اخبار سیاسی

اقدامات دانشگاه تهران برای جلوگیری از خروج نخبگان- اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدحسین مقیمی، رئیس دانشگاه تهران، با اشاره به برگزاری نمایشگاه کار در این دانشگاه با حضور ذینفعان کسب و کار اظهار داشت: دانشگاه تهران شعار خود را کسب وکار با موضوع علم قرار داده و در دانشکده کارآفرینی راه حل هایی را برای این موضوع دنبال می کند. برای اینکه دغدغه دانشجویان را در حوزه کار رسیدگی کنیم اقداماتی راانجام دادیم که برخی آغاز شده و برخی دیگر در حال برنامه ریزی است.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه دانشگاه پرورش دانش آموختگان است اما وقتی صحبت از دانشگاه کارآفرین می‌کنیم باید نقش خود را در اتصال دانش آموختگان با محیط کسب و کار ببینیم  و این همگرایی در بخش های مختلف و معاونت های مختلف دیده شود.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: برگزاری جلساتی را برای ایجاد این همگرایی از مدتها قبل آغاز کردیم که شروع آن با معاونت پژوهشی بود لذا ابتدا ارتباط با صنعت در دانشگاه راه اندازی شد که فقط در حد مذاکره با مراکز صنعتی کار می کرد. اگر تحصیلات تکمیلی را در نظر بگیریم، بیش از 30 هزار نیروی کار وجود داشت  که گام اول می طلبید که این همگرایی در معاونت های دانشگاه انجام شود. زیر ساخت های قانونی فراهم شد و در حوزه آموزش تغییراتی از یک سال قبل آغاز شده و دروس کارورزی را تقویت کردیم.

وی با بیان اینکه دوره های مهارتی متناسب با محیط کار و مهارت آموزی است، ادامه داد: به دنبال تهیه بسته کاملی هستیم و جلسات آن هر هفته تشکیل می شود. در همین راستا، دروس کارورزی و مهارت ورزی در رشته های مختلف را تقویت کرده ایم و بر این اساس بخشی از فعالیت های علمی دانشجویان معطوف به کار و ارتباط با محیط کار است و پردیس های علم و فناوری دانشگاه تهران این ماموریت را دنبال می کند و قرار است سه پردیس جدید در مشهد مقدس، رضوان شهر گیلان در واحد بین الملل کاسپین دانشگاه تهران و در خلیج گرگان راه اندازی شود.

مقیمی با اشاره اینکه با اقدامات جزیره ای مسئله صنعت و جامعه نه تنها حل نمی‌شود بلکه انباشته می شود،  از تدوین یک بسته در ارتباط با فعالیت های تفریحی و فرهنگی و … خبر داد و گفت: بسته کاملی درباره فعالیت های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و تفریحی مهارت و اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه تهران در حال تهیه است تا آنچه در محیط دانشگاه از جنبه های آموزشی و فرهنگی کاستی دارد را در قالب یکپارچه و همگرا دید. همچنین در تلاشیم دانشجویان اوقات فراغت خود را خارج از دانشگاه سپری کنند.به طور مثال یکی از پردیس های علم و فناوری ما در مجاورت شهرک صنعتی اشتهارد قرار دارد و نزدیک به 6 هزار فرصت شغلی دارد و می تواند برای دانشجویان ما اشتغال زایی کند.

وی یادآور شد: آمادگی داریم این الگو را به سایر دانشگاه ها به ویژه دانشگاههای تهران ارائه دهیم و پذیرای دانشجویان آنها در این  محیط باشیم. شرکت هایی که در این نمایشگاه حضور پیدا کنند 400 فرصت شغلی برای دانشجویان ایجاد خواهند کرد.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه درباره برنامه های این دانشگاه برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان این مسئله را یکی از دغدغه های همیشگی در حوزه آموزش عالی دانست و گفت:  مهمترین علت مهاجرت عدم ایجاد فرصت های شغلی است متاسفانه نتوانستیم زمینه ای را در این بخش فراهم کنیم. نگاه جزیره ای و عدم همگرایی بخش های مختلف در کنار وجود  منابع طبیعی و ظرفیت ها گویای عدم مدیریت در این زمینه است. 

وی ادامه داد: ما مجموعه ای تحت عنوان گروه بیوتکنولوژی در دانشگاه تهران داریم که قبلا نخبگان حاضر در آن قبل از اینکه به مرحله دکتری برسند مهاجرت می کردند تصمیم گرفتیم این مجموعه را به دانشکده ارتقا دهیم و انها را در دانشگاه جذب کنیم. یکی دیگر از مشکلات مهاجرت نخبگان کمبود آزمایشگاهها و تجهیزات است. به کمک یکی از بانک های کشور به دنبال دریافت  تسهیلات 150 میلیون یوروی از یک بانک خارجی  برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی هستیم تا که بتوانیم تجهیزات را نوسازی کنیم. استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاههای کشورهای همسایه و تبدیل به احسن کردن سرمایه های دانشگاه تهران برای تجهیز آزمایشگاهها از دیگر اقدامات است.

وی بحث مهارت ورزی را از دیگر مسائل دانست و ادامه داد: این مسئله، مسئله ای جداگانه و جزیره ای نیست و محدود به یک بخش نیست. این اقدامات باید از سوی همه بخش ها ایجاد شود زمانی ما دانشگاه فنی حرفه ای و علمی کاربری را ایجاد کردیم که موفق نبودند. برخی از فارغ التحصیلان ما حداقل های فنی را نیز نمی دانند. بخش خصوصی دنبال آورده است نه پرورش و ترجیح می دهند کسی را به کار گیرد که مهارت داشته باشد.

مقیمی گفت: مهارت باید جوهره همه رشته های تحصیلی ما شود. باید همه رشته ها عینک مهارتی داشته باشند و نگاه دانشگاهها تربیت کسانی باشد که نه برای پشت میزنشینی در بخش های مختلف بلکه کسب و کار و تولید و کارآفرینی باشد.

وی درباره ساماندهی رشته های تحصیلی در دانشگاه تهران گفت: به اعتقاد بنده هر 5 سال یکبار باید همه رشته ها بازنگری شوند و در قبال رشته هایی که تاسیس شدند، رشته هایی را از رده خارج کنیم.

بهرامی احسان معاون فرهنگی دانشگاه تهران نیز در نشست خبری این نمایشگاه اظهار داشت: بنیادی بودن دانش در تولید علم و صنعت و فناوری و نقش دانش و دانشگاه در ایجاد تحولات سریع و موثر بر کسی پوشیده نیست.امیدوارم دانشگاه تهران پرچمدار این جریان باشد و بتواند اقتضائات صنعت را به دانشگاه بیاورد و مهمتراز آن دانشجویان و اساتید بتواند با این پیوند از منافع مادی و از رشد و بالندگی بهره‌مند کند. اتفاقی که در نمایشگاه کار می‌افتد بر این است که یکی از دغدغه دانشجویان که ورود به بازار کار و کار آفرینی است پوشش دهد.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2891460

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا