اخبار علمی و پزشکی

توریسم سلامت منبعی برای درآمد در حوزه سلامت است

 حسین قناعتی، با ابراز امیدواری از این که، در مقابل این مسئولیت روز قیامت بتوانم پاسخگو باشم، گزارشی از فعالیت‌های یک سال و نیم گذشته ارائه کرد و گفت: خوشبختانه دانشگاه توانست در عرصه‌های بین المللی خوش بدرخشد، زحمات زیادی برای راه اندازی دانشگاه سبطین کشیده شد تا سرمایه گذاری بسیار مهمی که کشور عراق برای راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی انجام داده بود، به عنوان شعبه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران به ثمر بنشیند.
او ادامه داد: تکنولوژی‌های بسیار بالایی برای این دانشگاه خریداری شده و فضا‌های بسیار خوبی در اختیار دانشگاه قرار گرفته است و این فضا در رقابت با دانشگاه‌های بسیار بزرگ دنیا در اختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفته است. اکنون ترم اول دانشجویان به اتمام رسیده و در این حوزه خوش درخشیدیم.
وی توریسم سلامت را به عنوان منبعی برای درآمد در حوزه سلامت خواند و تاکید کرد: با برنامه ریزی در این حوزه، می‌توانیم درآمد بسیار خوبی داشته باشیم. در سفر به مسکو نیز زمینه‌های بسیار زیادی برای همکاری وجود داشت که می‌توان آن را تقویت کرد.
رئیس دانشگاه افزود: باید منافع ملی خود را حفظ کنیم و در تمام سفر‌ها برای افزایش این منافع تلاش کنیم. قطعا توانمندی‌های زیادی در حوزه بین الملل وجود دارد.
قناعتی، ارزان‌ترین کشور برای پیوند مغز استخوان را هند خواند و با اشاره به هزینه بسیار پایین این پیوند در بیمارستان شریعتی گفت: این پیوند در ایران ارزان‌تر از هند است و شرایط برای رقابت در این حوزه بسیار فراهم است.
رئیس دانشگاه در ادامه از گروه‌های آموزشی خواست تا ارتباطات بین المللی خود را افزایش دهند و تصریح کرد: این که گروهی ارتباطات بین المللی نداشته باشد، اصلا قابل قبول نیست. به روز و با مراکز علمی بین المللی در ارتباط باشید تا دانشگاه از منافع این ارتباطات بهره‌مند شود.
 قناعتی سپس به ارائه گزارشی از برنامه‌های توسعه‌ای دانشگاه پرداخت و گفت: آزمایشگاه بزرگی که در بیمارستان حضرت مهدی (عج) وجود دارد به زودی فعال خواهد شد. همچنین مدیریت علمی درمانی مرکز بین المللی علوم اعصاب به عنوان بزرگ‌ترین بیمارستان مغز و اعصاب دنیا به دانشگاه علوم پزشکی تهران محول شد که در قرار دادی است که در آینده قطب علمی آموزش علوم اعصاب خواهد شد.
وی از معاون آموزشی دانشگاه برای اقدامات و برنامه‌های موثر در حوزه آموزش قدردانی کرد و گفت: دکتر علامه و تیمشان بسیار خوب کار کرده اند و با همکاری دکتر میرزازاده تحول بسیار خوبی در کوریکولوم آموزشی گروه داخلی صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه، با تاکید بر دسترسی عادلانه بر امکانات پژوهشی خاطر نشان کرد: سیاست عدالت در پژوهش در دانشگاه در حال اجراست.
 قناعتی با بیان این که “ما معلم هستیم و رسالت ما بسیار سنگین است” تاکید کرد: باید کار متفاوتی در حوزه آموزش انجام دهیم و برای تحقق اهداف آموزشی آموزش ببینیم. مسئولین و رئیس دانشگاه نیز باید سواد مدیریت داشته باشد و برای آن آموزش ببیند. علاوه بر حوزه‌های علمی باید در زمینه اخلاقی نیز ارتقاء داشته باشیم.
وی نظم و انضباط در آموزش را از موارد مهم خواند و گفت: باید انضباط و دیسیپلین به فراگیران آموزش دهیم. نمی‌شود در مواردی مانند dress code که به سلامت بیمار مرتبط است کوتاه بیاییم. ما قوانین خاصی در کشور داریم که باید در حیطه قانون کار رعایت کنیم.
رئیس دانشگاه، تعامل را موجب شکل گیری همکاری‌ها و شنیده شدن نقد‌ها و سخنان افراد دانست و تاکید کرد: واقعا سعی کردیم که بهترین‌ها را در دانشگاه انتخاب کنیم و قطعا در کار اساتیدی که مسئولیت دارند مداخله نمی‌کنم. استاد بزرگی همچون دکتر میرزا زاده خودشان دلسوز هستند و کار‌ها را پیش می‌برند. در هر صورت راه پیشنهاد و اصلاح در دانشگاه باز است.
وی در پایان افزود: از خداوند می‌خواهم که ما را به وظایفمان آشنا کند و در این عمر کوتاه به انجام وظایفمان موفق گرداند.
بیک محمدی، رئیس دانشکده پزشکی، ضمن تبریک روز استاد و آرزو برای اینکه بتوان به درستی دانشجویان خوبی تربیت کرد، یادآور شد: وظیفه دانشگاه، تربیت انسان است که بعضا درمیان تعدد فعالیت ها، این هدف کم رنگ می‌شود.
وی بزرگ‌ترین فناوری در دانشگاه را تربیت دانشمند متعهد خواند و افزود: اگر به فناوری‌ها ارج می‌نهیم حتما باید دانشمندی متعهد در پس این فناوری وجود داشته باشد. این مراسم موجب می‌شود تا از افرادی که در تربیت انسان تلاش می‌کنند قدردانی کنیم.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا