اخبار سیاسی

عباسی: برای رسیدن به تولید پایدار باید جلوی صادرات انرژی مجازی را بگیریم- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

علیرضا عباسی عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره جدی شدن خطر صادرات انرژی مجازی است از کشور گفت: یکی از موضوعاتی که در کشور به صورت کلی با آن روبه رو هستیم، این است که در بخش نهاده های اولیه مثل انرژی به دلیل قیمت پایینی که دارند، هیچ بهره وری رخ نمی دهد.

وی در ادامه بیان کرد: در حوزه کشاورزی آب یکی از همین موضوعات است، مثلا در کشور هندوانه کشت می کنیم و 280 لیتر آب برای تولید یک کیلو هندوانه مصرف می کنیم و این هندوانه را به کیلویی 5 تا 6 هزار تومان به کشورهای همسایه صادر می کنیم. در واقع همان قیمت آب محصول به جیب تولید کننده برنمی گردد که به آن صادرات آب مجازی می گوییم.

عباسی با بیان اینکه در صنایع هم در حال صادرات انرژی مجازی با تخصیص سوخت ارزان و صادرات محصولات با بهره وری پایین هستیم. ادامه داد:  زمانی که ارز ترجیحی تخصیص می دادیم تقریبا همین شرایط را داشتیم، دانه روغنی را با ارز 4200 تومانی وارد می کردیم و روغن  را با قیمت پایین صادر می کردیم، در این جا هم ارز مجازی را صادر می کردیم.

وی در ادامه  با تاکید بر اینکه در حوزه صنایع و تولیدات آنها با ناترازی جدی مواجه هستیم و باید به جد برای حل آن ورود کنیم توضیح داد: با توجه به اینکه شعار امسال مهار تورم و رشد تولید است، باید زمینه را برای رشد تولید فراهم کنیم. ولی در این زمینه یک قسمت بحث تولید داخل کشور است که باید به تا جای ممکن یارانه بدهیم تا تولید رونق بگیرد و در داخل کشور کالای نهایی با کمترین قیمت تولید شود.

عباسی گفت: ولی وقتی بحث صادرات است باید قیمت تمام شده ای را که وجود دارد در نظر بگیرم، قرار نیست یارانه انرژی به صنایع اعطا شود و آنها محصولات را با ارزش افزوده پایین صادر کنند و به این صورت اقدام به صادرات انرژی مجازی کنند.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: اگر می خواهیم یارانه اعطا کنیم باید برای تولید داخل باشد،  باید انرژی را به صنایع که محصولشان را صادر می کنند به قیمت فوب خلیج فارس اعطا کنیم. این اتفاق هم باید با وضع عوارض در گمرکات رخ دهد تا این هزینه پنهان به چرخه تولید برگردد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: انرژی که هم اکنون در اختیار صنایع قرار داده می شود اصلا با قیمت جهانی منطبق نیست، برای اینکه بتوانیم تولید پایدار داشته باشیم باید جلوی صادرات انرژی مجازی را بگیریم.

عباسی گفت: راهکار رهایی از تله صادرات انرژی مجازی تفکیک مصرف داخلی از خارجی، ورود فناوری به صنایع، منوط کردن اعطای سوخت رانتی به صنایع به شرط توسعه زنجیره ارزش، استفاده از محصولات شرکت های دانش بنیان در راستای بومی سازی تجهیزات راهبردی گلوگاهی و جلوگیری از خام فروشی است. محصولات فعلی تولیدی صنایع در اولین زنجیره تولید هستند باید جلوی صادرات آن را بگیریم و به سمت افزایش ارزش افزوده برویم.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه باید از محصولات شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم خاطرنشان کرد: این شرکت ها محصولاتی را تولید می کنند  که باعث افزایش ارزش افزوده محصولات تولیدی نهایی می شود زیرا دانش پایه است، در این شرایط انرژی مجازی کمتری صادر می شود ولی در حال حاضر بخش عمده این صادرات انرژی مجازی است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس توضیح داد: باید انرژی که برای تولید محصول داخل و خارج داده می شود به طور متفاوتی قیمت گذاری شود تا این امر منجر به ازدیاد تورم در کشور نشود و علاوه بر این در مسیر استفاده از شرکت‌های دانش بنیان قرار بگیریم.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه افزود: قانون جهش تولید دانش بنیان توسط مجلس مصوب شد و دولت هم پای کار اجرای این قانون قرار گرفته است در این قانون ظرفیت های زیادی وجود دارد از جمله اینکه از مسیر دانش بنیانی ارزش افزوده بسیار زیادی برای کشور حاصل می شود و علاوه بر این مصرف این انرژی ها به پایین‌ترین میزان خودش می رسد.

عباسی معتقد است؛ حتی اگر برای تولیدات محصولات در ابتدای زنجیره از محصولات شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم این عمل منجر به این می‌شود که انرژی کمتری در تولید این محصولات مورد استفاده قرار بگیرد و در نهایت انرژی کمتری صادر شود در حالی که می‌توان از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها هم برای افزایش بهره وری استفاده  کرد.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2894002

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا