اخبار بین الملل

رای الیوم: اسرائیل از زمین، هوا و دریا محاصره شده است

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه، روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم در مقاله‌ای به قلم «زهیر اندراوس» با تیتر «محاصره دریایی، زمینی و هوایی اسرائیل» نوشت: از بیش از یک دهه گذشته و حتی بیشتر تا کنون، اسرائیل، حزب‌الله لبنان را یک ارتش به تمام معنی می‌داند به طوری که حتی آویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسبق رژیم‌صهیونیستی در سخنانی تاکید کرده بود که این حزب از لحاظ نظامی قدرتمندتر از برخی کشورهای عضو پیمان ناتو است.
در این گزارش آمده است: پژوهش‌های رسمی انجام شده در رژیم‌صهیونیستی بیانگر آن است که حزب‌الله امروزه توانمندی‌های نظامی پنهان دارد و موشک‌های این حزب قادر است در هر درگیری آتی، هر موقعیت و مکانی را در عمق اراضی اشغالی هدف قرار دهد. بر اساس گزارش‌های منابع امنیتی در تل‌آویو، رژیم‌صهیونیستی تنها در یک روز از این درگیری‌ها، شاهد اصابت ۳۵ هزار خمپاره و موشک و حمله پهپادی خواهد بود. این مسأله همان چیزی است که اخیراً اسحاق بریک یکی از ژنرال‌های نیروهای ذخیره ارتش رژیم‌صهیونیستی به آن اذعان کرده است.
در ادامه این گزارش نوشته شده است: رژیم‌صهیونیستی اقدامات حزب‌الله را در خصوص تقویت زرادخانه نظامی خود چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی زیر نظر دارد تا بفهمد آیا اسرائیل می‌تواند در عرصه‌های زمینی، دریایی و هوایی با قدرت نظامی این حزب مقابله کند یا خیر. منابع امنیتی آگاه در سایه تحولات اخیر در جبهه شمالی اعلام کرده‌اند که بررسی‌های ارتش رژیم‌صهیونیستی نشان می‌دهد که حزب‌الله طی سال‌های اخیر توانسته به تجهیزات نبرد دریایی دست پیدا کند؛ مسأله‌ای که می‌تواند گستره درگیری‌های آتی با اسرائیل را افزایش دهد. این بررسی‌های نظامی نشان می‌دهد که نیروی دریایی حزب‌الله یک تهدید جدی علیه ناوهای جنگی اسرائیل و سکوهای گاز و تأسیسات حساس و راهبردی رژیم‌صهیونیستی در طول نوار ساحلی به شمار می‌رود.
بر اساس این گزارش، محافل امنیتی در تل‌آویو معتقدند، مهم‌ترین چالش پیش‌روی نیروی دریایی رژیم صهیونیستی، رویارویی با موشک‌های پیشرفته یاخونت است که به وفور در جبهه شمالی به‌ویژه در دست نیروهای حزب‌الله یافت می‌شود. فرماندهان ارتش اسرائیل پیش‌بینی کرده‌اند که ده‌ها موشک از نوع سی -۸۰۲ در این منطقه وجود داشته باشد به‌ویژه آنکه در جنگ دوم لبنان، حزب‌الله تعداد اندکی از این نوع موشک‌ها در اختیار داشت.
در ادامه این گزارش آمده است: تهدیدات موشکی جدید با تهدیدات گذشته تفاوت ماهیتی دارد چرا که بُرد این موشک‌ها از ۷۰ کیلومتر تا ۷۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد این بدان معنی است که تمام عمق اسرائیل به صورت دقیق، در تیررس این موشک‌ها قرار دارد. همچنین حزب‌الله لبنان کوشیده به موشک‌های کوتاه‌برد ضد ناو (زمین به دریا) دست یابد که می‌تواند اهداف ثابت و متحرک را در عرصه دریا منهدم کند.
در این گزارش تاکید شده است: منابع امنیتی در رژیم‌صهیونیستی معتقدند حزب‌الله لبنان علاوه بر این موشک‌های دقیق، تعداد زیادی پهپاد در اختیار دارد که می‌تواند در نبرد آتی تعیین کننده باشد. ارتش رژیم‌صهیونیستی خطاب به مقامات این رژیم هشدار داده است که دایره تهدیدات مستقیم و غیر مستقیم دریایی علیه اسرائیل گسترش پیدا کرده و طی دوره آتی این تهدیدات می‌تواند از عراق، یمن، سوریه، لبنان و غزه، اسرائیل را هدف قرار دهد.
چندی قبل نیز وبگاه صهیونیستی «والا» در گزارشی به نقل از یک منبع نظامی رژیم‌صهیونیستی بدون ذکر نام نوشت که حزب‌الله لبنان به موشک‌های پیشرفته از جمله موشک‌های ساحلی دست یافته که تهدیدی واقعی برای سکوهای گازی و کشتی‌های اسرائیل به شمار می‌رود. بر اساس این گزارش، حزب‌الله توانسته است در طول سال‌های گذشته توان نظامی خود را به طور کامل تقویت کند. این تحولات با نگرانی‌های دستگاه امنیتی رژیم‌صهیونیستی همزمان شده است که معتقد است ایران، حزب‌الله و گروه‌های فلسطینی برنامه مشترکی برای عملیات نظامی علیه این رژیم در جبهه‌های مختلف دارند.
در این گزارش آمده است: اسرائیل نگرانی روز افزونی درباره افزایش عملیات حزب‌الله برای جمع آوری داده‌های اطلاعاتی دریایی درباره اهداف اسرائیلی از جمله کشتی‌ها، دکل‌های گازی و زیرساخت‌های دیگر در سواحل سرزمین‌های اشغالی دارد.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5762112/%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%87%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B5%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا