اخبار امروز

مجازات‌ جرائم خشن بازدارنده نیست
سرهنگ مرتضی نثاری معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران در مورد آسیب شناسی جرائم خشن و زورگیری گفت: دسته‌ای از مجرمان افراد سابقه داری هستند که به طمع ربودن مال افراد دست به جرائم خشن و هنجارشکنانه می‌زنند و همچنین برخی مجرمین نیز به خاطر عادت،‌ به دفعات و کرات مرتکب جرائم شده و هر بار با شیوه‌ها و روش‌های جدید وارد جامعه می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه عدم تناسب میزان مجازات‌ها یکی از دلایل بازگشت مجرمین به چرخه جرم در جامعه است، افزود: متاسفانه مجازات‌ در حوزه جرائم خشن از بازدارندگی کافی برخوردار نیستند و هدف این مجازات‌ها اصلاح و بازپروری است که محقق نشده و متاسفانه در آمار این مجرمان بارها و به دفعات اقدام به ارتکاب جرائم خشن مشاهده می‌شود.
۵۰ درصد جرائم وقوعی در پایتخت از نوع جرائم خرد است
نثاری با بیان اینکه همیشه پلیس پیشگیری را مقدم بر درمان می‌داند تصریح کرد: مهمترین رکن پیشگیری، پیشگیری اجتماعی است که در آن آگاهی بخشی‌های اجتماعی در مورد سرقت‌ها انجام می‌گیرد.
معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران ادامه داد: نوع دیگر پیشگیری وضعی است که در آن شهروندان وضعیتی به وجود آورند که طعمه سارقین نشوند مانند تجهیز طلافروشی‌ها به شیشه‌های ضد ضربه و ضد گلوله و دوربین مدار بسته که مانع ارتکاب به سرقت است.
وی اظهار داشت: تهران با شرایطی چون جمعیت ۱۳ میلیونی و با جمعیت شناور ۳ میلیون نفری و وجود ۳۵۰ هزار اتباع خارجی و تردد روزانه بالای هشت میلیون خودرو و موتور سیکلت در سطح شهر زمینه‌های لازم برای ارتکاب انواع جرائم را دارد و در حال حاضر ۵۰ درصد جرایمی که در پایتخت رخ می‌دهد جرایم خرد است.
نثاری تصریح کرد: تهران در بخش پیشگیری، کنترل و مقابله با جرائم خشن و مسلحانه با تلاش و همدلی دستگاه‌ها رتبه و جایگاه خوبی دارد و در بحث جرائم خشن ۲۷ دستگاه تکلیف قانونی دارند که با توجه به وضعیت تهران و وجود ۱۸ وزارتخانه، ۱۴۰ سفارتخانه و موضوعات متعدد اگر این دستگاه‌ها پای کار بیایند و به تکالیف خود در حوزه پیشگیری وضعی عمل کنند در پیشگیری اجتماعی و وضعیتی موفق خواهیم بود.
وی خاطر نشان کرد: در مورد پیشگیری، کنترل و مقابله با جرائم خشن وزارت صمت ۱۱ تکلیف، وزارت راه و شهرسازی ۹ تکلیف، وزارت نیرو ۹ وظیفه، صدا و سیما هفت تکلیف، شهرداری ۱۱ تکلیف و سازمان بهزیستی سه تکلیف بر عهده دارد.
نثاری در خاتمه به شهروندان توصیه کرد: در زمان وقوع زورگیری خونسردی خود را حفظ کنند و به جای درگیری با زورگیران نسبت به برداشتن شماره پلاک خودرو و یا موتورسیکلت آنها اقدام و جهت شناسایی زورگیران بر روی به خاطر سپردن چهره، لهجه، لباس و… آنها تمرکز کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان

باشگاه خبرنگاران جوان یک رسانه دیجیتال مستقل در ایران است که در زمینه‌های مختلف خبری، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و سیاسی فعالیت می‌کند. این رسانه معمولاً با انتشار مقالات، گزارش‌ها، ویدیوها و تحلیل‌ها در خصوص مسائل مختلف جامعه و کشور به ارتقاء دانش و آگاهی عمومی می‌پردازد. باشگاه خبرنگاران جوان در زمینه‌های مختلف همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ، هنر، ورزش و غیره اخبار و تحلیل‌های متنوعی ارائه می‌دهد. این رسانه توسط جوانانی که علاقه به روزنوشتی و فعالیت در حوزه رسانه دارند، اداره می‌شود و به عنوان یکی از منابع خبری معتبر در ایران شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا