اخبار سیاسی

تشکیل کارگروه مشترک مجلس و دولت درباره شفافیت شرکت های وزارت نفت- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جلسه اخیر کمیسیون متبوعش گفت: رسیدگی به سوال جمعی از نمایندگان از جواد اوجی وزیر نفت در دستورکار اعضا بود که با توضیحات وزیر برخی از سوالات مرعی ماند و تعدادی از نمایندگان نیز از پاسخ‌ها وزیر قانع شدند.

وی با اشاره به سوال خود از جواد اوجی وزیر نفت، بیان کرد: سوال بنده در مورد شفاف‌سازی و ضابطه‌مندی منابع و مصارف شرکت‌های تابع وزارت همچون شرکت‌های ملی نفت و گاز و دیگر شرکت‌های وزارت نفت، یعنی تعیین تکلیف بند (ش) تبصره (2) قانون بودجه وزارت نفت بود که براساس آن باید هر 3 ماه یکبار صورت‌های مالی سال‌های گذشته و صورت مالی موقت 1401 از سوی وزارت نفت تهیه و به کمیسیون‌های ‌انرژی و برنامه، بودجه و محاسبات ارسال شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، اظهار کرد:بخش زیادی از منابع و درآمدهای دولت از طریق نفت، گاز و پتروشیمی است. درآمدهای عمده ای که بخشی از منابع بودجه را تشکیل می دهد. شفافیت باید از این جهت باشد که این درآمدها از چه محلی بوده و میزان تولید، صادرات، فروش داخلی چه میزان بوده است‌. در بازه های زمانی مختلف چه درآمدهایی را شرکت های تابعه وزارت نفت به دست آوردند و چقدر آن در بودجه عمومی آمده و چقدر آن صرف پروژه ها خود شرکت نفت شده است.

شریعتی ادامه داد:یک برابری باید در منابع و مصارف وجود داشته باشد و باید به کمیسیون انرژی به عنوان یک نهاد نظارتی گزارش شود. متاسفانه طی سال‌های گذشته اینگونه نبوده است.

نماینده تهران در پایان بیان کرد: از آنجایی که این امر در زمان مقرر انجام نشده است، قرار شد؛ کارگروهی تشکیل شود و در رابطه با چارچوب و ساختار مدنظر کمیسیون با شرکت‌های اصلی تابع وزارت نفت تفاهم کنیم تا این شرکت‌ها منابع و مصارف خود را به کمیسیون انرژی گزارش کنند.

انتهای‌پیام/

https://tn.ai/2890462

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا