اخبار بین الملل

ما به آتش بس متعهد هستیم، ارتش آتش بس را نقض می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از الجزیره، همزمان با ادامه درگیری‌های نظامی در سودان، یک مقام شبه نظامیان واکنش سریع به ادامه این درگیری‌ها با وجود آتش بس واکنش نشان داد.
مشاور حمیدتی، فرمانده نیروهای واکنش سریع در این ارتباط گفت: «ما به آتش بس متعهد هستیم، اما نیروهای البرهان هستند که به آن پایبند نیستند.»
مشاور فرمانده نیروهای واکنش سریع الجزیره همچنین افزود: «ارتش آتش بس اعلام می‌کند و سپس نیروهای خود را از مناطق دیگر فرا می‌خواند.»
این مقام شبه نظامی همچینن گفت: «نیروهای ما امروز به فرماندهی کل حمله نکردند. ما آتش بس را نقض نکردیم و ما بودیم که از ابتدا آن را پیشنهاد دادیم.»
همزمان، یک منبع در ارتش سودان به الجزیره گفت که نیروهای واکنش سریع به زندان الهدی در ام درمان یورش بردند و تعدادی از افسران پلیس را زخمی کردند.
این در حالی است که نیروهای واکنش سریع به ادعای ارتش سودان واکنش نشان دادند و گفتند: «ادعاهای مطرح شده در مورد یورش نیروهای ما به زندان و آزادی زندانیان بی اساس است.»
با وجود اینکه همزمان با عید سعید فطر، در سودان آتش بس اعلام شده بود، اما گزارش‌های متعددی از ادامه درگیری‌های نظامی در خارطوم پایتخت سودان میان نظامیان ارتش و نیروهای شبه نظامی واکنش سریع وجود دارد. این در حالی است که سازوکار سه جانبه در سودان از اعلام آتش بس در عید استقبال کرده و بر اهمیت دستیابی به آتش بس بلندمدت تاکید کرده بود. به گفته مکانیسم سه جانبه در سودان، آتش بس به غیرنظامیان اجازه می‌دهد تا کمک‌های لازم را دریافت کنند.
همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از ادامه درگیری‌های مسلحانه و شدید در سودان خبر داد. بنابراین گزارش، درگیری‌های سنگین مسلحانه نیروهای واکنش سریع به فرماندهی ژنرال حمیدتی و ارتش سودان به فرماندهی ژنرال عبدالفتاح البرهان همچنان در اماکن حساس و حیاتی پایتخت از جمله مقر فرماندهی ارتش، کاخ ریاست‌جمهوری و فرودگاه بین‌المللی خارطوم ادامه دارد. این خبرگزاری همچنین شمار کشته‌شدگان درگیری‌ها در سودان را تا کنون حدود ۳۰۰ نفر اعلام کرده است. گفته می‌‎شود در اثر این ناآرامی‌های شدید تاکنون بیش از ۱۸۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. البته کمیته مرکزی پزشکان سودان آمار پایین‌تری را اعلام کرده است.
شبکه الجزیره نیز در گزارشی اعلام کرد که درگیری‌ها در پایتخت سودان از مناطق مرکزی به مناطق جنوب شرقی خارطوم که پرجمعیت است کشیده شده است. بنابر اعلام منابع محلی، با ادامه نبرد سنگین در خارطوم هزاران نفر از ساکنان پایتخت سودان اقدام به فرار دسته‌جمعی از این شهر کرده‌اند.
خبرگزاری فرانسه نیز در اینباره گزارش داد که هزاران نفر از ساکنان خارطوم امروز پایتخت سودان را ترک کردند. درگیری‌های شدید پس از شکست طرح آتش‌بس ۲۴ ساعته مجدداً از سر گرفته شده است. شاهدان گفتند دود غلیظ سیاه‌رنگی از ساختمان‌های اطراف ستاد ارتش در مرکز خارطوم بلند شده است. همچنین صدای انفجارهای مهیب و تیراندازی شدید صبح روز چهارشنبه در پایتخت شنیده شده است.
سرزمین کودتا یعنی سودان بار دیگر درگیر جنگ قدرت شده است. اختلافات میان دو ارگان نظامی (ارتش سودان به فرماندهی ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی ژنرال حمیدتی) در این کشور شرایط را به طور جدی بغرنج کرده و موجب شده برخی درباره خطر تجزیه سودان البته برای دومین بار در سال‌های اخیر هشدار دهند.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5760866/%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D8%AA%D8%B4-%D8%A8%D8%B3-%D9%85%D8%AA%D8%B9%D9%87%D8%AF-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B4-%D8%A2%D8%AA%D8%B4-%D8%A8%D8%B3-%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D9%82%D8%B6-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا