اخبار سیاسی

علیپور: ناوشکن دنا حاصل یک میلیون نفر ساعت کار متخصصان دفاعی است- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، منوچهر علیپور مشاور وزیر دفاع در صنایع دریایی و جانشین رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، با تبریک فرارسیدن سالروز سوم خرداد آزادی خرمشهر گفت: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در حوزه دریایی در زمره سازمان‌های دانش بنیان است و موفق شده برای برخی از محصولات از جمله زیر سامانه‌ها تاییدیه دانش بنیانی را بگیرد.

 

علیپور افزود: ما انواع شناورهای سطحی، زیر سطحی، اثر سطحی و قایق‌های تندرو را با ویژگی‌هایی که عرض کردم، تولید می‌کنیم و گروه‌های پشتیبانی، بخش رانش، الکترونیک و تسلیحات دریایی آن را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: سازمان صنایع دریایی در یک بسته کلی، گروه دستیابی پلتفرم یا بن سازه را طراحی می‌کند، سپس گروه‌های همکار، رانش و الکترونیک تسلیحات را تکمیل می‌کنند و این دستاورد نهایتاً به یک شناور، قایق تندرو، قایق پرنده، هاورکرافت و یا شناورهای سطحی بزرگ مثل انواع ناوشکن‌ها تبدیل می‌شود.

جانشین رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با اشاره به ماموریت ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش در سفر به دور دنیا گفت: ناوشکن تمام ایرانی دنا به تازگی از یک ماموریت تاریخی برگشته که این ناوشکن توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع تولید شده و توانست در یک ماموریت حساس و افتخار آفرین برای ایران تاریخ سازی کند.

علیپور با اشاره به ساخت ناوشکن دنا در مدت 6 سال گفت: این ناوشکن حاصل یک میلیون نفر ساعت کار متخصصان دفاعی است. وزارت دفاع رکورددار ساخت ناوشکن در داخل کشور است، ناوشکن دنا از یک بدنه فولادی برخوردار است،  تمام بدنه و تجهیزات و تسلیحات این ناوشکن در داخل کشو تولید شده و نماد توان علمی و فنی کشور است.

جانشین رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع تصریح کرد: امروز در تولید انواع فولادهای دریایی به خودکفایی رسیده‌ایم و عبور دنا از سه اقیانوس آرام،  هند و اطلس، نمایش افتخار آفرین برای صنعت کشور است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در عرف بین المللی شناورهایی مانند ناو دنا را می توان ناوشکن نامگذاری کرد، گفت: وجه تمایز دنا با سایر شناورها این است که انواع تجهیزات را در خود جای داده است و این ابتکار جمهوری اسلامی ایران است. به لحاظ سامانه‌های تاکتیکی و عملیاتی  مستقل است و نوع تجهیزاتی که  روی دنا نصب شده آن را در زمره ناوشکن ها قرار می دهد اما از لحاظ ابعادی می توان آن را در کلاس ناوهای محافظ قرار داد.

علیپور ادامه داد: تمام مراحل تجهیز ناوشکن دنا در حوزه طراحی انجام شده اما به لحاظ ضرورت زمانی که برای  تحویل ناوشکن دنا وجود داشت و این ناوشکن می بایست برای ماموریت اعزام می شد، این تجهیز بصورت کامل انجام نشد اما ما برای تجهیز این ناوشکن آماده هستیم و اگر دوباره به ماموریت اعزام نشود آماده تجهیز آن هستیم و برای این کار باید سه تا شش ماه دنا در اختیار ما قرار بگیرد.

البته برخی همکاران ما در سازمان صنایع دریایی هم در این ماموریت حضور داشتند و به نیروی دریایی ارتش در این ماموریت کمک کردند.

جانشین سازمان صنایع دریایی عنوان کرد: برای ساخت شناورهای بزرگ‌تر از دنا پروژه ای به تقاضای نیروی دریایی ارتش در دست اقدام داریم که فرآیند طراحی آن به پایان رسیده و در آینده نزدیک کار ساخت این ناوشکن سنگین آغاز می شود که در اصل برای حضور در اقیانوس ها طراحی شده و به نیروی دریایی ارتش در اجرای ماموریت های اقیانوسی که قرار است پایگاه‌هایی را در اقصی نقاط عالم ایجاد کند کمک خواهد کرد.

علیپور گفت: ما براساس نیاز نیروهای مسلح همواره در حال به روز رسانی تجهیزات و فناوری ها هستیم و دنا با پیشرفته ترین تجهیزات و تسلیحات مجهز شده است و در حوزه زیر سیستم ها از نرم افزار های بروز استفاده کرده ایم.

معاون رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع گفت: ناوشکن دنا نسبت به دو پلتفرم قبلی از ویژگی‌های بسیاری پیشرفته‌تری برخوردار است.

وی با بیان اینکه ایران در ساخت شناورهای تندرو در رده پنجم جهان است، افزود: امروز در ساخت انواع شناورها تندرو به پیشرفت های بسیار قابل توجهی رسیده‌ایم و انواع شناورهای کامپوزیت و آلومینیوم و سبک را تولید و بکار می‌گیریم.

مشاور وزیر دفاع در بخش دیگر از سخنان خود به فناوری ساخت بدنه شناورها در داخل کشور اشاره کرد و گفت: با دستیابی به فناوری پیشرفته می‌توانیم بدنه‌های یک دست تولید کنیم.

وی با اشاره به ساخت ناوشکن دماوند2 در کارخانجات صنایع دریایی در شمال کشور اظهار داشت: دماوند در آینده بسیار نزدیک به ناوگان شمال ارتش الحاق خواهد شد و در حوزه ساخت زیردریایی فاتح 2 و 3 نیز پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و این روند با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، با به‌روزترین فناوری‌ها درحال تجهیز است.

معاون رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع  تصریح کرد: هاورکرافت پیروزان در حال طی کردن مراحل نهایی ساخت است، البته زمانی را برای الحاق نمی‌توانم اعلام کنم اما پیشرفت بسیاری خوبی داشت و از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است. این هاورکرافت کاملا بومی است و از قدرت تسلیحاتی بسیار بالایی برخوردار بوده و متناسب با نیاز روز نیروی دریایی ارتش طراحی و در حال ساخت است و می‌تواند تا پایان سال تحویل نیروی دریایی داده شود.

علیپور با اشاره پتانسیل کشور در عرصه های مختلف دریایی گفت: در ماموریت ناوشکن جمهوری اسلامی ایران دنا به دور دنیا، صنعت سربلند بیرون آمد. البته مدیریت و راهبری کارکنان نیروی دریایی ارتش موجب موفقیت ناوگروه 360 شد و این درحالی بود که ما به دلیل تحریم، امکان پشتیبانی از طریق سایر کشورها برای تامین سوخت و نیازهای ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش را نداشتیم.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2900219

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا