اخبار علمی و پزشکی

امشب ماه تاریک نخواهد شد

در گفت‌ و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛
محمد حسین طالع زاده کارشناس ارشد اخترفیزیک و مدرس رسمی انجمن نجوم ایران گفت: زمانی که ماه به دور زمین درحال چرخش باشد و یا این که زمین، ماه و خورشید در یک راستا قرار گرفته باشند، پدیده‌ای تحت عنوان ماه گرفتگی رخ می‌دهد. 
او افزود: زمانی که پدیده ماه گرفتگی رخ می‌دهد سایه زمین در فضا دو منطقه را ایجاد می‌کند، یکی منطقه‌ای که تحت عنوان سایه نام گذاری می‌شود و دیگری منطقه نیم سایه است. ماه در زمان عبور از منطقه نیم سایه و سایه عبور می‌کند که آن را پدیده ماه گرفتگی می‌نامند.

طالع زاده ادامه داد: گاهی اوقات ماه وارد منطقه سایه نمی‌شود و فقط از منطقه نیم سایه عبور می‌کند که تشخیص این پدیده با چشم غیر مسلح ممکن نیست یا به سختی انجام می شود که به آن ماه گرفتگی نیم سایه می‌گویند. 
کارشناس ارشد اخترفیزیک و مدرس رسمی انجمن نجوم ایران بیان کرد: در تصویر سمت راست نمایی از ماه گرفتگی نیم سایه است که یک قسمتی از ماه نسبت به حالت عادی تیره‌تر است.

او اظهار کرد: پدیده ماه گرفتگی‌های نیم سایه به طور کلی جزو پدیده‌های جذاب نجومی به شمار نمی‌آیند و ماه گرفتگی نیم سایه امشب که در ساعت ۲۰:۵۳ دقیقه رخ می‌دهد تفاوت چندانی در شکل ظاهری ماه ایجاد نخواهد کرد، اما در شهریور ۱۴۰۴ یک ماه گرفتگی کامل و بسیار زیبا را شاهد خواهیم بود.

نمایی از بیشینه خسوف امشب در ساعت ۲۰:۵۳ دقیقه

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا