اخبار بین الملل

اوربان: در روابط مجارستان و سوئد، یک جای کار می‌لنگد

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از اسپوتنیک، ویکتور اروبان، نخست وزیر مجارستان با تاکید بر روابط نه چندان خوشایند بین بوداپست و استکهلم، گفت که روابط دو کشور پیش از تایید پیوستن سوئد به ناتو، باید بهبود پیدا کند.
اروبان اظهار داشت: در روابط سیاسی بین سوئد و مجارستان یک جای کار به شدت می‌لنگد و ما در وهله اول باید این مساله را بهبود ببخشیم. دوست نداریم جنگ‌ها را به ناتو بکشانیم.
وی رئیس دفتر نخست وزیر مجارستان گفته بود که روابط دوجانبه بین این کشور و سوئد، در پایین‌ترین سطح قرار دارد. وی همچنین سیاستمداران سوئدی را به «عادت همیشگی برای زیر سوال بردن دمکراسی در مجارستان و همچنین توهین به رای‌دهندگان و نمایندگان مجلس و تمام کشور مجارستان» متهم کرد.
پارلمان مجارستان هنوز هیچ تاریخ مشخصی را برای رای‌گیری درباره پیشنهاد پیوستن سوئد به ناتو تعیین نکرده است؛ پیشنهادی که الزاما باید به تایید تمام اعضا برسد.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در واکنش به اظهارات اخیر اوربان، نسبت به پذیرش و تایید درخواست الحاق سوئد، ابراز امیدواری و به اعضای این ائتلاف نظامی توصیه کرد که پیشنهاد سوئد را تایید کنند.
از جمله مواردی که استولتنبرگ با اشاره به آن خواستار تسریع تایید الحاق سوئد به ناتو شده، می‌توان به انتخابات ریاست جمهوری ترکیه و مقررات جدید ضدتروریسم استکهلم اشاره کرد. با این حال، او گفته است که در اجلاس آتی ناتو در ویلینیوس، پایتخت لیتوانی، صرفا «احتمال پیوستن سوئد بررسی می‌شود و ضمانتی برای آن نیست.»
با این حال، رسانه‌های سوئد در گزارش‌هایی مدعی شده‌اند که برنامه دولت این کشور برای پیوستن به ناتو، به تعویق خواهد افتاد. در این گزارش‌ها اشاره شده که در اجلاس آتی ناتو در ویلینیوس که در ماه جولای برگزار می‌شود، تاییدی در کار نخواهد بود و در عوض موضوع ورود استکهلم به ناتو، در اجلاس بعدی این ائتلاف نظامی در آوریل سال آتی در لس‌آنجلس، به بحث گذاشته خواهد شد.
با این حال، توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد تایید کرده که هدف استکهلم این است که در اجلاس ویلینیوس، به ناتو ملحق شود و تاییدیه اعضا را بگیرد.
سوئد و فنلاند پارسال با اشاره به آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین و تغییرات در دورنمای امنیت اروپا، درخواست خود برای پیوستن به ناتو را مطرح کردند. گرچه درخواست فنلاند به‌تازگی پذیرفته شده است، ترکیه و مجارستان با درخواست سوئد مخالفت کرده‌اند. بوداپست از مواضع استکهلم درباره سوابق دمکراسی دولت اوربان و حاکمیت قانون در این کشور انتقاد و گلایه کرده و آنکارا نیز سوئد را به پناه دادن به تروریست‌ها و همچنین مداخله در انتخابات ترکیه متهم کرده است.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5789054/%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%A6%D8%AF-%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D9%84%D9%86%DA%AF%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا