اخبار امروز

تاکید سازمان جهانی بهداشت به استفاده از ظرفیت طب سنتی در بیانیه اجلاس گجرات
نفیسه حسینی یکتا با اشاره به بیانیه گجرات در نخستین اجلاس جهانی طب سنتی، تاکید کرد: تحقق پوشش همگانی سلامت بدون در نظر گرفتن ظرفیت طب سنتی در دنیا عملی نخواهد بود.
وی ضمن اشاره به برگزاری نخستین اجلاس جهانی طب سنتی به میزبانی سازمان جهانی بهداشت که در تاریخ ۲۶ و ۲۷ مرداد امسال با همراهی دولت هند در شهر گاندینگار ایالت گجرات هند برگزار شد، خروجی این اجلاس بزرگ و به ویژه بیانیه صادر شده تحت عنوان بیانیه گجرات را جهت گیری و سیاست گذاری صریح سازمان جهانی بهداشت در به کارگری ظرفیت طب‌های سنتی در نظام سلامت کشور‌های عضو دانست.
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که پیشتر هم نگاه این سازمان تشویق کشور‌ها به استفاده از این ظرفیت بود، تصریح کرد: نتیجه این نگاه را در راه اندازی واحد طب سنتی مکمل و تلفیقی در سازمان جهانی بهداشت و انتشار استراتژی طب سنتی آن می‌توان دید.
دکتر نفیسه حسینی یکتا حرکت آغاز شده از سال گذشته در راه اندازی نخستین مرکز جهانی طب سنتی این سازمان و نهایتا خروجی اجلاس گجرات را نقطه عطف و نشانگر عزم جدی این سازمان برای پررنگ کردن نقش طب سنتی در نظام سلامت کشور‌ها برشمرد.
وی با اشاره به سخنرانی دکتر تدروس ادهانوم قبریسوس، مدیرکل این سازمان در افتتاحیه این نشست، خاطر نشان کرد: با رویکرد جدید و بسیار جدی این سازمان به موضوع طب سنتی، تحقق پوشش همگانی سلامت بدون در نظر گرفتن ظرفیت طب سنتی در دنیا عملی نخواهد بود.
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت همچنین به نقش پررنگ دولت هند به عنوان متحد جدی سازمان جهانی بهداشت در این سیاست گذاری جدید اشاره کرد و سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری این کشور را در راه اندازی نخستین مرکز جهانی طب سنتی در گجرات هند خیز بلند این کشور برای ایفای نقش کلیدی در این مسیر برشمرد.
دکتر حسینی یکتا موقعیت کشور ایران در استفاده از این فرصت به عنوان یکی از صاحبان طب سنتی در دنیا (طب ایرانی) را بسیار حائز اهمیت برشمرد و بر استفاده از کلیه ظرفیت‌های کشور در استفاده از خروجی‌های آتی این سیاست گذاری جهانی تاکید کرد.
وی در پایان گفت: ایران با دو نماینده در اجلاس گجرات که در محل اجلاس وزارت بهداشت کشور‌های عضو گروه ۲۰ به صورت همزمان برگزار شد به صورت فعال حضور یافت و رایزنی‌های خوب انجام شده در این راستا و نیز ارائه محتوای تهیه شده در خصوص طب ایرانی در نمایشگاه دیجیتال سازمان جهانی بهداشت، مورد توجه قرار گرفت.
گفتنی است، بیانیه گجرات در ۳۴ بند بر اقدامات طب سنتی در ۸ حیطه زیر تاکید می‌کند: سلامت و تندرستی مردم و زمین، حکمرانی جهانی سلامت در طب سنتی، مکمل و تلفیقی، پژوهش و شواهد، پوشش جهانی سلامت، مراقبت‌های اولیه سلامت و نظام‌های سلامت، داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات لبه‌های سلامت دیجیتال شامل هوش مصنوعی، تنوع زیستی پایدار، حقوق بشر، عدالت و اخلاق.

باشگاه خبرنگاران جوان

باشگاه خبرنگاران جوان یک رسانه دیجیتال مستقل در ایران است که در زمینه‌های مختلف خبری، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و سیاسی فعالیت می‌کند. این رسانه معمولاً با انتشار مقالات، گزارش‌ها، ویدیوها و تحلیل‌ها در خصوص مسائل مختلف جامعه و کشور به ارتقاء دانش و آگاهی عمومی می‌پردازد. باشگاه خبرنگاران جوان در زمینه‌های مختلف همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ، هنر، ورزش و غیره اخبار و تحلیل‌های متنوعی ارائه می‌دهد. این رسانه توسط جوانانی که علاقه به روزنوشتی و فعالیت در حوزه رسانه دارند، اداره می‌شود و به عنوان یکی از منابع خبری معتبر در ایران شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا