اخبار علمی و پزشکی

ساخت ماه‌نورد آرتمیس برعهده دو شرکت خصوصی

دو شرکت خصوصی وظیفه ساخت ماه‌نورد پروژه آرتمیس ناسا را برعهده گرفته‌اند.به نظر می‌رسد که جاه‌طلبی‌های شرکت Lunar Outpost تمامی ندارد و گردانندگان آن به شدت در فکر تاسیس معدن و استخراج مواد از ماه هستند. این شرکت در کنار قراردادی که با ناسا امضا کرده است، به همکاری با لاکهید مارتین نیز خواهد پرداخت تا تولید وسیله نقلیه پیمایش ماه (LMV) را به واقعیت نزدیک‌تر کنند.
فرایند توسعه نسل جدید ماه‌نورد برای طرح آرتمیس به دست لاکهید مارتین از اهمیت بالایی برخوردار است؛، زیرا به فضانوردان امکان جابه‌جایی آسان‌تر در سطح قمر زمین را می‌دهد و می‌تواند فرصتی برای اکتشافات تازه فراهم سازد. طبق برنامه‌ریزی‌ها، این دستگاه در ماموریت سال ۲۰۲۵ ناسا برای بازگشت به ماه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وظیفه Lunar Outpost، فراهم ساختن نرم‌افزار لازم برای عملکرد ماه‌نورد جدید مورد استفاده ناساست که نام COSMOS برای آن در نظر گرفته شده است. این نرم‌افزار، یک برنامه جامع کنترل ماموریت برای کار با وسایل رباتیک از راه دور توصیف شده که می‌تواند مدیریت داده و ماموریت‌های دارای محموله را نیز برعهده بگیرد. این شرکت در طراحی سیستم ناوبری، مدیریت دما، سامانه روشنایی و زدودن گردوغبار نیز همکاری خواهد کرد.
هدف اصلی این شرکت‌ها، ساخت یک ماه‌نورد جدید برای طرح آرتمیس با بهره‌وری بالا و ایمنی مناسب برای فضانوردان است. سازندگان گفته‌اند که این ماه‌نورد، قابلیت عملکرد به شکل خودکار و بدون نظارت اپراتور را هم خواهد داشت؛ در نتیجه حتی می‌تواند بدون دخالت فضانوردان آن‌ها را جابه‌جایی کند. انتظار می‌رود در ماه‌های آینده شاهد انتشار جزئیات بیشتری درباره طراحی و امکانات این دستگاه توسط این دو شرکت باشیم. شرکت‌های دیگری مثل جنرال موتورز هم با لاکهید مارتین در ساخت این ماه‌نورد همکاری می‌کنند.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا