اخبار سیاسی

رئیسی: همکاری کشورهای مسلمان و دیگر کشورها تعیین کننده وضعیت فردای جهان است- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در ادامه برنامه‌های دومین روز سفر رسمی خود به اندونزی، پیش‌ازظهر امروز چهارشنبه به‌وقت محلی، در نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و اندونزی، با سازنده توصیف کردن مذاکرات خود با مقامات اندونزیایی، مجموعه این گفتگوها را نشان‌دهنده اراده جدی دو کشور برای توسعه روابط و استفاده از ظرفیت‌های فی‌مابین در جهت منافع دو ملت و ملت‌های منطقه دانست.

وی با اشاره به جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی اندونزی، عضویت این کشور در ترتیبات مهم منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و برخورداری از مردمی اهل تلاش و نوآوری به‌عنوان پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان گفت: این ظرفیت‌ها زمینه‌های مناسبی برای گسترش روابط میان دو کشور هستند.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه تحریم‌ها و فشارها نتوانسته است ملت ایران را در مسیر پیشرفت متوقف کند، افزود: ایران با همت متخصصان جوان خود در حوزه‌های مختلف تهدیدها را تبدیل به فرصت کرد و گام‌های بلندی در مسیر پیشرفت در عرصه‌های مختلف از جمله ساخت تجهیزات پیشرفته پزشکی که به اندونزی نیز ارائه شده است، برداشته است.

رئیسی اظهار داشت: دستاورهای دانش‌بنیان و نیز دیگر تولیدات صنعتی در ایران، امروز نه‌تنها قابل رقابت با استانداردهای اروپایی هستند، بلکه در برخی موارد امتیازات بیشتری نیز دارند. دلیل اعتراف رسمی آمریکایی‌ها به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران نیز همین اراده، ایستادگی و نوآوری‌های جوانان و ملت ایران و دستاوردهای حاصل از آن است.

وی در ادامه با ابراز اینکه “امروز نظم جهانی در حال تغییر به‌نفع ملت‌ها و جریان مقاومت است و نظام سلطه و قدرت‌های طغیان‌گر رو به افول هستند”، تصریح کرد: سازمان‌های همکاری منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای قدرت‌های نوظهور در آینده عالم هستند. یقین داریم همکاری کشورهای مسلمان و دیگر کشورها به‌ویژه در منطقه آسیا تعیین‌کننده وضعیت فردای جهان است.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به توافقات صورت‌گرفته میان ایران و اندونزی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی خاطرنشان کرد: این شما فعالان اقتصادی هستید که می‌توانید در جهت تحقق این توافقات گام‌های جدی و مؤثر بردارید.

رئیسی راجع به برخی مشکلات مطرح‌شده در این نشست از جمله موضوع تبادلات مالی، حمل‌ونقل، تجارت ترجیحی و سود بازرگانی، با تأکید بر قابل رفع بودن این مسائل، گفت: عزم ما بر این است که هیچ مانعی برای گسترش همکاری‌های فی‌مابین ایران و کشورهای دوست مشکلی ایجاد نکند و همان‌گونه که تاکنون تحریم‌ها را خنثی کرده‌ایم، این روند را ادامه خواهیم داد.

وی اضافه کرد: صندوق ضمانت ایران می‌تواند پشتوانه خوبی برای همکاری‌های تجاری میان دو کشور باشد و در حوزه انرژی نیز جمهوری اسلامی ایران آمادگی و توانمندی‌های خوبی برای همکاری با اندونزی دارد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اهمیت فعال‌تر شدن دفاتر بازرگانی و تأثیر آن در افزایش شناخت فعالان اقتصادی دو کشور از ظرفیت‌های متقابل و رفع موانع احتمالی گسترش همکاری‌ها یادآور شد: ایران ظرفیت خوبی برای صدور خدمات فنی و مهندسی دارد که در همکاری با اندونزی نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

رئیسی ابراز کرد: امیدواریم این سفر نقطه عطفی در جهت توسعه روابط ایران و اندونزی در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در زمینه تجاری باشد و با تلاش فعالان اقتصادی دو کشور شاهد ارتقای تجارت دوجانبه باشیم.

وی در حاشیه این نشست از نمایشگاه تجهیزات و محصولات پزشکی دانش‌بنیان ایران که برای آشنایی تجار اندونزیایی با ظرفیت‌های کشورمان برپا شده بود، بازدید کرد.

انتهای پیام/+

https://tn.ai/2900808

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا