اخبار بین الملل

تداوم درگیری خونین در سودان/ ۶ نفر دیگر کشته شدند

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از اسپوتنیک، صدای تیراندازی و پدافند هوایی در خارطوم پایتخت سودان از صبح امروز شنبه لحظه ای قطع نمی‌شود و این با وجود آتش بس اعلام شده میان نیروهای پشتیبانی سریع و ارتش سودان است.
شاهدان عینی اعلام کردند: در ام درمان امروز ۶ نفر جان باختند.
شدت درگیری در اطراف کاخ ریاست جمهوری سودان و نیز ستاد فرمانده کل ارتش این کشور است.
همزمان وزیر خارجه یونان اعلام کرد که به دنبال خروج اتباعش از سودان است.
برخی منابع اعلام کردند که تلاش کشورها برای خارج کردن اتباع خود گواه شکست تلاش برای آتش بس و تداوم درگیری است.
همزمان اتحادیه پزشکان سودان اعلام کرد: ما از جامعه جهانی می خواهیم که به طرفهای درگیر برای گشودن گذرگاه‌های امن برای انتقال مجروحان و اجساد فشار بیاورند.
در این بیانیه آمده است: ما از جامعه جهانی می خواهیم که درگیری خونین را متوقف کند تا امکان حمایت از زخمی شدگان وجود داشته باشد.
روند تخلیه اتباع خارجی از سودان 
پس از اینکه عربستان از شروع روند تخلیه اتباع خود از سودان خبر داد، ارتش سودان اعلام کرد که آمریکا، انگلیس، فرانسه و چین هم هم طی ساعات آتی اتباع خود را با هواپیماهای نظامی خارج خواهند کرد.
لازم به ذکر است که چندی است که اختلاف میان ژنرال «عبدالفتاح برهان» رئیس شورای حاکمیتی و فرمانده ارتش سودان با سرلشکر «محمد حمدان دقلو» مشهور به «حمیدتی» فرمانده نیروهای واکنش سریع شعله ور شده است. ریشه این اختلاف کاهش قدرت و اختیارات فرمانده نیروهای واکنش سریع و حتی مطرح شدن بحث ادغام این نیروها در ارتش سودان است. به علاوه، این دو فرمانده درباره توافقنامه چارچوب (تشکیل دولت مدنی و خروج نظامیان از صحنه سیاست) اصلاح ساختار ارتش و تشکیلات امنیتی، روابط خارجی سودان با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
با اوج گرفتن اختلافات ژنرال برهان و سرلشکر حمیدتی، سیاستمداران سودانی احتمال بروز جنگ میان ارتش و نیروهای واکنش سریع را مطرح کردند لذا به همراه شماری از شخصیت‌های اجتماعی و نظامی در مسیر میانجیگری میان این دو فرمانده نظامی گام برداشتند.
برهان و حمیدتی در نشست مشترکی توافق کرده بودند که یک کمیته مشترک امنیتی تشکیل دهند که اعضای آن متشکل از نظامیان، گروه‌های مسلح و نهادهای حاکمیتی ذیربط باشد. وظیفه این کمیته نظارت بر وضعیت امنیتی سودان بود.
در واقع درگیری و اختلافات سیاسی در سودان به درگیری‌های نظامی کشیده است زیرا هر یک از نیروهای نظامی که با یکدیگر درگیر هستد حامی یک طیف سیاسی مورد نظر خود هستند و در واقع بازوی نظامی تشکل سیاسی محسوب می‌شوند.
نیروهای آزادی و تغییر حمایت نیروهای پشتیبانی سریع را با خود دارند و نیروهای بلوک دموکراتیک هم حمایت ارتش را دارند.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5761087/%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DB%B6-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا