اخبار علمی و پزشکی

جهاد دانشگاهی بستر مناسبی برای تشکیل دکترین هوش مصنوعی

نشست علمی کاربرد هوش مصنوعی در برنامه تحول جهاد دانشگاهی با حضور حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاد دانشگاهی، تعدادی از مسئولان این نهاد به همراه تنی چند از اساتید فعال در حوزه هوش مصنوعی برگزار شد. 
مسلمی نائینی با اشاره به سخنانی از حضرت علی (ع) در رابطه با دانش، قدرت و سلطنت، اظهار کرد: هوش مصنوعی یکی از دانش‌هایی است که در دنیا تحول آفریده، سرعت انجام کار را چند برابر کرده، اعتبار کار را افزایش داده، دقت کار را بیشتر کرده و درآمد شرکت‌های بزرگ با استفاده از این هوش چند برابر شده است. 
وی افزود: جهاد دانشگاهی نیز یکی از نهاد‌هایی است که به دنبال توسعه فناوری بوده و کار‌های بزرگی را در این ۴۳ سال به اتمام رسانده که تعدادی از آن‌ها را حتی دانشگاه‌ها هم به دلیل محدودیت‌های زمانی نتوانسته انجام دهند. 
رئیس جهاد دانشگاهی با بیان این که در رابطه با هوش مصنوعی در پژوهشکده فناوری اطلاعات علمی جهاددانشگاهی کار‌هایی انجام شده است، گفت: در مجموع، جهاد دانشگاهی می‌تواند کیفیت و دقت فناوری‌های این نهاد را با هوش مصنوعی افزایش دهد. 
وی تصریح کرد: در نظر داریم در نشست‌های بعدی کاربرد هوش مصنوعی در برنامه تحول جهاد دانشگاهی به صورت تخصصی در حوزه پزشکی، فرهنگی، فنی و مهندسی، کشاورزی و مهندسی و علوم انسانی ورود کنیم. 
اصغری، رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی با اشاره به اقدامات جهاد دانشگاهی در حوزه هوش مصنوعی گفت: تحلیل رفتار اسپرم با استفاده از پردازش تصویر و بیوانفورماتیک پزشکی در پژوهشگاه رویان، بررسی ضریب تاثیر خبرنگار، ضریب نفوذ خبر و طول عمر خبر در حوزه خبر، ورود به حوزه اخلاق علم، حوزه اپراتور‌های تلفن همراه، اخلاق و هوش مصنوعی، هوش مصنوعی اخلاق گرا، اعمال مجرمانه و سرقت مالی از جمله اقداماتی است که در این نهاد در حوزه هوش مصنوعی انجام شده است. 
وی در ادامه بیان کرد: ۶ سال است که وارد حوزه اخلاق علم شده ایم و سعی کرده ایم منظومه‌ای را ایجاد کنیم، که به دنبال این موضوع مسابقه سرقت علمی را برگزار کردیم که خروجی مهم این حرکت قانون پیشگیری از تقلب بود. موضوع دیگر توجه به خط و زبان فارسی بود که در این رابطه ارتقای جایگاه خط و زبان فارسی در سند جامع تعاملات بین‌الملل علم و فناوری جمهوری اسلامی را تدوین و ارایه کردیم.
ورود جهاد دانشگاهی برای تدوین سند ملی هوش مصنوعی
در ادامه نشست هر یک از اساتید حاضر به بیان موضوعات مد نظر خود در زمینه هوش مصنوعی پرداختند که می‌توان به تدوین سند و نقشه راه توسعه ملی هوش مصنوعی، تدوین چشم‌اندازها، رایانش تصاویر پزشکی و به کارگیری هوش مصنوعی، رجیستری داده‌های پزشکی، تدوین سند هوش مصنوعی برای جهاد دانشگاهی، ایجاد بسته‌های نرم افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی داده‌های پزشکی، طراحی الگوریتم‌های هوش برای بهبود هوش مصنوعی، برگزاری کارگاه در زمینه هوش مصنوعی، کاربرد هوش مصنوعی در دانشگاه و صنعت، گذر از سیستم‌های ارگانیک به سوی سیستم‌های سایبرنتیک، تشکیل دکترین هوش مصنوعی در کشور، مشخص شدن متولی هوش مصنوعی در کشور، تزریق AI در کالبد جهاد دانشگاهی، شکل گیری بانک اطلاعاتی قوی در حوزه هوش مصنوعی، خط‌شکنی جهاد دانشگاهی برای ورود به مباحث جدید، بررسی اشتغال‌هایی که در آینده حذف می‌شوند توسط جهاد دانشگاهی، تشکیل وزارت هوش مصنوعی و توجه به هوش مصنوعی ماموریت گرا، مبتنی بر کسب و کار و ایجاد ارزش افزوده اشاره کرد. 
ابوالقاسم رئیسی، مدیرکل روابط عمومی جهاد دانشگاهی در این نشست به معرفی ظرفیت‌های این نهاد در حوزه‌های پژوهش و فناوری، آموزش و کارآفرینی، فرهنگی، تجاری‌سازی و اقتصاد دانش‌بنیان این نهاد پرداخت و گفت: از جمله ماموریت‌های این نهاد تولید و تدوین فناوری، تجاری سازی تحقیقات و انتشار دانش از طریق اطلاع رسانی و آموزش‌های تخصصی، توسعه فرهنگ اصیل اسلامی، خودباوری و ترویج کارآفرینی است. 
وی افزود: جهاد دانشگاهی از دل انقلاب فرهنگی پدید آمده است تا بتواند مددکار آن ستاد برای ایجاد تحول اساسی در نظام علمی دانشگاهی و آموزش عالی کشور باشد و نقش ارزنده‌ای را ایفا کند. 
رئیسی تصریح کرد: این نهاد از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۲ با بکار گیری ظرفیت‌های آزاد شده دانشجویی در جهاد سازندگی آن مقطع و بعد از آن ایفای نقش در حوزه دفاع مقدس (که جهاد دانشگاهی مبدع دفاع دانش بنیان است) و بکارگیری ظرفیت‌های سازمانی مختلف و اساتید دانشگاهی در جهت تامین نیاز‌های فناورانه جامعه، ایجاد بستر مناسب برای تربیت و توانمندسازی دانشجویان و تسهیل در جذب آن‌ها در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و همچنین جذب اساتید متعهد در تکمیل هیات علمی اقدامات موثری را انجام داده است. 

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا