اخبار بین الملل

رئیس جمهور الجزایر خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه، رئیس جمهوری الجزایر پنجشنبه شب در اظهاراتی رسانه‌ای با بیان اینکه سوریه عضو بنیان‌گزار اتحادیه عرب است، گفت که نمی‌توان دولت دمشق را از حق عضویت در این اتحادیه محروم کرد.
خبرگزاری اسپوتنیک شامگاه پنجشنبه گزارش داد که «عبدالمجید تبون»، رئیس جمهور الجزایر در گفت‌وگو با نمایندگان مطبوعات در این کشور با انتقاد از نظم کنونی قدرت حاکم در جهان به دیکته ابرقدرت‌ها بر دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: «یک نظام جهانی وجود دارد که در آن قوی، اراده خود را بر ضعیف تحمیل می‌کنم و ما امیدواریم که این رویه تغییر کند.»
مواضع اخیر تبون در شرایطی مطرح شد که پیشتر «احمد ابو الغیط»، دبیرکل اتحادیه عرب در مصاحبه با کانال «الشرق» از احتمال بازگشت دمشق به اتحادیه عرب در نشست قریب الوقوع ریاض خبر داد.

ابو الغیظ شامگاه چهارشنبه گفت که این روند بایستی به شکل تدریجی و مرحله‌ای انجام شود.
ابو الغیط تاکید کرد که بازگشت دمشق به کرسی‌اش در اتحادیه عرب که از سال ۲۰۱۱ خالی شده است ابتدا با برگزاری نشست و بررسی این مساله آغاز می‌شود سپس کشورهای عضو اتحادیه عرب موافقت خواهند کرد و بعد از آن از سوریه دعوت خواهد شد.
دبیرکل اتحادیه عرب خاطرنشان کرد که با توجه به تماس‌ها و اقدامات انجام شده، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در نشست ریاض که قرار است ۱۹ می (۲۹ اردیبهشت) برگزار شود بسیار محتمل است مگر اینکه اتفاق بزرگی رخ دهد.
وزیران امور خارجه سوریه، عربستان، اردن، مصر و عراق اخیر نشستی در امان برای بررسی مسائل مطرح شده در نشست‌ها و تماس‌های اخیر بین کشورهای عربی برگزار کردند.
نشست مشورتی کشورهای عربی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب جمعه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) در جده با حضور نمایندگان و مقامات ۹ کشور برگزار و در بیانیه پایانی و مشترک این نشست تصریح شد که کشورهای اردن، مصر و عراق به همراه اعضای شورای همکاری خلیج فارس بر وحدت سوریه تاکید و خواستار بازگشت آن به جمع کشورهای عربی هستند.
یک هفته بعد از آن «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان پس از ۱۲ سال وارد دمشق، پایتخت سوریه شد و با «بشار اسد» رئیس‌جمهوری این کشور و سایر مقامات سوری دیدار کرد.
وی در دیدار با رئیس جمهوری سوریه گفت که ریاض بر حفظ تمامیت ارضی، هویت عربی و امنیت سوریه و حل بحران این کشور از طریق سیاسی تأکید دارد.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5771465/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%AC%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%B9%D8%B1%D8%A8-%D8%B4%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا