اخبار سیاسی

قالیباف: اولویت سیاست خارجی مجلس ارتباطات با کشورهای همسایه است- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، در تشریح مطالب مطرح شده در دیدارش با نورالدین اسماعیل اف رئیس مجلس قانون‌گذاری ازبکستان اظهار داشت: بسیار خوشحالیم که میزبان آقای نورالدین اسماعیل اف رئیس مجلس ملی جمهوری ازبکستان هستیم که امروز سفر رسمی خودشان را آغاز کردند.

وی ادامه داد: اولویت سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ارتباطات با کشورهای همسایه و منطقه به ویژه کشورهای اسلامی است، یکی از محورهای جدی تعاملات و توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در بخش‌های مختلف با کشورهای حوزه آسیای مرکزی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حوزه آسیای مرکزی کشور دوست و برادر ازبکستان کشوری است که از جهت جمعیت رتبه اول را دارد و فرصت‌های بسیار خوبی برای همکاری بین ایران و ازبکستان مهیاست به خصوص در حوزه مسائل اقتصادی و توسعه ارتباطات، حمل و نقل و ترانزیت در محور شمال – جنوب به عنوان اولویت ویژه منطقه و محور شرقی و غربی یک نقش جدی و اساسی وجود دارد.

قالیباف با اشاره به سفر سال گذشته‌اش به تاشکند گفت: در آنجا صحبت‌های مفصلی صورت گرفت بعد هم رئیس جمهور سفر رسمی به ازبکستان داشتند و موضوع ارتباطات چند جانبه و دوجانبه مطرح شد. ماه آینده نیز میزبان رئیس جمهور ازبکستان هستیم؛ توسعه روابط به خصوص از جهت مسائل اقتصادی، حمل و نقل، تسهیل‌گری، عبور کامیون‌ها و ارتباطات در محور شمال – جنوب به اضافه نقش در تحولات فرهنگی دو کشور موضوع مهمی است اینها فرصت‌های بزرگی است که می‌تواند سقف تجارت و تعاملات فرهنگی را گسترش داده و همچنین همکاری در حوزه امنیت منطقه داشته باشیم.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به موضوعات افغانستان همکاری جدی باید بین کشورهای همسایه برای کمک به افغانستان صورت گیرد. معتقد هستیم تمامی گروه‌ها در افغانستان باید در تشکیل دولت ملی نقش داشته باشند تا امنیت و توسعه در آنجا شکل گرفته، این موارد در نشست مشترک با رئیس مجلس ملی ازبکستان مطرح شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  این نشست‌ها و رفت و آمدها باعث توسعه روابط و توسعه مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه شود، تصریح کرد: در این جلسه بر لزوم همکاری‌های پارلمانی بین دو کشور تاکید شد البته این همکاری‌ها منوط به این است که قراردادها و توافقات با سرعت بیشتری در پارلمان های دو کشور تصویب شود. همچنین همکاری‌های منطقه‌ای در نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المجالس کشورهای آسیایی و اسلامی و در سطح بین‌المللی ادامه داشته باشد و با آرای منسجم باعث پیشرفت و انسجام کشورهای‌مان شویم.

رئیس مجلس ازبکستان: رئیس‌جمهور ازبکستان به ایران سفر می‌کند

نورالدین اسماعیل اف رئیس مجلس ازبکستان در این نشست خبری، اظهار داشت: امروز با آقای قالیباف درباره وضعیت کنونی و دورنمای توسعه روابط دو کشور گفت‌وگو و تبادل نظر داشتیم در سال‌های اخیر روابط دو کشور در تمامی زمینه‌ها بیش از پیش توسعه پیدا کرده که ناشی از اراده قطعی روسای جمهور است.

وی با بیان این‌که توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی مورد تاکید است، گفت: توسعه روابط و همکاری‌ها در زمینه حمل و نقل و ترانزیت اهمیت زیادی دارد.
رئیس مجلس ازبکستان با اشاره به توسعه همکاری‌های پارلمانی ایران و ازبکستان اضافه کرد: در سال‌های اخیر گام‌های بلندی برای توسعه همکاری‌های دو کشور برداشته شده مذاکرات امروز در ادامه گفت‌وگوهای روسای دو پارلمان در تاشکند بود. ما امکانات زیادی برای توسعه روابط داریم البته اینها به دلیل فعالیت‌های بیشتر گروه‌های پارلمانی دو کشور است.

وی ادامه داد: وقتی دولت‌های دو کشور برای توسعه روابط تلاش می‌کنند پارلمان‌ها هم باید سهم خود را ایفا کنند و به دنبال توسعه پایه‌های حقوقی روابط و تسهیل اجرای قراردادها بوده و سهم خود را اجرا کنند.

اسماعیل اف با بیان این‌که سیاست‌ خارجی دو کشور اشتراکات زیادی دارد، اظهار کرد: دولت ازبکستان مانند دولت جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با کشورهای منطقه را در اولویت قرار داده است. امروز با رئیس مجلس ایران درباره فعال‌تر کردن همکاری‌ها در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به توافقاتی رسیدیم.

وی با اشاره به طرح موضوع افغانستان با دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هر دو کشور مرز مستقیمی با افغانستان دارند وضعیت افغانستان برای دو کشور و کشورهای همسایه بسیار مهم است این‌که افغانستان از صلح و ثبات برخوردار باشد از این جهت فکر می‌کنیم ازبکستان و ایران تا حد امکان تلاش کنند تا وضعیت افغانستان بهتر شود.

رئیس مجلس قانون‌گذاری ازبکستان تصریح کرد: در ماه آینده رئیس جمهور ازبکستان سفر رسمی به ایران خواهد داشت. امیدوارم این سفر امکانات و اقتضائات جدیدی در توسعه روابط دو کشور باز کند.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2890256

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا