اخبار سیاسی

خاتمی: تجلیل فوق العاده مردم سوریه از رئیس جمهور نشان دهنده پیوند ناگسستی بین دو ملت بود- اخبار سیاست ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام احمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران طی سخنانی با اشاره به وعده خداوند برای نصرت مومنان گفت: از صفاتی که قرآن کریم برای ذات مقدس ربوبی  بیان کرده،  آن است که خداوند به وعده‌هایی که به بندگانش می‌دهد وفا می‌کند و آنها که وفا به وعده نمی‌کنند و تخلف می‌کنند یا ناتوانند یا جاهلند و یا نیازمندند و تمام اینها از ساحت ذات مقدس ربوبی به دور است.

وی افزود: البته وعده خداوند برای یاری رساندن به بندگان مشروط است یعنی آنکه اطمینان به یاری خدا داشته باشید به شرط آنکه شما هم یار خدا باشید. سوال این است که آیا خداوند نیازمند یاری ما است؟ قطعا خداوند نیاز به یاری ما ندارد. در 18 آیه قرآن غنی از صفات خداوند بیان شده،‌ کسی که محتاج باشد که واجب الوجود نیست. سوالی که پیش می‌آید این است که اگر خداوند نیاز به یاری ما ندارد پس معنای یاری خدا چیست؟ خداوند در قرآن دفاع از دین خدا را از مصادیق یاری خود عنوان کرده است، یعنی در عرصه اداری، سیاسی و اجتماعی محور دفاع از دین خدا باشد. اگر مدافعان حریم دین نباشند دشمنان خدا نمی‌گذارند نام خدا برده شود. دشمنان خداوند هرجا که نامی از خدا باشد با آن مقابله می‌کنند. بنابراین آنها که به یاری دین خدا بشتابند قطعا خدا آنها را کمک می‌کند. 

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه  آرامش در دل مومنان و خنثی شدن توطئه‌ها از مصادیق یاری خداوند است، خاطرنشان کرد: آمریکا قصد داشت کشورهای همسایه را علیه ما متحد کند اما به فضل الهی ورق به شکل 180 درجه بازگشته و همسایه‌های ما امروز برای روابط با ایران از هم سبقت می‌گیرند، این از مصادیق نصرت الهی است. 

خاتمی ادامه داد: مصداق دوم یاری خداوند در سوره صف آیه 14 آمده است، آنجا که خداوند می‌فرماید مومنان یاران خدا باشند، همانگونه که حواریون حضرت عیسی عمل کردند و حجت خداوند را یاری کردند. اگر ما ولی و حجت شرعی‌مان را تنها نگذاریم خداوند نیز ما را یاری خواهد کرد. 

وی در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته پایتخت با اشاره  به شهادت آیت‌الله سلیمانی نماینده فقید مجلس خبرگان رهبری گفت: متاسفانه صحنه را همه دیدید که با آرامش خاطر جنایت کار ضارب شهید سلیمانی را به تیربار بست و این شهید عزیز را به شهادت رساند، شهیدی که 4 دهه از عمرش را در سنگر امامت جمعه و سمت‌های دیگر در خدمت مردم بود. 

خاتمی ادامه داد:‌ تجلیل با شکوه از پیکر شهید سلیمانی توسط مردم در بابلسر و قم نشان دهنده این است که روحانیت محبوب است و در قلب مردم جا دارد و نشاندهنده این است که روحانیت به پاس خدمت به مردم علی‌رغم تمام تخریب‌ها در دل مردم هست. روحانیت در 3 عرصه خدمات داشته اند. در عرصه فرهنگی،‌سیاسی و خدمات اجتماعی. گرچه شیاطین نهاد روحانیت را تخریب می کنند و در فضای مجازی برخی بی هنر در تخریب این نهاد خدمت گذار فعال هستند. علت آن نیز این است که روحانیت خار در چشم و استخوان در گلوی استکباریان هست، بوده و خواهد بود. این تخریب های یک هدف عمده دنبال می‌کند و آن اینکه روحانیت از موضع حق خود عقب نشینی کند که این آرزو را به گور خواهند برد. 

خطیب نماز جمعه تهران همچنین با اشاره به شهادت حمیدرضا الداغی گفت:‌ در رابطه با شهید غیرت، شهید عزیزی که در برابر کسانی که می خواستند ناموس مردم را به غارت ببرند ایستاد، باید گفت که غیرت این شهید عزیز ستودنی است. خداوند این غیرت را در هر فردی که باشد دوست می‌دارد. این جوان غیرت خود را نشان داد و روح غیرت را بار دیگر در جامعه دمید.

وی افزود:‌ بیش از 100 هزار نفر در تشییع این شهید حضور داشتند که در تاریخ سبزوار بی‌سابقه بود. کاروان‌هایی که از سایر شهرها به پاس تجلیل از این غیرتمند دینی به سبزوار می‌آیند  گویای این است که ایران اسلامی غیرت را ارج می‌نهد و غیرتمندان را بزرگ می‌شمارد.

خاتمی همچنین با اشاره به ترور یکی از کارکنان نیروی انتظامی در شهرستان سراوان گفت:  در رابطه با شهید امنیت در سراوان شهید علیرضا شهرکی و همسرش که جنایت کاران ضدمردم آنها را به گلوله بستند، این افتخار است برای نیروهای مسلح به ویژه نیروی انتظامی که اینچنین فداکاری در راه امنیت کشور دارند.  خداوند روح این شهید و همسرش را با سیدالشهدا (ع) محشور کند. 

وی افزود: رئیس قوه قضاییه در رابطه با پیگیری جنایات اخیر بیانیه مقتدرانه‌ای صادر کردند. اما من به عنوان طلب مردم می‌خواهم از زبان شما بگویم که در تشییع پیکر شهید الداغی نیز شعار دادند. همانگونه که در عرصه عفو و رحمت اسلامی با تدبیر رئیس قوه قضاییه 90 هزار نفر آزاد شدند انتظار از قوه قضاییه این است که در عرصه مقابله با این جانیان قاطعیت را طبق موازین اسلامی نشان دهند تا دیگر جانیان جرئت اینگونه جنایت‌کاری را نداشته باشند. 

خطیب نماز جمعه تهران گفت:‌ همانگونه که رئیس محترم قوه قضاییه در کردستان گفتند برخی از پرونده ها باید خارج از نوبت و به سرعت رسیدگی شود تا اثربخش باشد اگر آدم‌کشان احساس ناامنی کنند دست به این دست از جنایات نمی‌زنند مردم انتظار قاطعیت انقلابی از قوه قضاییه دارند. 

وی همچنین با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به سوریه عنوان کرد: نفس رفتن رئیس‌جمهور به دمشق تایید و تقویت محور مقاومت است به ویژه این که سوریه در خط مقدم مقاومت در برابر رژیم  صهیونیستی قرار دارد. نکته دوم اینکه تجلیل فوق العاده مردم سوریه از رئیس‌جمهور در حقیقت تجلیل از ملت ایران و نشان‌دهنده پیوند عمیق و ناگسستی بین دو ملت و تشکر آنها از حمایت‌های ملت ایران در دوران مظلومیت‌ ملت سوریه بود. نکته سوم نیز تعمیق و گسترش روابط ایران و سوریه  در تمام ابعاد بود که نشان داد سیاست مقاومت مقام معظم رهبری به بار نشسته است. 

انتهای پیام/

 

https://tn.ai/2889856

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا