اخبار علمی و پزشکی

دستیابی پژوهشگران کشور به فناوری کیت‌های تشخیص بیماری

میمندی‌پور، با بیان این که اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک در حوزه تولید کیت‌های مولکولی فعال هستند، گفت: این کیت‌ها شامل استخراج DNA، کیت‌های کلونینگ و کیت‌های تشخیص مولکولی انسانی و دامی می‌شود.
او ادامه داد: خوشبختانه در پژوهشگاه و مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک در حوزه‌های کیت‌های تشخیص مولکولی و کیت‌های تشخیص سرطان فعال شدند و کلیه محصولاتی که در این شرکت‌ها به تولید رسیده‌اند، قابل رقابت با مشابه خارجی هستند.
میمندی‌پور با بیان این که این کیت‌ها در حال ورود به بازار‌ها هستند، خاطرنشان کرد: برخی از این شرکت‌ها موفق به صادرات محصولات خود به کشور‌های منطقه شدند و به دنبال سرمایه‌گذار و صادرات به خارج از کشور هستند.
مدیر مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با بیان این که دانش فنی تولید این محصولات در این پژوهشگاه موجود است، اظهار کرد: یکی از محصولات این شرکت‌ها کیت SMA است، این کیت تاکنون به کشور وارد می‌شده و این شرکت موفق به تولید رقابتی این کیت با نمونه‌های خارجی شده است.
او محصول دیگر مرکز رشد پژوهشگاه ژنتیک را کیت‌های “آنیوپلوئیدی” برای غربالگری قبل از ازدواج دانست و یادآور شد: این محصولات به صورت منطقه‌ای وارد بازار‌ها شده است و محققان این محصولات به دنبال سرمایه‌گذاری برای توسعه بازار و بازارسازی در سطح بین‌المللی هستند.
آتروفی عضلانی نخاعی (Spinal muscular atrophy) که به اختصار SMA نامیده می‌شود، یک بیماری عصبی و عضلانی نادر است که با از دست رفتن اعصاب حرکتی و تحلیل عضلات همراه است. این بیماری به نام‌های آتروفی نخاعی عضلات پروگزیمال اتوزومال مغلوب و آتروفی عضلانی نخاعی ۵ q نیز معروف است که به صورت ژنتیکی به فرد منتقل می‌شود.
این بیماری معمولا در اثر حذف یا جهش در ژن نورون SMN ۱ ایجاد می‌شود. این جهش باعث کاهش میزان تولید پروتئین SMN شده و در نتیجه اختلالاتی را در روند توسعه دندریت و آکسون‌ها بوجود می‌آورد.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا