اخبار بین الملل

انتخابات ترکیه و نفس‌های حبس شده /چشم مقاومت به قدس دوخته شده است

خبرگزاری مهر خبرخونه، گروه بین‌الملل: انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با رقابت تنگاتنگ میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور و کمال قلیچدار اوغلو، برای نخستین بار به دور دوم کشیده شده است. از سوی دیگر بررسی عملکرد گروه‌های مقاومت در نبرد غزه و عملیات انتقام آزادگان حقایق زیادی را در خصوص برتری نظامی این جنبش نمایان می‌کند.

روزنامه القدس العربی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نوشت: شهروندان ترکیه در حالی روز یکشنبه آرا خود را در صندوق‌های اخذ رأی انداختند که شاهد برگزاری مهم‌ترین انتخابات تاریخ کشورشان بودند. در این انتخابات رقابت میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کنونی ترکیه و کمال قلیچدار اوغلو رقیب وی، بسیار تنگاتنگ و شدید است. با بررسی آرا منتشر شده، به نظر می‌رسد ترکیه به سمت برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کشیده می‌شود.

روزنامه العربی الجدید با اشاره به هفتادوپنجمین سالگرد نکبت (اشغال فلسطین) نوشت: هفتادوپنج سال از آغاز نکبت می‌گذرد و جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین همچنان ادامه دارد. کابینه این رژیم سیاست‌های پاکسازی نژادی را در کنار تخریب منازل فلسطینی‌ها و کشتار آنها دنبال و آن را تشدید کرده است.
گستاخی صهیونیست‌ها به حدی رسیده که بنا به نظر تحلیلگران، آنها نه تنها دیگر مانند گذشته، سالروز اشغال فلسطین را انکار نمی‌کنند بلکه اعراب را به تکرار این اقدام و کشیده شدن دایره اشغالگری شأن به اردن یا اردوگاه الیرموک سوریه، تهدید می‌کنند.

روزنامه رأی الیوم نیز با اشاره به سالگرد اشغال فلسطین نوشت: کمیته ملی فلسطین برای تحریم رژیم صهیونیستی در هفتادوپنجمین سالروز نکبت با صدور بیانیه‌ای با تیتر «از بن گورین تا بن گویر؛ نکبت ادامه دارد و مقاومت نیز ادامه دارد» اعلام کرد که باید اقدامات تحریم رژیم صهیونیستی و همچنین فشارهای مردمی از سوی سطوح رسمی فلسطین برای توقف همکاری‌های امنیتی تشکیلات خودگردان با تل آویو افزایش یابد. روند عادی سازی رژیم‌های استبدادی عربی با رژیم صهیونیستی باید متوقف شده و مجمع عمومی سازمان ملل اقداماتی را در راستای مجازات این رژیم در پیش گیرد.

روزنامه الشرق الاوسط در خصوص انتخابات ترکیه نوشت: ترکیه برای نخستین بار در تاریخ این کشور شاهد کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم است. آرا شمارش شده صندوق‌های اخذ رأی بیانگر رقابت تنگاتنگ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کنونی ترکیه و کمال قلیچدار اوغلو رقیب انتخاباتی وی است. اردوغان در زمان انداختن رأی خود نسبت به آینده خوب کشور و تحقق دموکراسی ابراز امیدواری کرد.

روزنامه لبنانی البناء در مقاله‌ای با عنوان «نکته مهم توافق با نظارت مصر؛ آتش‌بس مقاومت را متوقف نمی‌کند» نوشت: نبرد اخیر واقعیت‌های زیادی را مشخص کرد؛ قدرت نظامی جهاد اسلامی بیشتر از چیزی است که دشمن فکر می‌کند، جنبش‌های مقاومت فلسطین به ویژه حماس و جهاد، پهپادهای متنوعی در اختیار دارند، همکاری و هماهنگی میان این ۲ جنبش بیش از تصورات دشمن است، فرار گسترده شهرک نشین ها به داخل اراضی اشغالی به دلیل ترس سران رژیم صهیونیستی از وارد آمدن تلفات و خسارات گسترده به شهرک‌ها، همراهی نیروهای مقاومت در کرانه باختری با مقاومت غزه و درگیر شدن با دشمن صهیونیستی در مناطق مختلف، تحمیل شروط مقاومت به سران رژیم صهیونیستی و بعد از آن پذیرش آتس بس.

روزنامه لبنانی الاخبار با تیتر «چشم مقاومت به قدس دوخته شده است» نوشت: منابع آگاه به الاخبار گفته‌اند که مقاومت در حال حاضر متوجه شهر قدس بوده و آماده است با هر گونه تحول و یا اقدام تحریک‌آمیز از سوی کابینه رژیم صهیونیستی و تندروها در این شهر مقابله کند. نمایندگان گروه‌های مقاومت به میانجی‌گران مصری ابلاغ کرده‌اند که اقدامات رژیم صهیونیستی در قبال مسجدالاقصی را زیر نظر دارند و هرگز اجازه عبور از خطوط قرمز را در قبال این مکان مقدس نخواهند داد. آنها اعلام کرده‌اند که آمادگی آغاز یک نبرد جدید برای حمایت از مسجدالاقصی و ممانعت از تقسیم بندی زمانی و مکانی این مسجد را دارند.

روزنامه یمنی المسیره با اشاره به راهپیمایی گسترده یمنی‌ها در حمایت از مقاومت فلسطین نوشت: مردم یمن برای دومین روز پیاپی خود را برای برگزاری راهپیمایی حمایت از عملیات «انتقام آزادگان» نیروهای مقاومت فلسطین، آماده می‌کنند. فلسطین به مثابه چشم یمن است. مردم استان صعده یمن ضمن حمایت از آرمان فلسطین، آمادگی خود را برای حضور مستقیم در نبرد علیه رژیم صهیونیستی اعلام کردند.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5780583/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%A8%D8%B3-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%AF%D8%B3-%D8%AF%D9%88%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%87

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا