اخبار سیاسی

فاطمی امین: مافیای خودرو پول خرج می کند تا وزیر را بزند/ چرا برخی دنبال دوقطبی سازی هستند؟- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه رسیدگی به طرح استیضاحش طی سخنانی اظهار داشت: از وحدت، همدلی و هم‌افزایی دولت مردمی و مجلس انقلابی سخنم را شروع می‌کنم؛ فرصت نداریم گرفتار حاشیه‌ها شویم و اجازه نداریم گرفتار خودمان شویم و باید عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم، معیشت مردم باید اصلاح شود و این نیاز به همکاری دارد.
 

وی افزود: روزهای اخیر خبر کذبی منتشر شد و همه متضرر شدند و اتهامی که نه در شأن دولت و و نه در شأن مجلس مطرح شد؛ چرا با آبروی مردم بازی می‌شود؟ در این ماجرا به حیثیت مجلس و دولت و اعتماد عمومی ضربه خورد. فاطمی‌امین خادم مردم و نمایندگان مجلس آلوده به فساد نشده‌اند؛ آقای بیگی، نه 70 دستگاه بلکه یک خودرو را معرفی کنید!

وزیر صمت گفت: چرا برای کشور هزینه درست می‌کنید؟ ضدفسادترین دولت به چنین فسادی متهم می‌شود، آیا این جنگ روانی نیست؟ من از رئیس کمیسیون اصل 90 پرسیدم؛ در سال 99 و نیمه اول 1400 رابطه‌ای بین یکی از واحدهای مجلس و یک خودروساز خصوصی که متخلف است و 14000 میلیارد پرونده در تعزیزات دارد و در کانال‌های تلگرامی هزینه می‌کند تا وزیر را بزند و این مافیای خودروست. آقای پژمانفر گفت “اتفاقی افتاد و رئیس مجلس جلوی آن را گرفتند و دو روز در تابلوهای مجلس درج شد که «خودرو بگیرید»، ولی هیئت رئیسه آن را متوقف کرد و از حیثیت مجلس دفاع کرد”، چرا کاری را که مربوط به نیمه اول سال 1400 بوده است، به این استیضاح پیوند زده می‌شود؟

فاطمی‌امین بیان کرد: استیضاح حق مجلس است و من اینجا هستم تا به شما پاسخ دهم. امروز تیتر می‌زنند لابی‌های آمریکای فاطمی‌امین! چه‌کسانی این تیترها را می‌زنند؟ امروز چه‌کسانی از این وضعیت خوشحال هستند؟ می‌گویند تیغ استیضاح، مگر اینجا قتلگاه است؟ سؤال‌ها پرسیده شده و من پاسخ می‌دهم و شما صاحب اختیارید و می‌توانید رأی دهید ولی، چرا دوقطبی‌سازی می‌شود؟

وی عنوان کرد: دولت و مجلس باید با هم مسائل را حل کنند و هرکس دنبال دوقطبی‌سازی است در حال خیانت است؛ این تعبیرها زیبنده نظام اسلامی نیست.

 

 

سید رضا فاطمی امین , دولت سیزدهم ,

وزیر صمت در ادامه گفت: من به‌عنوان مسئول باید پاسخگوی عملکردم باشم؛ امروز به شرکتی که 3000 میلیارد تومان گران‌فروشی دارد اشاره شد، شرکتی که در پی منافع نامشروع یکی از معاونین من را به قصد کُشت مضروب کردند. چرا دفاع می‌کنید؟ چه کسانی در شعبه 27 جنایی وساطت کردند که این مجرم بیرون بیاید، این اژدهای هفت‌سر فساد است. به مردم اطمینان می‌دهم با هرگونه ویژه‌خواری مقابله می‌کنیم و تاوان می‌دهیم.

فاطمی‌امین گفت: چه شرکتی است وقتی به مطامع خود نمی‌رسد نیرو اجیر می‌کند تا برخورد فیزیکی کند؟ می‌خواهم که رئیس مجلس این را دنبال کنند.

وی درباره وضعیت خودروسازی بیان کرد: بارها گفته‌ام صنعت خودروی ایران بیمار است و در همین تربیون بیش از 10 گفته‌ام برنامه‌ی 4 ساله داریم و الان در میانه راه به نقطه خوبی رسیده‌ایم. من می‌توانستم در ابتدای وزارت فرافکنی کنم و به فکر محبوبیت خودم باشد و وسط میدان نروم. راه دوم با کار رسانه‌ای جواب می‌داد و این بود که وارد میدان شده و مسئله را زیرساختی حل کنم؛ من این را انتخاب کردم. الان وسط جراحی هستیم و نشانه‌های بهبودی آشکار شده است.

صنعت خودرو مسائل زیادی دارد اما این روزها قیمت خودرو بیشتر به چشم می‌آید. اگر در سال‌های قبل توقف و کاهش تولید خودرو درمان می‌شد این وضعیت را نداشتیم. اگر در نیمه دوم سال 1401 جنگ ارزی آغاز می‌شد ما این وضع را نداشتیم.

وزیر صمت گفت: صنعت خودروی کشور مبتنی بر مونتاژ است و با فراز و نشیب تحریم‌ها بهم می‌ریزد. هر سال تحریم‌ها شدید شده و تولید خودرو زیر یک میلیون آمده و سال 1401 تنها سالی بود که تحریم‌های شدید برقرار بود و تولید هم بیش از یک میلیون رسید و تحریم‌ها خنثی شد.

فاطمی‌امین بیان کرد: در سال 97 در دور جدید تحریم‌ها اولین گروه خودرو بود و این یعنی دشمن می‌داند خودرو مسئله اجتماعی دارد و ابعاد اقتصادی گسترده دارد و از آن سال تا سال 1400 تولید زیر یک میلیون رفت و 25 درصد خودرو ناقص داشتیم و تصاویر آن را به یاد داریم و در آذرماه 1400، 170 هزار خودرو کف پارکینگ بود و این میزان به 1000 خودرو رسیده است.

وی ادامه داد: تولید خودرو در سال 1401 دارای رشد 39 درصدی بود و رویکرد ما داخلی‌سازی خوروهای خارجی نیست و بله رویکرد اعتماد به شرکت‌های دانش بنیان و طراحی داخلی هستیم که این در حال رخ دادن است و این یعنی خنثی‌سازی تحریم‌ها. مگر در دارو و تجهیزات پزشکی و صنایع دفاعی پیشرفت نداشته‌ایم؟  چرا خودرو چنین وضعی دارد؟ این به ما حاکمان بر می‌گردد و باید حکمرانی را اصلاح کنیم. جوانان ایرانی که موشک طراحی می‌کنند، توانایی نجات صنعت خودروی ایران را دارند.

وزیر صمت عنوان کرد: قیمت خودرو چرا بالا رفت؟ یک علت فاصله عرضه و تقاضاست؛ 4 سال تولید زیر یک میلیون رسید و واردات انجام نگرفت. در سال 1401 تورم خودرو و نه قیمت خودرو، کاهشی شد و شیب آن بیشتر از کاهش تورم کل کشور است و قیمت از آذرماه قیمت بالا رفت. جنگ ارزی از آبان آغاز شد و از آذرماه تقاضای کاذب ایجاد شد و تورم و رشد قیمت ارز افرادی را به این فکر برد که برای حفظ ارزش پول به سمت خودرو بروند.

فاطمی‌امین اظهار داشت: قیمت خودرو در بازار، معلول متغیرهای کلان اقتصادی است. ما متأثر از جنگ ارزی هستیم و افزایش نرخ ارز برخی کارها از جمله خودرو را تخریب کرده است. ما باید تولید را افزایش داده و واردات را تقویت کنیم. اطلاع دارید که برای واردات خودرو تا اردیبهشت 1401 محدودیت وجود داشت و آذرماه اولین نمونه‌ها وارد شد و آزمایش‌ها بر آن انجام گرفت و دیروز اولین سری از خودروها از گمرک ترخیضص شد. تا امروز 100 هزار خودرو ثبت سفارش شده و در واردات با پیچیدگی‌های متعددی روبرو هستیم.

وی خاطر نشان کرد: شش‌ماهه واردات خودرو انجام شد؛ التهاب بازار خودرو ما را وادر به برنامه‌ریزی جدید کرد و در بهمن 1401 دولت آیین‌نامه‌ای مصوب کرد که شروع واردات خودروهای کارکرده از مناطق آزاد بود ولی ابطال شد چون با ماده 4 قانون ساماندهی صنعت خودرو ابطال شد. مجددا لایحه دوفوریتی مصوب کردیم که این منع قانونی برداشته شود.

وزیر صمت تصریح کرد: یکی از کارهایی که سال گذشته برای ثبات بازار شروع کردیم عرضه در بورس بود و متأسفانه متوقف شد. علت عرضه این بود که مرجع قیمتی داشته باشد و سال گذشته 7 میلیون دستگاه شماره‌گذاری شده است که 1.3 میلیون آن خودروی نو است و تمام خودروهای دست دو مبتنی بر نرخ بازار قیمت‌گذاری می‌شود.

فاطمی‌امین گفت: خودروسازان قطعا ناکارآمد هستند و باید بهره‌وری را افزایش دهند و محصول جدید تولید کرده و به ایمنی توجه کنند اما راهش این نیست که من کنار بنشینم و فقط شاکی باشم و فرافکنی کنم. وضعیت فعلی صنعت خودرو مقصران پنهانی دارد که ضربه‌ها را زدند و پنهان شده‌اند ولی من ایستاده‌ام و این مسائل را به فضل الهی حل خواهم کرد. این مهم نیازمند فرصت است و دفعه قبل گفتم در برنامه‌ی 4 ساله‌ی ما، در دوره اول تمرکز بر افزایش و ثبات تولید است و این انجام گرفته و سال گذشته 39 درصد رشد تولید داشتیم و در فرودین امسال نسبت به فرودین سال گذشته 57 درصد رشد تولید داریم. با همین رشد تولید و عرضه در دو هفته‌ی گذشته، قیمت خودرو به‌طور متوسط 100 میلیون تومان کاهش یافته است. بله در صنعت خودرو مافیای داریم که تهدید و تخلف می‌کند؛ مافیایی که از افزایش تولید ناخشنود است.

فاطمی امین در نوبت دوم صحبت‌هایش در صحن علنی مجلس اظهار کرد: از تمامی استیضاح‌کنندگان تشکر می‌کنم. از آقای آزادی‌خواه عذرخواهی می کنم. من اسم شرکتی نبردم. اگر اسائه ادبی شد، عذرخواهی می‌کنم.

وی ادامه داد: حضرت آقا گلایه‌هایی دارند که به حق است. در یکی از دیدارها در ماه مبارک رمضان، ایشان قبلاً در بحث معدن به دلیل عقب‌ماندگی گله داشتند، اما ایشان گفتند که مژده دادید.

وزیر صمت بیان کرد: ما ادعا نکردیم که همه صنایع رشد کردند. فراز و نشیب دارد. اما کل صنایع بورسی 12.8 درصد رشد داشتند.

فاطمی‌امین درباره ارزش افزوده بیان کرد: تسهیلات بانکی مشکل دارد، اما مگر من پاسخگوی تسهیلات بانکی هستم؟ من هم منتقد صنعت خودرو هستم. اما ما یک قیمت کارخانه و یک قیمت بازار داریم. قیمت بازار به دلیل اینکه 4 سال افت کرده بود، با قیمت کارخانه تفاوت پیدا کرد.

وی با اشاره به آمار تورم خوردو مرکز ملی آمار عنوان داشت: قیمت ارز بالا رفته، اما مگر من مسئول قیمت ارز هستم؟ اولین کسی به شدت به دنبال این هستم که اقتصاد کشور بر مبنای ریال اداره شود، بنده هستم. بسیار اشتباه است که محصول دلاری باشد. ما این کار را در صنایع آغاز کردیم.

وزیر صمت در ادامه به بیان گزارش عملکرد خود پرداخت و گفت: وزارت صمت 30 درصد اقتصاد کشور را پوشش می‌دهد. در کل دنیا 90 رشته فعالیت وجود دارد. 27 رشته در حوزه این وزارتخانه است.

وی افزود: از زمان تشکیل این وزارتخانه تاکنون تنها یک وزیر، 4 سال مدیریت کرده است. آمارهایی که ارائه می‌دهم رسمی است. در حالی که چالش ارزی داشتیم، رشد تولید داشتیم.

فاطمی‌امین عنوان کرد: در 9 ماهه اول سال 1400 رشد صنعت 3 درصد و کل اقتصاد 4 درصد بوده است. در 9 ماه اول سال 1401 رشد بخش صنعت به 8 درصد رسید. در حالی که رشد اقتصاد 3.7 درصد بود. آیا این عملکرد نیست؟

 وزیر صمت خاطرنشان کرد: تورم کالاهای صنعتی در تابستان 1400 بالاتر از تورم کل کشور و در بهمن 1401 کمتر از تورم کل کشور بود. تورم آزاردهنده است. این بیماری مزمن را باید حل کنیم. این با همدلی و هم‌افزایی اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: در سال 1401، 7 هزار واحد جدید ایجاد شدند. اما سوال شما این است که چرا مردم احساس نمی‌کنند؟ این سوال بسیار مهم است. رهبری این تحلیل را چند بار بیان کردند. ما در دهه 90 رشد اقتصادی پایین داشتیم. درآمدهای واقعی مردم بالا نرفت و تورم داشتیم. ما امروز وارث تورم سال‌های 96 و 97 هم هستیم.

فاطمی امین بیان داشت: 5 سال است که تورم بالای 30 درصد داریم و این بی‌نظیر است. در دهه هفتاد، تنها دو سال تورم بالای 40 درصد بود. ما از سال 97 تورم بالای 30 درصد داریم. ده سال تولید ضعیف بود. تورم بالا بود. مساله ما و راه حل ما تولید است.

وی اضافه کرد: بخش صنعت پیشران اقتصاد است. اگر صنعت حرکت کند، بقیه را هم به پیش می‌کشد. من افتخار دارم که پاسدار این تنگه باشم. امسال سال طلایی اقتصاد کشور است.

وزیر صمت بیان داشت: در سال 1401 هواپیمای تولید پروازش را شروع کرده و اگر دوباره بنشیند زمان می‌برد تا دوباره به پرواز درآید. اگر امسال رشد تولیدی که سال گذشته داشت، پیدا بکند، مردم بیشتر حرکت تولید را احساس می کنند.

فاطمی‌امین در پایان گفت: همه ما در یک کشتی هستیم و باید کمک کنیم و مسیر را جلو ببریم. فرصت مجدد بدهید تا بتوانیم ضعف‌ها را جبران کنیم.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2887139

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا