اخبار سیاسی

دانشگاه تهران و روسیه ماهواره مشترک می سازند- اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

  به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدحسین مقیمی رئیس دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به دستاوردهای سفر اخیر روسای دانشگاههای برتر ایران به روسیه گفت: از حدود 10 سال قبل اجلاسیه دانشگاههای برتر ایران و روسیه شکل گرفته و هر ساله نشست هایی در ایران و روسیه با حضور دانشگاههای برتر دو کشور برگزار می شود.

 

وی با اشاره به اینکه این اجلاس امسال در روسیه به مدت دو روز برگزار شد، افزود: در این اجلاس روابط علمی و فرهنگی دو کشور بررسی شد. روابط سیاسی ایران و روسیه حسنه است و هیچ وقت در تاریخ دو کشور سطح همکاری ها و روابط سیاسی به این نزدیکی نبوده اما متاسفانه این نزدیکی و سطح همکاری در بخش های اقتصادی، اجتماعی و علمی و فرهنگ  هم پای بخش سیاسی پیش نرفته لذا این سفر از اهیت بالایی برخوردار بود و مورد توجه مقامات ارشد و سیاسی روسیه قرار گرفت. مشاور آقای پوتین، وزیر علوم و روسای دانشگاههای روسیه که برخی نقش مشاور اقای پوتین را ایفا می کنند در این اجلاس حضور داشتند و سخنرانی کردند. 

مقیمی ادامه داد: در صحبتهای مقامات سیاسی و علمی روسیه تمایل به ارتقا روابط با ایران وجود داشت که توافقاتی هم در سطح همکاری های علمی صورت گرفت.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به پیشنهادات خود در این اجلاس گفت: پیشنهاد ایجاد اتحادیه دانشگاههای شانگهای با محوریت دانشگاه تهران را مطرح کردیم. قبلا موافقت اولیه را از سفیر چین در ایران دریافت کردیم و روس ها هم از این ایده استقبال کردند.

وی گفت: پیشنهاد دیگر راه اندازی مرکزی تبادلات علمی و فناوری بین ایران و روسیه بود. قرار شد این مرکز را در ایران در دانشگاه تهران ایجاد کنیم و به زودی  چنین مرکزی در دانشگاه دولتی روسیه هم تاسیس شود تا برای رفت و آمدهای فرهنگی و علمی کشور مورد توجه قرار گیرد. پیشنهاد دیگر مربوط به سند 25 ساله راهبردی ایران و روسیه بود که پیشنهاد دادیم دانشگاههای برتر  دو کشور در تدوین این سند نقش آفرینی کنند.

مهمترین توافقات با دانشگاههای روسی

مقیمی اظهار داشت: درباره تبادل دانشجو و استاد توافقات خوبی را انجام دادیم که از یک ماه اینده به اجرا در می اید. شخصا از گروه زبان و ادبیات دانشگاه مسکو بازدید و با دانشجویان دیدار کردم. دانشجویان روس برای سفر به ایران ابراز علاقه کردندکه مقدمات سفر انها به ایران به میزبانی دانشگاه تهران فراهم شد. درباره تبادل استاد هم توافق هایی را صورت دادیم که فرصت های مطالعاتی دو جانبه ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: ما با مجموعه گروه دانشکده هوافضای  دانشگاه مسکو توافق و در پی آن از موزه فضایی روسیه بازدید کردیم. به زودی شاهد ساخت ماهواره مشترک بین روسیه و دانشگاه تهران خواهیم بود. اقدامات عملیاتی برای ساخت ماهواره علمی تحقیقاتی مشترک   از دو هفته آینده اغاز می شود. درباره بحث های مالی نیز توافقات اولیه صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: درباره فعالیت های علمی و آموزشی و ایجاد رشته های دوگانه با مدارک رسمی دو دانشگاه تهران و روسیه توافقاتی شد. دانشگاه مسکو مانند دانشگاه تهران در برخی رشته ها سرامد است. امیدواریم با این اقدامات شاهد فصل جدیدی از روابط ایران و روسیه در فضای علمی باشیم.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2887906

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا