اخبار علمی و پزشکی

سیگار امکان ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد

عباس بصیری رئیس جامعه اورولوژی ایران گفت: اصلی‌ترین عادت نادرست زندگی، مصرف مواد دخانی بویژه مصرف سیگار است که مهمترین عامل ایجاد سرطان مثانه (عنوان سومین سرطان شایع در مردان) است.
تجربیات علمی نشان می‌دهد سیگار نه تنها امکان ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد بلکه سرطان را در درجات پیشرفته تری ایجاد می‌کند که درمان را مشکل می‌کند این چیزی است که می‌توان از آن پیشگیری کرد.
رئیس جامعه اورولوژی ایران گفت: شایع‌ترین بیماری در دستگاه ادراری، سنگ‌های دستگاه ادراری، عفونت‌ها مشکلات پروستات و سرطان‌های دستگاه‌های ادراری است، به نحوی که ۳۷ تا ۳۸ درصد فعالیت یک پزشک اورولوژی در مورد بیماری پروستات است و به همین میزان در مورد سنگ‌های دستگاه ادراری است؛ بقیه به سرطان‌ها و اختلالات مادرزادی اختصاص دارد.
رئیس جامعه اورولوژی ایران در پاسخ به میزان عملکرد پزشکان درباره پیشگیری از بیماری‌های دستگاه ادراری، گفت: بعضی از بیماری‌ها جنبه ژنتیک دارد مانند بیماری پلی کیستیک کلیه که سومین علت نارسایی کلیه است و منجر به پیوند می‌شوند، از این رو والدینی که یکی از آن‌ها مبتلا هستند باید پیش از بارداری با مراکز ناباروری مشاوره داشته باشند.
 بصیری همچنین با تاکید بر این که سرانه مصرف نمک در ایران بالاست، افزود: از جمله اقدامات عمومی در خصوص رفع سنگ کلیه، مصرف کم نمک و نوشیدن بیشتر مایعات است.
رئیس جامعه اورولوژی ایران تاکید کرد: آنچه می‌تواند ساختمان بدن را غیر عادی کند، مصرف مواد قندی زیاد، تحرک نداشتن و ورزش نکردن است.
 بصیری همچنین در خصوص توان پزشکی ایران در زمینه درمان بیماری‌های اورولوژی گفت: مهارت انسانی در حد متوسط اروپا در ایران هم وجود دارد، اما مشکل اصلی از نظر تجهیزات و گرانی آن است؛ گاهی اوقات به روش‌های نسبتا قدیمی‌تر متوسل می‌شویم که روش‌های قدیمی‌تر عوارض بیشتری دارد که می‌تواند برای بیمار هم مشکلاتی را ایجاد کند.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا