اخبار بین الملل

سرنوشت جنگ اوکراین با اف-۱۶ تغییر نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از راشاتودی، فرانک کِندال، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در واکنش به احتمال ارسال جنگنده اف-۱۶ از واشنگتن به کی‌یف، گفت که این جنگنده‌ها خلاف آن چیزی که گفته می‌شود، «برگ برنده نبوده و نتیجه جنگ را تغییر نمی‌دهند.»
کندال درباره این جنگنده‌ها و تاثیر آن بر جنگ اوکراین گفت: جنگنده‌های اف-۱۶ قابلیت‌هایی در اختیار اوکراین قرار می‌دهند که در حال حاضر از آن بی‌بهره هستند. اما تا جایی که می‌دانم قرار نیست این جنگنده‌ها نقش تغییردهنده سرنوشت جنگ را ایفا کنند زیرا قدرت نبرد هوایی در این جنگ تعیین‌کننده نیست.
دولت جو بایدن، رئیس جمهور روسیه پس از ماه‌ها خودداری از تامین اف-۱۶ برای اوکراین، هفته گذشته اعلام کرد که به کی‌یف برای خرید این جنگنده‌ها کمک خواهد کرد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، درباره این موضوع به سی‌ان‌ان گفت که هنوز مشخص نیست که آیا واشنگتن به طور مستقیم برای کی‌یف اف-۱۶ می‌فرستد یا صرفا به متحدان اروپایی‌اش اجازه تامین این جنگنده را خواهد داد. با این حال، آمریکا از طرح بین‌المللی مشترک برای آموزش خلبانان اوکراینی حمایت خواهد کرد.
مقامات اوکراین ماه‌ها تلاش کرده‌اند تا حامیان غربی خود را برای ارسال اف-۱۶ به این کشور متقاعد کنند؛ آنها مدعی شده‌اند که این جنگنده تاثیر قابل توجهی در جنگ با روسیه دارد. در واقع، یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین دیروز مدعی شد «زمانی که جنگنده‌های اف-۱۶ به تسلیحات کی‌یف اضافه شود، ما پیروز جنگ خواهیم شد.»
با این حال، کندال می‌گوید که این جنگنده ساخت آمریکا موازنه قدرت در جنگ روسیه-اوکراین را تغییر نخواهد داد زیرا سامانه‌های پدافند هوایی کارآمد، مانع از این خواهند شد که اف-۱۶ نقشی تعیین‌کننده در نتیجه جنگ ایفا کند. وی همچنین اذعان کرد که برخی ناظران، «تامین جنگنده اف-۱۶ برای اوکراین از طرف آمریکا را اقدامی تنش‌زا می‌دانند.»
الکساندر گروشکو، معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داده که قدرت‌های غربی با تداوم حرکت بر مدار تنش‌آفرینی، «خطرات بزرگی را متوجه خود خواهند کرد.» بایدن دیروز مدعی شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین متعهد شده تا برای حمله به خاک روسیه از اف-۱۶ استفاده نکند.
کندال اضافه کرده که دست کم چندین ماه طول می‌کشد تا این جنگنده‌ها به اوکراین تحویل داده شود اما در هر صورت، تصمیم تامین آن برای کی‌یف، این کشور را قادر می‌سازد تا وابستگی خود به جنگنده‌های ساخت شوروی سابق را کاهش دهد.
وی افزود: اوکراین همچنان کشوری مستقل خواهد ماند و به همین دلیل، به یک مجموعه کامل از جنگ‌افزارها نیاز دارد و حالا زمان آن فرارسیده تا درباره شکل و شمایل و توان آینده ارتش این کشور، برنامه بلندمدت داشته باشیم.
این اظهارات در حالی مطرح شده اف-۱۶ جزو جنگنده‌های پیشرفته آمریکا نیست. نخستین نسخه این جنگنده در سال ۱۹۷۹ به نیروهای هوایی واشنگتن اضافه شد.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5788081/%D8%B3%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%81-%DB%B1%DB%B6-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا