اخبار بین الملل

سناریوی سقوط نظام «بشار اسد» شکست خورده است

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه، روزنامه رأی الیوم در گزارشی با اشاره به سخنان اخیر احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص پیروزی بشار اسد رئیس جمهور سوریه در جنگ به راه افتاده در این کشور نوشت: مسئولان سوری در طول بحران به وجود آمده در این کشور و توطئه جهانی علیه نظام حاکم آن، و با وجود تحریم‌های کشورهای عربی و غربی که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده در کنار فراخواندن سفرای کشورهای مختلف از دمشق، تاکید داشتند که بعد از پیروزی ارتش سوریه بر تمام توطئه چینی‌ها و به دست گرفتن کنترل کامل اوضاع، همگان به پایتخت سوریه بازخواهند گشت. این در حالیست که دشمنان نظام حاکم سوریه، این سخنان را دور از واقع تلقی می‌کردند؛ سخنانی که خود امروزه به آن اذعان دارند.
در ادامه این گزارش آمده است: ما امروزه شاهد تمایل کشورهای عربی برای ازسرگیری روابط با سوریه هستیم. دیدار بشار اسد با وزرای خارجه امارات و عربستان و سفر به عمان و امارات و به زودی به ریاض در کنار سخنان اخیر دبیرکل اتحادیه عرب همگی تکمیل کننده سناریوی شکست کسانی است که دل به سقوط نظام سوریه بسته بودند.
اذعان ابوالغیط به پیروزی بشار اسد در شرایط کنونی، یک اعتراف قابل توجه به شمار می‌رود. در حالی که برخی کشورها مانند قطر، کویت، مراکش و یمن هنوز تمایلی به برقراری ارتباط با سوریه نشان نداده‌اند اما عربستان به نمایندگی از کشورهای عربی در کنار امارات، الجزایر، تونس، مصر، لبنان، اردن و عراق مانع تلاش‌های دیگر کشورها برای انزوای سوریه می‌شوند. در جریان نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در جده در خصوص بازگشت سوریه بحث شد.
در این گزارش نوشته شده است: برخی کشورهای عربی از مخالفان سوری حمایت مالی و معنوی به عمل آورده تا با ورود به دمشق نظام بشار اسد را ساقط کنند اما بعد از گذشت نزدیک به هفت سال این تلاش‌ها شکست خورد. در این میان سخنان ابوالغیط در خصوص اینکه اگر در زمانیکه تصمیم عجولانه تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب گرفته می‌شد در این اتحادیه حضور داشت، قابل توجه است چرا که اگر ابوالغیط در آن زمان مخالف تعلیق عضویت سوریه بوده و می توانسته جلوی این اقدام را بگیرد، چرا در حال حاضر کرسی سوریه را برنمی گرداند؟ آیا اتحادیه عرب مکانی برای تمام کشورهای عربی بدون پیش زمینه‌های سیاسی به شمار می‌رود؟
البته سخنان ابوالغیط بعد از آن مطرح می‌شود که کشورهای عربی به وی چراغ سبز نشان داده تا نظام بشار اسد را به عنوان پیروز جنگ در سوریه معرفی کند.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5766352/%D8%B3%D9%86%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%88%DB%8C-%D8%B3%D9%82%D9%88%D8%B7-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AF-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا