اخبار بین الملل

سفارتخانه‌های سوریه و عربستان در ریاض و دمشق آغاز بکار می‌کنند

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از تاس، سفارتخانه‌های سوریه و عربستان سعودی در ریاض و دمشق فعالیت خود را از سر می‌گیرند. در همین ارتباط نیز، «فیصل مقداد»، وزیر امور خارجه سوریه اعلام کرد: «سوریه برای افتتاح سریع سفارت عربستان سعودی در دمشق هر کاری که ممکن است انجام خواهد داد.»
وزیر امور خارجه سوریه در دیدار با «شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود»، همتای عربستانی خود گفت که رهبری دو کشور تصمیم گرفتند که سوریه و عربستان سعودی در جهت تقویت روابط خود پیش بروند. خبرگزاری سانا به نقل از این مقام سوری گفت: «ما همچنین درباره موضوع افتتاح سفارت دو کشور در هر دو کشور گفتگو کردیم و سوریه و عربستان سعودی همه امکانات لازم را برای افتتاح این دو سفارت فراهم خواهند کرد.»
لازم به ذکر است که در حاشیه نشست وزیران خارجه عضو اتحادیه عرب در جده، وزیران خارجه سوریه و عربستان با یکدیگر دیدار کردند.
نشست وزیران خارجه کشورهای عربی روز چهارشنبه در جده عربستان برگزار شد و نشست سران عرب هم قرار است روز جمعه برگزار شود.
فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه همچنین در سخنانی از جده عربستان گفت: بشار اسد رئیس جمهور سوریه در نشست سران عرب حضور پیدا خواهد کرد.
وزیر خارجه سوریه در ادامه تاکید کرد: همه کشورهای عربی ستاره هستند و ما به لطف حکمت، درایت و رهبری صحیح به وضعیت عادی‌مان به عنوان عرب بازمی‌گردیم.
وی درباره شروط بازگشت آوارگان سوری و بازسازی سوریه هم ضمن تاکید بر مخالفت با هرگونه دیکته علیه دمشق، اعلام کرد: هر طرفی که برای ما شرط می‌گذارد بهتر است این افکار را برای خودش نگه دارد، ما التماس نکرده و نخواهیم کرد. ما وارد جنگ علیه تروریسم شدیم و هر کسی که قصد کمک دارد، ما استقبال می‌کنیم.
پیشتر نیز ایمن سوسان، دستیار وزیر امور خارجه سوریه در گفت‌وگوی اختصاصی با «الشرق الاوسط»، خبر داده بود که «بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در جده حضور خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه در نشست جده که پس‌فردا جمعه برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.
هفتم ماه می‌بود که وزرای خارجه عضو اتحادیه عرب در نشستی فوق‌العاده، تصمیم خود برای رفع تعلیق عضویت دمشق در این نهاد منطقه‌ای یا به عبارتی بازگشت سوریه به اتحادیه را اعلام کردند. بعد از آن رسانه‌های جهان به نقل از مقامات دیپلماتیک کشورهای عربی گزارش می‌دادند که بشار اسد، در اولین نشست سران کشورهای عربی، بعد از این تصمیم شرکت خواهد کرد.
همچنین وزرای خارجه اتحادیه عرب، در نشست مقدماتی این اتحادیه در شهر جده عربستان، ضمن استقبال از بازگشت سوریه، اوضاع کنونی در فلسطین، سودان و لبنان را بررسی کردند. در این نشست، احمد عطاف، وزیر خارجه الجزایر که ریاست دوره‌ای پیشین اتحادیه عرب را بر عهده داشت، با استقبال از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و همچنین گام‌هایی که در راستای تقویت روابط کشورهای عربی و سوریه برداشته شده است اظهار داشت: ما از کشورهای عربی دعوت می‌کنیم که مسائل عربی را در میان خود و در جهان عرب حل و فصل کنند. وی در رابطه با مسأله فلسطین گفت: ما باید تلاش‌های خود را برای تشکیل حکومت مستقل فلسطینی دوچندان کنیم.
احمد عطاف با اشاره به درگیری‌ها در سودان گفت: برادران سودانی خود را مجدداً به توقف فوری درگیری‌ها و مذاکره با یکدیگر فرا می‌خوانیم.
همچنین عطاف به وضعیت سیاسی لبنان پرداخت و توافق گروه‌های لبنانی، پایان بن‌بست سیاسی و انتخاب رئیس جمهور را خواستار شد.
در این نشست، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی نیز که منصب ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب را از الجزایر تحویل می‌گیرد، در سخنانی مشارکت سوریه در نشست‌های مقدماتی اتحادیه عرب را تبریک گقت.
همچنین، احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب نیز در سخنان خود در این نشست اعلام کرد: از مشارکت سوریه در نشست‌های اتحادیه عرب استقبال می‌کنیم و امیدواریم که بازگشت آن سرآغازی برای پایان بحران این کشور باشد. سوریه کشوری مهم در منطقه در طول تاریخ بوده و همه ما خواهان تقویت نقش آن و حضورش هستیم.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5782654/%D8%B3%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B6-%D9%88-%D8%AF%D9%85%D8%B4%D9%82-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا