اخبار علمی و پزشکی

دانشگاه تهران باید حوزه تربیتی و مشاوره‌ای فعال باشد

محمدعلی زلفی‌گل  نیز در ادامه آیین افتتاحیه نمایشگاه کار با اشاره به اهمیت انقلاب اسلامی در مسیر علم و دانش کشور تاکید کرد: پیش از انقلاب اسلامی هیچ مقطع دکتری در ایران وجود نداشت و در سال ۱۳۶۵ دوره دکتری تاسیس شد، اما امروز همه تکه‌های جورچین علم و فناوری در کشور ما وجود دارد.
وی با اشاره به نقش پژوهشگران در تدوین سند‌های تحول علمی کشور اضافه کرد: باید تلاش کنیم نهضت اشتغال را به پروژه ملی کشور تبدیل کنیم و همه امکانات کشور را برای تحقق این هدف بسیج کنیم. اگر جوانان شغلی متناسب با تخصص خود داشته باشند به موقع تشکیل خانواده می‌دهند و امید و نشاط در جامعه گسترده می‌شود و شاهد مهاجرت بخشی از نخبگان نخواهیم بود. وظیفه جامعه دانشگاهی تبدیل این نهضت به پروژه ملی است. امید است صداوسیما نیز کمک کند و در فرهنگ سازی برای فرهنگ کارآفرینی کنار ما باشد.
زلفی‌گل نقطه شروع تغییر فرهنگی را دانشگاه دانست و افزود: دانش قدرت آفرینش می‎دهد و دانشگاه است که منشا آفرینش است. فرهنگ‌آفرینی، نوآفرینی، کارآفرینی و ایجاد مزیت‌های جدید وظیفه دانشگاه است. یکی از نکاتی که دانشگاه باید به آن توجه کند استفاده از مزیت‌های نسبی کشور است یعنی استفاده از امکاناتی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، اقلیم چهار فصل، منابع طبیعی. برای اینکه خام‌فروشی نکنیم به دانش و ظرفیت دانشگاه نیاز داریم. از طریق دانشگاه می‌توان مزیت‌هایی که وجود ندارند را خلق کرد و از طریق دانش پیش‌بینی و پیش‌گویی کنیم که نسل‌های بعدی چه نیاز‌هایی دارند. برای تامین نیاز‌ها بستر سازی نرم افزاری، سخت افزاری و مغزافزاری ضروری است.
وی در ادامه در باره نقش دانشگاهیان در برنامه هفتم توسعه اظهار کرد: برنامه هفتم توسعه به زودی تقدیم مجلس می‌شود و دانشگاهیان باید کمک کنند این برنامه کامل شود. فکر از حکیمان و اجرا از حاکمان باید باشد. دانشگاهیان باید شش برنامه توسعه قبلی را بررسی و نکات آن را عیان کنند و به نمایندگان مجلس تذکر و اطلاع دهند که به چه نکاتی باید توجه کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آینده متعلق به نسل جوان ماست، تأکید کرد: ما در دانشگاه صرفاً مسئول افزایش دانش نظری دانشجو نباید باشیم. دانشگاه نقش فرهنگ آفرینی و پرورش و تربیت هم دارد.
وی افزود: دانشگاهیان باید به قانون‌گذاران بخصوص در برنامه هفتم توسعه و به ویژه در حوزه فناوری کمک کنند. آینده مربوط به نسل جوان است و در دانشگاه صرفا وظیفه نداریم، دانش نظری دانشجویان را افزایش دهیم. باید بحث استاد راهنما در مقطع کارشناسی را جدی بگیریم، این نقش عملا با توجه به استفاده از فناوری اطلاعات، اتوماسیون، برنامه‌های مختلف آموزشی به حاشیه رفته است. برای هر ورودی در هر رشته‌ای حداقل یک استاد راهنما باید در نظر بگیرید و امتیازاتی برای آن‌ها در نظر بگیرید تا وقت کافی برای مشورت دادن و راهنمایی کردن ارائه کنند. هر استاد راهنمایی باید ورودی‌ها را مانند فرزندان خود ببیند و ارتباط جدی داشته باشد و حتی شماره همراه دانشجویان را داشته باشد و در کنار دانشجویان باشد و هر زمان مشکلی دارند برای آن‌ها چند جلسه در ترم بگذارد.
زلفی‌گل در پایان با بیان این که بسیاری از مشکلات با روابط صمیمانه حل می‌شود خاطرنشان کرد: در آیین‌نامه پژوهانه که به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود، اجازه دادیم هر عضو هیئت علمی تا ۲۵ درصد از پژوهانه خود را در زمینه امور فرهنگی دانشجویان اختصاص دهد. زیرا اعتقاد داریم بزرگترین سرمایه هر جامعه فرهنگ سالم است که عمل سالم را شکل می‌دهد. نگاه نباید صرفاً آموزش دانش نظری باشد و بحث تربیتی و مشاوره‌ای باید مدنظر باشد. دانشگاه تهران به عنوان پرچم‌دار باید در این حوزه‌ها نیز باید فعال باشد.
در پایان این مراسم وزاری علوم، تحقیقات و فناوری و فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهی اعضای هیئت رئیسه دانشگاه نمایشگاه کار را افتتاح و از آن بازدید کردند. در این بازدید به مقام شهدای گمنام مدفون در مصلی دانشگاه تهران نیز ادای احترام شد و غرفه وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح نیز میزبان وزرای حاضر در برنامه بود.
گفتنی است؛ نمایشگاه کار دانشگاه تهران از امروز اول تا سوم خرداد ۱۴۰۲ در مصلی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و صاحبان صنایع و اعضای هیئت علمی در برنامه‌های سخنرانی و کارگاهی با کارجویان تعامل مستقیم خواهند داشت.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا