجی بوده است.
کشتار دهها هزار کامبوجی بی گناه
در این بخش، کیسینجر مهندس بمباران کامبوج در سال ۱۹۷۳ و یکی از تأییدکنندگان حمله به این کشور در سال ۱۹۷۰ اذعان می‌کند که ۵۰ هزار غیرنظامی کامبوجی طی دوره مسئولیت وی، کشته شدند. این در حالیست که کارشناسان معتقدند این آمار ممکن است حتی تا سه برابر بیشتر باشد.
مکالمات کیسینجر مسئولیت وی را آشکار می‌کند
در بخش چهارم این پرونده آمده است که مکالمات تلفنی میان کیسینجر و ریچارد نیکسون رئیس جمهور اسبق آمریکا، نقش وی در بمباران و کشتار مردم را افشا می‌کند. این مکالمات تلفنی در تاریخ ۹ ژانویه ۱۹۷۰ صورت گرفته است.
در این مکالمه تلفنی، سیاست‌های نیکسون و نقش اصلی کیسینجر و چگونگی کشتار تعداد زیادی از مردم کامبوج در حملات هوایی آمریکا مشخص شده است.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5789359/%D8%A7%D9%81%D8%B4%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%B4-%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%86%D8%AC%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AC%DB%8C

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا