اخبار سیاسی

دعوت امیر آشتیانی از وزرای دفاع چین و تاجیکستان برای برگزاری رزمایش مشترک- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس همکاری سازمان شانگهای با وزرای  دفاع تاجیکستان و چین دیدار و گفت و گو کرد .

امیر سرتیپ آشتیانی دردیدار با وزیر دفاع تاجیسکتان طی سخنانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص روابط ایران با کشور تاجیکستان گفت: این روابط مبتنی بر برادری و خویشاوندی و خونی است که روابطی ماندگار و همیشگی خواهد بود.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه آسیای مرکزی و به ویژه جمهوری تاجیکستان از جایگاه ویژه و برجسته ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است ادامه داد: نخستین سفر جناب آقای رئیسی به تاجیکستان بیانگر اهمیت تاجیکستان در سیاست جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: این دیدارها و رایزنی‌ها تقویت کننده و تحکیم بخش روابط دو جانبه خواهد بود.

امیر سرتیپ آشتیانی با بیان اینکه منطقه آسیای مرکزی به محل تعامل و بعضاً تقابل و رقابت ژئوپلتیکی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تبدیل شده است گفت: در چنین شرایطی قدرت های فرامنطقه ای به دنبال منافع خود هستند و بر همین اساس دو کشور می بایست برای حفظ امنیت منطقه همکاری های خود را تقویت نمایند.

امیر سرتیپ آشتیانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی صلح ثبات و امنیت و تمامیت ارضی تاجیکستان بوده است و این سیاست را با قدرت ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع گفت: عضویت ایران و تاجیکستان در سازمان همکاری‌های شانگهای فرصت های قابل توجهی را برای دو کشور ایجاد می‌کند که باید برای آن برنامه ریزی کرد.

وی ادامه داد: در خصوص همکاری های دفاعی و نظامی معتقدیم که مناسبات دفاعی دو کشور یکی از ارکان اصلی همکاری های فی مابین به شمار می رودباعث ایجاد تحول در همکاری های کلان دو کشور و طبعاً استحکام هر چه بیشتر مناسبات شده است.

وی ادامه داد: اولویت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های دفاعی و نظامی با جمهوری تاجیکستان تقویت بنیه دفاعی این کشور بویژه مبارزه با تروریسم است.

شیرعلی میرزا وزیر دفاع تاجیکستان نیز در این دیدار با اشاره به فرهنگ مشترک و سابقه تاریخی و تمدنی دو کشور، روابط دو کشور را عمیق و از جنس برادرانه دانست و افزود: با مرور تحولات جهان و منطقه ، موضوع نگرانی های امنیتی برای دو کشور مشترک است و لذا بر ضرورت تقویت همکاری ها تاکید داریم.

در انتهای این دیدار وزیر دفاع تاجیکستان از امیر سرتیپ آشتیانی جهت سفر به دوشنبه پایتخت این کشور به منظور تقویت همکاری های دو جانبه دعوت به عمل آورد.

وزیر دفاع کشورمان همچنین با وزیر دفاع چین دیدار و گفتگو کرد.

امیر سرتیپ آشتیانی در این دیدار طی سخنانی با تبریک انتصاب وزیر دفاع چین به عنوان عضو شورای دولتی و وزیر دفاع جمهوری خلق چین، مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را به دلیل برخورداری از اشتراکات فرهنگی و روابط تاریخی دو کشور گفت: اراده سیاسی رهبران دو کشور و درک و اتخاذ مواضع مشترک نسبت به تحولات بین المللی از ارزش راهبردی در همه عرصه‌ها برخوردار است.

وزیر دفاع با اشاره به سفر رئیس جمهور ایران به پکن در فوریه 2023 و ملاقات با جناب آقای «شی» رئیس جمهور چینگفت: توافقات راهبردی سران دو کشور به نقطه عطفی در روابط تاریخی و دوستانه ایران و چین تبدیل شده است.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز سازمان همکاری شانگهای به یک سازمان تاثیر گذار در تحولات و معادلات جهانی تبدیل شده است افزود: گسترش و تقویت این سازمان اقدامی موثر در پیشبرد چند جانبه گرایی در عرصه بین المللی است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ایران آمادگی دارد تا همکاری های دفاعی و نظامی خود را با جمهوری خلق چین و سایر اعضای سازمان همکاری های شانگهای در چارچوب ساز و کار های تعیین شده تقویت نماید افزود: اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی در حال تغییر است و به دنبال آن گسترش روابط ایران و چین از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است.

وی با بیان اینکه ایران و جمهوری خلق چین از شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی درک درست و صحیحی دارند گفت: این دو کشور با شناخت اهداف و نیات آمریکا و متحدین این کشور همواره تلاش کرده‌اند تا مانع تحقق رویکردهای یکجانبه گرایانه و تمامیت خواه غرب در مورد کشورهای مستقل شوند.

وزیر دفاع گفت: معتقدیم تنها در سایه تعامل و همکاری بین کشورهای همسو است که می توان با چالش‌ها و تهدیدات مشترک امنیتی در سطح منطقه و جهان مقابل نمود .

وزیر دفاع با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا در حال حاضر در شرق اروپا، غرب آسیا و سطح منطقه به بحران سازی و تنش آفرینی مشغول هستند گفت: سیاست‌های آمریکا یک تهدید مشترک برای ایران و چین است؛ ما مخالف جهان تک قطبی هستیم.

وزیر دفاع با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک دریایی ایران، چین و روسیه در قالب کمربند امنیت دریایی گفت: این موضوع نشان داد هر سه کشور مخالف نگاه سلطه جویانه غرب و آمریکا هستند آمادگی داریم که آزمایش ها و تمرین های مشترک در زمینه های دریایی، زمینی، پدافند هوایی را از لحاظ کمی و کیفی گسترش دهیم.

امیر سرتیپ آشتیانی با اشاره به سرعت اهمیت و حساسیت تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی خاطرنشان ساخت: تداوم گفتگو و انجام تبادل هیئت‌های دفاعی نظامی و اطلاعاتی در سطوح مختلف برای دو طرف بسیار مفید و سازنده خواهد بود.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در پایان از وزیر دفاع چین برای ادامه مذاکرات و عملیاتی کردن توافقات دو کشوربرای حضور در تهران دعوت به عمل آورد.

لی شانگ فو وزیر دفاع چین نیز در این دیدار روابط دو کشور را با توجه به قدمت تاریخی و تمدنی، مهم ارزیابی کرد و گفت: گسترش روابط با ایران برای چین از اهمیت بالا و راهبردی برخوردار است.

وی ارتباط و تعامل میان ایران و چین را با توجه به اراده سیاسی رهبران دو کشور در میان تغییرات مهم جهانی با اهمیت توصیف و برگسترش روابط و همکاری های دفاعی نظامی دو کشور تاکید کرد.

وزیر دفاع چینبا بیان اینکه نگاه ما به روابط با جمهوری اسلامی ایران عمیق و بلند مدت است خاطرنشان ساخت: دو کشورایران و چین به یکدیگر اعتماد راهبردی متقابل دارند و هر دو خواهان استقلال و پایان دادن موجود هستند .

وی با بیان اینکه کشور چین همواره از ایستادگی ایران در برابر تحریم های یکجانبه حمایت کرده گفت: هر نوع مداخلات داخل در ایران را محکوم کرده و معتقد به تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وزیر دفاع چین با قدردانی از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در موضوعات بین المللی و کلان کشور چین و همچنین منافع دو کشور گفت: دو کشور همکاری صمیمانه و موثری علیه سلطه برخی از کشورها دارند .

لی شانگ فو ادامه داد: ما معتقدیم افق خوبی پیش روی ما است و جمهوری اسلامی ایران نقش خوب و سازنده ای در مسائل منطقه ای دارد و از حل مسائل ایران با همسایگان خود حمایت می کنیم.

وی با تبریک عضویت ایران در اجلاس شانگهای از درخواست عضویت ایران در «بریکس» تشکر کرد و اعلام نمود: کشور چین با ایران در خصوص صلح و ثبات همکاری خود را ادامه خواهد داد. وزیر دفاع چین با تحسین پیشرفت های دفاعی ایران آن را نشان دهنده قدرت نظامی ایران دانست .لی شانگ فو با تقدیر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در اجلاس شانگهای آن را محصول روحیه انقلابی جمهوری اسلامی ایران دانست.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2886459

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا