اخبار ورزشی

اولیایی: منتظر مصوبه دولت درباره مالکیت سرخابی ها هستیم/ خصوصی سازی گره به گره ها اضافه کرد

کاظم اولیایی عضو کمیته مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها در گفت و گو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینکه باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند، اظهار کرد: هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده و منتظریم که مدارک اصلی را بالاترین مقام باشگاه بارگذاری کند. آن بارگذاری که باشگاه‌ها از جمله مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره کردند آن حد و اندازه اختیارات هیئت مدیره است. اما با توجه به اینکه بحث مالکیت مطرح است، هیئت مدیره نقشی در مالکیت ندارد لذا باید دولت محترم یا شورای عالی ورزش باید تکلیف مالکیت را روشن کنند. متاسفانه سازمان خصوصی سازی یک فرمول سازی کرد و گره به گره‌ها اضافه کرده  است. منتظریم که مرجع بالاتری اظهار نظر صریحی کند تا بشود تصمیم گرفت.

او ادامه داد: تا تاریخ ۹ خرداد ماه پرونده مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها در ایران است.   درباره مالکیت باشگاه ها، اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل نمی‌توانند اظهار نظر کنند، چون آن‌ها منتخب مجمع هستند و مجمع باید وضعیت خود را مشخص کند که در اختیار دولت است یا دولت در اختیار کسی دیگر گذاشته است. یک سال بود که سازمان خصوصی سازی فرصت داشت تا با یک مدل درستی مشکل را حل کند، اما به دلیل انتخاب مدل غلط و عدم رعایت استاندارد‌های فیفا سازمان خصوصی سازی یک گره هم به گره‌ها اضافه کرد و فقط تنها راهش این است که دولت محترم یا شورای ورزش به عنوان بالاترین مرجع در مورد مالکیت‌ها اظهار نظر کنند.

اولیایی درباره اختلاف بین وزارت ورزش و سازمان خصوصی سازی برای تغیرات در هیئت مدیره سرخابی‌ها گفت: وزارت ورزش بالاترین مرجع ورزشی  در دولت است و سازمان خصوصی سازی به وکالت از وزارت ورزش حق دارد که درباره خصوصی سازی اظهار نظر کند. به نظرم قربانزاده زیادی جلو رفته است.  در حال حاضر اظهار نظر در مورد انتخاب هیئت مدیره و مدیرعامل به عهده وزارت ورزش است و تشکیلات برای وزارت ورزش است. سازمان خصوصی سازی تعداد زیادی موسسه و شرکت در اختیارش می‌گذارند و آیا هیئت مدیره آن‌ها نیز سازمان خصوصی سازی تعیین می‌کند؟ یا اینکه، چون در اینجا افکار عمومی  در اختیارش است و تبلیغات وجود دارد آقایان وارد کار اجرایی شدند. به طور کلی  وزارت ورزش مسئول تعیین مدیرعامل و هیئت مدیره سرخابی‌ها است و در آینده نیز این مسئولیت را برعهده دارد.

اولیایی درباره اینکه گفته می‌شود باشگاه پرسپولیس را به وزارت ورزش و باشگاه استقلال را به وزارت اقتصاد و دارایی دادند، گفت: ما منتظریم یک مرجع قانونی در کشور اظهار نظر کند. این تعیین مالکیت یا مصوبه دولت می‌خواهد یا نظر صریح شورای عالی ورزش که تعیین تکلیف کند که مسئله مالکیت مشترک چگونه حل می‌شود چرا که تصمیماتی که بعدا کنفدراسیون فوتبال آسیا خواهد کرد این موضوع تبعات می‌تواند داشته باشد؛ بنابراین برای اینکه تبعاتش را رفع کنند باید صراحتا یک مرجع عالی از دولت یا شورای عالی ورزش اعلام کند. به هر حال  خصوصی سازی و جا‌های دیگر درباره مالکیت مشترک نمی‌توانند اظهار نظر کنند. خصوصی سازی با ورودش نه تنها مشکلی حل نکرد بلکه به مشکلات اضافه کرد.

او درباره اینکه اگر مالکیت مشترک سرخابی‌ها حل نشود آن وقت این ۲ باشگاه از لیگ قهرمانان آسیا حذف می‌شوند، گفت: به هر حال باید دولت اظهار نظر کند. مصوبه دولت یا مصوبه شورای عالی ورزش تعیین کننده تصمیمات است. اول باید مصوبه داده شود و به آقایان اعلام شده است.

او افزود: در ۲ مورد باید خود دولت اظهار نظر کند یکی مالکیت مشترک و دیگری بحث بدهی‌های مالیاتی است. سازمان مالیاتی مرجع رسمی است که باید اعلام کند که وضعیت مالیاتی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به چه صورت است و دولت هم باید بگویم که وضعیت مالکیت مشترک سرخابی‌ها به چه صورت خواهد بود. اظهار نظر سازمان مالیاتی هم همانند اظهار نظر دولت ملاک است.

اولیایی درباره اظهارات درویش مبنی بر اینکه اولیایی سایتی دارد مدارک را در سایتش بارگذاری کنیم، گفت: دوستان هر چه می‌خواهند بگویند من کاری به فرمایشات آن‌ها ندارم. بحث صدور مجوز حرفه‌ای یک روندی دارد و روندش کاملا قانونی است و طبق بخشنامه و آئین نامه جلو می‌رود. ماده ۵۸ اساسنامه فدراسیون فوتبال به عنوان رکن فدراسیون فوتبال برای همه تعیین تکلیف کرده است که چه کسی باید تصمیم بگیرد و چه کسی تصمیمات را ابلاغ کند.  در مورد مالکیت هم اعضای هیئت مدیره که تعیین مالکیت نمی‌کنند و آن‌ها خودشان منتخب مجمع هستند و بالاتر از آن‌ها باید مالکیت  را تعیین کند و در اختیار آقایان نیست که بگویند کم کاری کردند.

او درباره اظهارات پولادگر مبنی بر اینکه باشگاه استقلال از لیگ قهرمانان آسیا حذف شده است،   گفت: تعجب می‌کنم که آقایان که می‌دانند اساسنامه فدراسیون فوتبال چه چیزی است چرا این گونه اظهار نظر صریحی می‌کنند. خودشان هم بعد از آن می‌گویند که باید هیئت بدوی نظر بدهد و هنوز کمیته‌ای تشکیل نشده است. اگر جلسه کمیته بدوی تشکیل نشده است چرا همه اظهار نظر می‌کنند؟ دوستان در وزارت ورزش پارسال حرف‌هایی می‌زدند و امسال هم پولادگر هم چنین موضوعی را اعلام کرد که از ایران به کنفدراسیون فوتبال آسیا اطلاعات می‌دهند. این حرف خیلی قدیمی، سنتی و ابتدایی است، چرا که  تمام فوتبال دنیا دارد رصد می‌شود و شرکت‌های مشاور تمام جزییات فضای مجازی و مصاحبه مدیران را رصد می‌کنند. زمان قدیم نیست که با کبوتر اطلاع داده شود چرا که  تمام فضای مجازی ما توسط سازمان‌های مربوطه رصد می‌شود. اطلاعات آن‌ها بسیار دقیق از مسائل داخلی همه کشور‌ها است.

عضو کمیته مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها در پایان گفت:  ما منتظر اظهار نظر صریح دولت هستیم چه در مورد بدهی مالیاتی سرخابی‌ها  که سازمان مالیاتی به عنوان مرجع رسمی باید اظهار نظر کند و چه در مورد مالکیت مشترک باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس  که مصوبه دولت یا شورای عالی ورزش لازم دارد.  

اناهتیا هنرجو

اناهیتا هستم ، عاشق اخبار ورزشی ایران در سایت خبرخونه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا