اخبار علمی و پزشکی

حمایت بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان المپیاد‌های مختلف

ناصر باقری‌مقدم قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان این که شروع، ادامه و بقای انقلاب اسلامی نیازمند نیروی انسانی فکور و نخبه است که بتواند تمدن نوین اسلامی را پایه‌گذاری کند، گفت: این همان موضوعی است که امام (ره) و رهبری نیز همواره به آن اشاره کرده‌اند.
وی افزود: این نگاه، نخبه‌‎محور و مبتنی بر حکمرانی نخبگان است و باعث می‌شود مسئولان عالی رتبه کشور حمایت از نخبگان را به عنوان یک رویکرد در دستور کار خود قرار دهند و به منظور نیل به این هدف زیرساخت‌های لازم برای اثرگذاری نخبگان در حوزه‌های مختلف را فراهم کنند.
باقری‌مقدم با بیان این که مجموع این اثرگذاری‌ها را می‌توان به حکمرانی نخبگان تعبیر کرد، یادآور شد: با همین نگاه، بنیاد ملی نخبگان تشکیل شد تا مدیریت تحولات کشور به دست نخبگان دانشگاهی و حوزوی سپرده شود؛ البته نباید به صورت شتابزده در مورد عملکرد بنیاد ملی نخبگان قضاوت کرد چراکه در طول سال‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی ذیل این بنیاد انجام شده، گرچه هنوز تا نقطه مطلوب فاصله بسیار است.
لزوم تحقق حکمرانی نخبگان
قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: حکمرانی نخبگان سبب می‌شود مشکلات اقتصادی فرهنگی و اجتماعی کشور کاهش چشمگیری یابد، چون نخبگان می‌توانند با تلاش و استعداد ذاتی خود این مسائل را حل کند؛ بنابراین اگر همچنان مشکلات عمده‌ای در کشور در بخش‌های مختلف وجود دارد، به دلیل فقدان حکمرانی کامل نخبگان به صورت گسترده است. به عبارت دیگر، حکمرانی نخبگان هنوز به طور کامل میسر نشده است.
باقری‌مقدم اظهار داشت: اهمیت موضوع نخبگان سبب شد در سال ۹۱، سند راهبردی کشور در امور نخبگان توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد. این سند ساحت‌های مختلفی دارد و به علم و ساحت‌های علم محدود نمی‌شود. در واقع این سند معتقد است نخبه فردی است که استعداد ذاتی خود را برای اثرگذاری اجتماعی به کار می‌گیرد. این اثرگذاری البته محدود به حوزه اقتصاد نیست گرچه بارزترین اثرگذاری نخبگان در سال‌های اخیر در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان بوده، اما سایر ساحت‌ها مانند فرهنگ و ادب نیز محل مناسبی برای اثرگذاری نخبگان هستند.
وی تأکید کرد: در یک دهه گذشته تمرکز بنیاد ملی نخبگان بیشتر روی حوزه‌های علمی بوده، اما از سال گذشته سایر حوزه‌ها نیز مورد توجه قرار گرفتند و اقدامات قابل توجهی برای حمایت از جامعه نخبگان حوزه‌های مختلف نیز صورت پذیرفته تا بتوان زمینه را برای شناسایی استعداد‌های برتر و توانمندی آنان و رسیدنشان به مرحله اثرگذاری فراهم کرد.
قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در برنامه ملی شهاب ۱۰ درصد دانش‌آموزان کشور به صورت غیرملموس در یکی از ساحت‌های هشتگانه استعدادی شناسایی می‌شوند، افزود: در سطوح بالاتر، تقریباً ۳ درصد از این ۱۰ درصد می‌توانند در مدارس استعداد‌های درخشان، نمونه دولتی و یا هیئت امنایی جذب شوند و برای مابقی فعالیتی صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد از طریق کمک گرفتن از ظرفیت‌ها و کانون‌های مردمی، بستر شناسایی و هدایت نخبگان را در شهر‌های کوچک و حتی روستا‌ها ایجاد کند تا این کانون‌ها با حمایت بنیاد و با استاندارد‌های کاملاً مشخص بتوانند استعداد‌های دانش‌آموزی را شناسایی کنند. این اقدام بنیاد برای پرهیز از تمرکزگرایی صورت گرفته در کنار این موضوع، حمایت از مستعدان بی‌بضاعت نیز با همکاری کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی آغاز شده و امیدواریم در سال جاری بتوان گام‌های مؤثری در این حوزه نیز برداشت.
باقری‌مقدم ادامه داد: یکی از مشکلات کشور که در بیان رهبری نیز به آن اشاره شد، تصدی‌گری دولت در امور مختلف است که این عامل سبب غفلت از ظرفیت‌های مردمی خواهد شد. بنیاد ملی نخبگان نیز در سال‌های گذشته مبتلابه همین موضوع بوده؛ در واقع بنیاد تلاش داشته تمام مسیر نخبگی را و تمام امور مرتبط به نخبگان را در درون خود انجام دهد و همین عامل سبب شد از ظرفیت‌های مردمی، بخش خصوصی و امور خیریه غفلت جدی صورت بگیرد. این در حالیست که استفاده از این ظرفیت مردمی می‌تواند بخش زیادی از مشکلات موجود را کاهش دهد و سبب گسترش دایره نخبگانی نیز شود. در این بین، سیاستگذاری، تنظیم‌گری و پشتیبانی برای ایجاد مسیر نخبگانی، اهم وظیفه بنیاد ملی نخبگان خواهد بود.
وی افزود: در همین راستا بنیاد تلاش دارد در هر استان حداقل یک انجمن خیریه نخبه‌پرور ایجاد شود تا بتوان ظرفیت‌ها و توان مردمی و امور وقف و خیریه را برای حمایت از نخبگان بومی به کار گرفت. علاوه بر آن، در هر استان یک خانه نخبگان نیز تشکیل خواهد شد که با حمایت مردم و پشتیبانی مالی و معنوی آنان توسط خود نخبگان اداره می‌شود. این امر سبب خواهد شد به تدریج شبکه بزرگ از نخبگان در همه ساحت‌ها ایجاد شود تا این افراد بتوانند در حوزه‌های مختلف منشاء اثرگذاری باشند.
قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان تأکید کرد: بنیاد ملی نخبگان تمام ساحت‌های نخبگی را از مرحله دانش‌آموزی و بعد دانشجویی و سپس در سطوح مختلف اساتید دانشگاهی، پوشش می‌دهد. در این روند، فرد نخبه کسی است که به آخرین مرحله این مسیر نخبگی رسیده باشد. در تمام ایستگاه‌های قبل از نخبگی، افراد استعداد برتری محسوب می‌شوند که برای رسیدن به مرحله اثربخشی در حال توانمندسازی، فعالیت و یا هدایت هستند.
حمایت بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان المپیاد‌های مختلف و جشنواره‌های معتبر
وی اضافه کرد: هر ساله بنیاد ملی نخبگان رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰ کنکور سراسری را مورد حمایت قرار می‌دهد که امسال به منظور سعۀ دایره نخبگانی، احتمالاً این تعداد افزایش پیدا کند. از طرف دیگر، حمایت از برگزیدگان المپیاد‌های مختلف و جشنواره‌های معتبر و افرادی که از سوی انجمن‌های علمی معرفی می‌شوند نیز در دستورکار بنیاد ملی نخبگان قرار دارد تا افراد بتوانند به شرط پویایی فعالیت‌های نخبگانی، از تسهیلات مختلف و متنوع برای توانمندسازی و مهارت‌افزایی خود در مسیر نخبگان و رسیدن به اثربخشی استفاده کنند. بعد از آن نیز بنیاد تلاش دارد افراد در شرکت‌های دانش‌بنیان یا خلاق، مشغول به فعالیت تخصصی شوند.
باقری‌مقدم با بیان این که در یک نگاه کلی می‌توان گفت در مسیر نخبگی حدود ۲۰ طرح مختلف وجود دارد، یادآور شد: آخرین آن‌ها یعنی تکریم و الگوسازی، مختص افراد نخبه که همان اساتید شامخ هستند، است.
 

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا