اخبار بین الملل

صبر یمنی‌ها رو به پایان است / تنش شدید در روابط مسکو-تل‌آویو

خبرگزاری مهر خبرخونه، گروه بین الملل: رسانه‌های عبری زبان گزارش داده اند که روابط میان روسیه و رژیم صهیونیستی به دلیل پرونده‌های ایران و اوکراین، بیش از هر زمان دیگری با تنش رو به رو بوده است. از سوی دیگر ایران می کوشد خطوط ریلی سوریه را که در جریان جنگ این کشور نابود شده و به مثابه «سیستم عصبی» سوریه است، ترمیم و بازسازی کند.

روزنامه رأی الیوم با اشاره به تنش در روابط میان روسیه و رژیم صهیونیستی به نقل از رسانه‌های عبری زبان نوشت: به دلیل نزدیکی میان روسیه و ایران، روابط میان مسکو و تل آویو شاهد تنش‌های بیشتری بوده است. همچنین اقدامات رژیم صهیونیستی در قبال اوکراین طی دوره اخیر باعث وخیم‌تر شدن این بحران شده است. در هر صورت، علت هر چه که باشد، روابط میان دو طرف مانند قبل نیست.
بر اساس این گزارش، رژیم صهیونیستی ماه فوریه گذشته اعلام کرده بود که روند ارائه سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین به اوکراین را بررسی می‌کند.

روزنامه العربی الجدید با اشاره به تحولات تونس با تیتر «اظهار نظر در دوره قیس سعید ممنوع است» نوشت: راشد الغنوشی رئیس جنبش النهضه تونس بعد از آنکه یک سال قبل در خصوص حکمرانی دیکتاتوری در این کشور سخنرانی کرده بود، به حبس محکوم شده است. به نظر می‌رسد قیس سعید رئیس جمهور این کشور بیش از پیش سیاست هدف قرار دادن مخالفان خود را دنبال می‌کند. دولت تونس می کوشد هر گونه صدای مخالفی را ساکت کرده و آزادی‌های موجود در این کشور را محدود کند.

روزنامه القدس العربی نیز به نقل از مهند العکلوک نماینده فلسطین در اتحادیه عرب نوشت: نشست مقدماتی سی و دومین دوره اجلاس سران عرب زمینه ساز یک تصمیم تاریخی در خصوص سالروز نکبت (اشغال فلسطین) است. در جریان نشست سران کشورهای عربی یک مصوبه در خصوص ارائه تعریف قانونی از سالروز نکبت و محکوم شدن کسانی که آن را انکار می‌کنند طرح می‌شود.
بر اساس این مصوبه، روز ۱۵ مه هر سال به عنوان یک رویداد عربی و بین المللی برای یادآوری اشغال فلسطین معرفی خواهد شد.

روزنامه یمنی المسیره به نقل از مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن نوشت: هشدارها نسبت به لبریز شدن صبر نیروهای یمنی، باعث شده دشمنان، ناگزیر در برابر نابودی پروژه خود مبنی بر ایجاد حالتی که نه جنگ حساب می‌شود و نه صلح، قرار بگیرند. المشاط با مطرح کردن آخرین هشدارهای خود، اعلام کرده که دست دست کردن دشمنان در تحقق صلح در یمن، به مثابه یک بمب ساعتی عمل خواهد کرد.

روزنامه سوری الثوره در مقاله‌ای در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نوشت: قرار است نشست سران کشورهای عربی طی روزهای آتی در جده برگزار شود. درست است که نتایج این نشست بر روند تحولات سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک منطقه تأثیرگذار است اما آنچه این نشست را از نشست‌های پیشین متمایز می‌کند بازگشت سوریه به میان کشورهای عربی است.
در واقع وزنه راهبردی اصلی نشست سران کشورهای عربی، بازگشت سوریه و حضور قابل توجه این کشور و مشارکت سازنده و مثبت آن در نشست‌های مقدماتی به شمار می‌رود. سوریه بار دیگر تمام توجهات را به خود جلب کرده و توانسته در صفحات تاریخ این واقعیت را ثبت کند که با دیگر کشورهای عربی، در یک سنگر برای رویارویی با چالش‌ها ایستاده است.

روزنامه الشرق الاوسط نیز با اشاره به ازسرگیری درگیری‌های مسلحانه در سودان نوشت: شدت درگیری‌ها در خارطوم طی روز سه شنبه بسیار زیاد بوده به طوریکه از نخستین ساعات، حملات سنگین هوایی در جنوب خارطوم و دیگر مناطق سودان محسوس بوده است. این در حالیست که طی روزهای گذشته شدت این درگیری‌ها کاهش پیدا کرده بود. عملکرد بانک‌های این کشور نیز به دلیل درگیری‌های مذکور، تقریباً فلج شده است.
نیروهای ارتش سودان، شبه نظامیان پشتیبانی سریع را به حمله به مراکز دیپلماتیک و سفارتخانه‌های خارجی و از بین بردن مدارک موجود در این سفارتخانه‌ها و سرقت اموال آنها متهم می‌کنند.

روزنامه لبنانی الاخبار با اشاره به نابودی ۸۰ درصد از خطوط ریلی سوریه در جریان جنگ این کشور نوشت: در کشوری مانند سوریه، شبکه خطوط ریلی به منزله سیستم عصبی این کشور و موتور فعالیت اقتصادی آن به شمار می‌رود. بسیاری از پروژه‌های راهبردی منطقه‌ای به دلیل نابودی این خطوط، متوقف شده است.
کمی قبل از سفر اخیر ابراهیم رئیسی به سوریه، یک هیئت ایرانی جلساتی را با مسئولان سوریه برای مشارکت در طرح‌های مربوط به خطوط ریلی برگزار کردند. ایران به دنبال آن است که در خصوص بازسازی این خطوط، به سوریه کمک رسانی کرده و تجارب فنی و مهندسی خود را در این زمینه در اختیار دمشق قرار دهد. این در حالیست که پروژه خطوط ریلی میان عراق و سوریه همچنان پابرجا بوده اما با چالش‌هایی مانند حضور غیرقانونی نظامیان آمریکایی در منطقه التنف و حملات آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مرزهای دو کشور روبرو است.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5781935/%D8%B5%D8%A8%D8%B1-%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AA%D9%86%D8%B4-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%88-%D8%AA%D9%84-%D8%A2%D9%88%DB%8C%D9%88

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا