اخبار بین الملل

درباره مسائل دیپلماتیک با روسیه در ارتباط نزدیک هستیم

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از تاس، وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرده است که برلین در مورد مسائل مربوط به کارکنان سفارتخانه‌ها با مسکو در تماس و ارتباط نزدیک است.
پیش از این، رسانه‌ها به نقل از منابعی در وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرده بودند که «آنالنا بائربوک»، وزیر امور خارجه آلمان قصد دارد ورود بیش از ۳۰ دیپلمات معتبر روسی را به آلمان ممنوع کند.
با این حال سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته است که مقامات این کشور با طرف روسی در ارتباطی هستند تا درباره مسائل مربوط به کارمندان سفارت دو کشور گفتگو کنند.
سخنگوی دولت فدرال آلمان گفت: «دولت فدرال در مورد مسائل مربوط به مأموریت‌های خارجی پرسنل دیپلماتیک با طرف روسی در تماس است.»
در ۲۵ مارس یعنی کمتر از یک ماه پیش، رسانه فوکوس به نقل از منابعی در وزارت امور خارجه آلمان گفت که «آنالنا بائربوک»، وزیر امور خارجه آلمان قصد دارد از ورود بیش از ۳۰ دیپلمات معتبر روسی به آلمان جلوگیری کند. به گزارش فوکوس، آژانس‌های امنیتی آلمان ادعا کرده بودند که این دیپلمات‌ها از وضعیت دیپلماتیک خود برای به دست آوردن غیرقانونی اطلاعات سیاسی، اقتصادی، نظامی و علمی برای استفاده در اقدامات خرابکارانه و انتشار اطلاعات نادرست استفاده می‌کنند.
یک منبع در وزارت خارجه روسیه در توضیح این گزارش‌ها گفت که روسیه به چنین اقداماتی پاسخ سختی خواهد داد. پیشتر «گزا آندریاس فون گیرم»، سفیر آلمان در روسیه در مراسمی به مناسبت روز وحدت آلمان اعلام کرده بود که روابط بین برلین و مسکو به پایین‌ترین حد خود رسیده است و هیچ نقطه امید و روزنه‌ای هم در شرایط فعلی وجود ندارد. سفیر آلمان با اشاره به اینکه رهبری روسیه؛ آلمان و همه شرکای نزدیک ما را کشورهای غیردوست خطاب کرده است، همچنین به موضع برلین درباره جنگ اوکراین اشاره کرد و گفت که آلمان برای آزادی همه مناطق اوکراین مصمم به حمایت از کیف است. فون گیرم همچنین افزود: «در حال حاضر فعالیت دیپلمات‌های آلمانی در روسیه در راستای دستیابی به هدفی است که روز وحدت آلمان نماد آن است و آن تقویت صلح و آزادی است.»
سخنان سفیر آلمان در روسیه درباره کاهش سطح روابط مسکو و کرملین همزمان با آن بیان شد که جنگ در اوکراین پس از یکسال همچنان ادامه دارد.
از سوی دیگر، «فرانک والتر اشتاین مایر»، رئیس جمهور آلمان نیز پیشتر اعلام کرده بود که تهاجم روسیه به اوکراین باعث گسست مهمی در روابط آلمان با مسکو شده است. به گفته وی این جنگ رؤیای «میخائیل گورباچف» رئیس جمهور سابق شوروی را برای ایجاد «خانه مشترک اروپایی» در هم شکسته است. رئیس جمهور آلمان از حزب سوسیال دموکرات این کشور که مدت‌ها به دنبال پیوند اقتصادی نزدیک‌تر با مسکو به منظور تثبیت آن در یک سیستم جهانی غرب‌گرا بودند، گفت که تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه به اوکراین تغییری در این دوران ایجاد کرده است. اشتاین مایر در سخنرانی مهم خود درباره جنگ اوکراین و رابطه با روسیه گفت: «وقتی به روسیه امروز نگاه می‌کنیم، دیگر جایی برای رویاهای قدیمی وجود ندارد. کشورهای ما امروز در مقابل یکدیگر ایستاده‌اند.»
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5760892/%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D9%BE%D9%84%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D9%86%D8%B2%D8%AF%DB%8C%DA%A9-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا