اخبار علمی و پزشکی

فرهنگ ایمنی بیمار احترام به کرامت انسانی است

عباس عبادی با گرامیداشت سالروز سوم خرداد، اظهار داشت: هدف نظام سلامت، ارتقای کیفیت خدمات پزشکی، پرستاری و ایمنی بیمار است. اولین همایش بین‌المللی و چهارمبن همایش ملی ایمنی بیمار فرصت مغتنمی است تا از آخرین یافته‌ها و دستاورد‌ها برای افزایش ایمنی بیمار بهره‌مند شویم.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، ابراز داشت: در دهه ۷۰ که من از دانشجویان پروفسور لامعی بودم ایشان مارکوپولوی حوزه پزشکی بودند و مدیرانی تربیت کردند که با اولین موج، کیفیت در امر پزشکی و درمان را ایجاد کردند.
 عبادی اضافه کرد: فرهنگ ایمنی بیمار در واقع کرامت بیمار، احترام به حقوق بشر و قانون اساسی است، اگر در آموزه‌های دینی هم بررسی کنیم به اهمیت ایمنی بیمار می‌رسیم.
وی اذعان داشت: نیروی انسانی با کفایت از اولویت‌های رسیدن به ایمنی بیمار است، چرا که اگر نیروی انسانی به تعداد کافی در مراکز درمانی نباشد رسیدگی به بیماران سخت و ایمنی بیمار کمتر می‌شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به این که در حال حاضر ۹ میلیون سالمند وجود دارد، بیان کرد: دو میلیون نفر از این سالمندان نیاز به دریافت دارو‌های خاص داشته و ۳۵۰ هزار نفر از سالمندان نیاز به مراقبت خاص دارند.
عبادی، اذعان داشت: کمبود نیروی انسانی به ویژه پرستار نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشور‌های دنیا معضل اساسی بوده و در کنار این‌ها بیماری‌های مزمن و سالمندی هم موجب افزایش ضریب خطا بوده و ضرورت دارد تا ایمنی بیمار بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: سنجه‌ها و شاخص‌های ایمنی در سراسر بیمارستان‌های کشور مورد بررسی قرار گرفته و در حال ارتقای این شاخص‌ها هستیم.

خبر فارسی

باشگاه خبرگزاری جوان هستم با خبر های علمی و پزشکی در خدمت شما...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا