اخبار سیاسی

مجلس در هفته ای که گذشت/از اعلام وصول استیضاح فاطمی امین تا تعیین پاداش سوت زنان فساد- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس در این هفته 3 روز جلسه علنی داشتند که موضوعات مختلفی را با حضور مسئولان دولتی بررسی و مصوباتی نیز داشتند که در ادامه می‌خوانیم:

 

 جلسه روز یکشنبه مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد و رئیس مجلس در نطق پیش از دستور امروز خود به حضور حماسی مردم در راهپیمایی روز قدس اشاره کرد و گفت که «ملت ایران امسال به طور ویژه و تاریخ ساز، خوش درخشیدند و پشت دشمن صهیونیست را در سراسر کشور به لرزه درآوردند»

قالیباف همچنین مراسم‌های لیالی قدر را یادآور شد و گفت که «مردم در این شب‌ها صحنه‌های باشکوهی از دینداری و معنویت را ثبت کردند تا هر تردیدی نسبت به باورهای دینی مردم ایران از بین برود و بارش رحمت الهی بر این کشور و مردم را تضمین کند.

*تعیین سقف پاداش گزارشگران فساد

ادامه رسیدگی به طرح حمایت از افشاگران فساد اولین دستورکار نمایندگان در جلسه این روز بود که بر اساس موافقت نمایندگان در جریان بررسی طرح حمایت از گزارشگران فساد، ماده 10 و 12 این طرح تصویب شد. طبق ماده 10 سقف پاداش گزارشگران حقیقی و حقوقی فساد تعیین شد و به موجب ماده 12 دولت موظف شد تا ردیف مستقلی از محل درآمدهای حاصل از اجرای این قانون ایجاد کند تا در بودجه سنواتی پرداخت پاداش‌ها و سایر هزینه‌های اجرای این قانون در اختیار وزارت دادگستری ‌قرار ‌گیرد.

در این جلسه پیشنهاد حذف ماده 12 طرح مذکور به دلیل مغایرت آن با اصل 75 قانون اساسی هم مطرح شد اما در نهایت به پیشنهاد حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات، این ماده اصلاح ویرایشی شد تا ابهامات و نقایص آن رفع شود.

* دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت ملی برای رسیدگی به حادثه سلمان‌شهر

در ادامه جلسه امروز مجلس سید شمس الدین حسینی نماینده سلمان شهر واقعه تلخ و تاسف بار در روستای دانیال بخش سلمانشهر شهرستان عباس آباد را تشریح کرد و گفت که «در پی سماجت فرد یا افرادی برای تصاحب اراضی مردم به بهانه وقف، مبتنی بر وقفنامه ای مجهول، 2 نفر کشته و تعدادی از اهالی روستا زخمی شدند.» وی همچنین به وجود ریشه مشکل در نابسامانی امور وقف در کشور و سردرگمی محاکم در صدور آراء ضد و نقیض اشاره کرد و خواستار رسیدگی فوری به این حادثه شد.

قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده عنوان کرد که «موضوع ماجرای تلخ کشته شدن دو تن از اهالی روستای دانیال سلمانشهر روز گذشته در جلسه سران مطرح و رئیس قوه قضائیه به این موضوع ورود کرده است.

*تعیین شرایط برگزاری انتخابات میان دوره‌ای مجلس

بنابر این گزارش، ادامه رسیدگی به طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس دستورکار بعدی نمایندگان در این روز بود که اصلاح ماده 1 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند، بر اساس این ماده شرایط برگزاری انتخابات میان دوره‌ای مجلس مشخص شد. (اینجا بخوانید)

سازوکار رسیدگی به جرایم اعضای هیات های اجرایی در انتخابات در بند 10 این طرح نیز در ادامه بررسی و به تصویب بهارستان نشینان رسید.

ماده 11 طرح مذکور هم درباره نحوه رسیدگی به تخلف‌های انتخاباتی جهت رفع ابهامات به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارجاع شد.

حذف ممنوعیت ثبت نام نمایندگان با 3 دوره سابقه نمایندگی در انتخابات

رئیس مجلس در جریان بررسی پیشنهادات اصلاح قانون انتخابات مجلس، در مورد تبصره 3 ماده 12 این طرح و موضوع ممنوعیت ثبت نام نمایندگان در انتخابات مجلس با 3 دوره سابقه نمایندگی گفت که «کمیسیون شوراها این موضوع را از طرح مذکور به دلیل وجود ابهام، حذف کرده است.

*رد فوریت بررسی لایحه ایجاد سازمان بازرگانی

همچنین رسیدگی به فوریت بررسی لایحه ایجاد سازمان بازرگانی در دستورکار نمایندگان بود که پس از انجام بررسی‌های لازم وکلای‌ملت با فوریت بررسی این لایحه مخالفت کردند که در نهایت مقرر شد این لایحه به صورت عادی در دستور کار قرار گیرد.

همچنین ارزیابی یک فوریت لایحه الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (3) دیگر دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی بود که در ادامه جلسه مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت نمایندگان با فوریت بررسی این لایحه موافقت کردند.

**جزئیات جلسه علنی روز دوشنبه

جلسه علنی مجلس در روز دوشنبه نیز به ریاست قالیباف آغاز شد که رسیدگی به سوال الهیان نماینده تهران از وزیر اقتصاد در دستورکار قرار داشت.

خاندوزی: دولت تلاش کرد تا حذف ارز ترجیحی بدون تنش اجتماعی پیش رود

سوال الهیان در خصوص عدم توجه به آماده‌سازی زیرساخت‌ها قبل از حذف ارز ترجیحی از وزیر اقتصاد به عنوان اولین دستور در جلسه علنی مطرح و خاندوزی توضیحاتی پیرامون محور سوال مطرح کرد و گفت:طرح حذف ارز 4200 تومانی ابعاد بزرگی داشت، لذا دولت تلاش کرد از طریق سازوکارهایی نظیر اعطای یارانه‌های حداکثری به 90 درصد جمعیت کشور و اعمال تبعیض عادلانه بین 3 دهک ضعیف با سایر اقشار را مدنظر قرار دهد تا این طرح بدون تنش اجتماعی پیش رود.

*الهیان: عدم کنترل قیمت کالا  مردم را با مشکل مواجه کرده است

پس از توضیحات وزیر ، زهره الهیان نماینده تهران به تشریح سوال خود پرداخت و با بیان اینکه در جریان حذف ارز ترجیحی به برخی شروط عمل نشده، گفت: در زمان حذف ارز ترجیحی، مجلس بر اجرای کالابرگ الکترونیک و تامین کالاهای اساسی با قیمت شهریور ماه 1400 تاکید کرد این در حالی است این زیرساخت فراهم نشد و همچنان برنامه دولت در این رابطه نامشخص است.

*اقناع مشروط نماینده تهران از توضیحات خاندوزی

در نهایت نماینده مردم تهران در مجلس بعد از پایان توضیحات خاندوزی وزیر اقتصاد به سوال خود درباره « عدم توجه به آماده سازی زیرساخت‌ها قبل از حذف ارز ترجیحی»، با در نظر گرفتن پیش شرط ارائه هرچه سریعتر بسته پیشنهادی اقتصادی قانع شد.

*اعلام وصول استیضاح وزیر صمت

همچنین در ادامه این جلسه محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس طرح استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت را اعلام وصول کرد و ادامه داد: مطابق با ماده 223 آئین نامه داخلی مجلس، وزیر صمت حداکثر ظرف مدت 10 روز موظف به حضور در مجلس و ارائه توضیحات در جلسه علنی خواهد بود.

*شرایط عمومی و اختصاصی نامزدهای انتخابات مجلس کمافی‌السابق باقی ماند

بنابرای نگزارش، ادامه رسیدگی به طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس دستورکار بعدی وکلای ملت در جلسه روز دوشنبه بود که نمایندگان با حذف ماده 12 این طرح درباره شرایط عمومی و اختصاصی نامزدهای انتخابات مجلس به پیشنهاد غلامرضا نوری موافقت کردند و مقرر شد این شرایط کمافی‌السابق باقی بماند.

*موافقت مجلس با فوریت بررسی طرح تسهیل ساخت و ساز برای بومیان روستایی

در ادامه جلسه، نوبت به بررسی یک فوریت طرح الحاق 7 تبصره به ماده 7 اساسنامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید که نمایندگان با آن موافقت کردند براساس این طرح ساخت و ساز طرح هادی برای بومیان روستاها تسهیل می‌شود.

در پایان جلسه این روز طرح ساماندهی ماموریت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نیز از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

**جزئیات جلسه روز سه‌شنبه

جلسه این روز نیز به ریاست قالیباف آغاز شد که وی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک به مناسبت روز ارتش، گفت:بدون شک امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران نماد قدرت درهم کوبنده ملت ایران در مواجهه با تمام تهدیدات است.

رسیدگی به گزارش کمیسیون انرژی درباره عملکرد وزارت نفت در تعرفه‌گذاری مشترکان خانگی اولین دستورکار مجلس در این روز بود که مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی، گزارش کمیسیون متبوعش درباره عملکرد وزارت نفت در تعرفه‌گذاری گاز مشترکان خانگی را قرائت کرد.

وزیر نفت که در جریان بررسی این گزارش در صحن علنی حاضر شده بود با اشاره به بند (م) تبصره (1) قانون بودجه سال 1401 تأکید کرد: به موجب این بند دولت مکلف به اصلاح الگوی مصرف گاز طبیعی کشور شده است، بنابراین دولت ملزم به اصلاح الگوی مصرف بوده است، همچنین در بند (ک) تبصره (15) قانون بودجه سال 1401 نیز مقرر شده تعرفه‌های بخش خانگی را اصلاح کند. همان طور که در گزارش کمیسیون انرژی آمده وزارت نفت در اردیبهشت ماه 1401 قبل از موعد مقرر در قانون پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی بندهای مذکور را به دفتر هیأت دولت ارسال کرد.

وی ادامه داد: در ادامه دولت محترم این موضوع را پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی و با توجه به مصلحت‌های اقتصادی و اجتماعی کشور نهایتاً در 16 آذر 1401 آیین‌نامه مذکور را مصوب و ابلاغ کرد. همچنین در جدول پیوست آیین‌نامه مذکور تعرفه بخش خانگی در 12 پله مصرف و در 5 اقلیم آب و هوایی تعیین و ابلاغ شده است.

وزیر نفت تأکید کرد: در همین راستا شرکت ملی گاز ضمن اطلاع‌رسانی پیامکی به مشترکین پرمصرف، از ظرفیت سایر رسانه‌ها از جمله صدا و سیما و جراید جهت آگاهی مشترکین استفاده کرد.

در ادامه نیز سخنگوی کمیسیون انرژی هم با تاکید بر اینکه معاونت راهبردی مدیریت مصرف در دولت ایجاد شود، گفت: بیشترین اتلاف انرژی در حوزه نهادها، سازمان ها و شرکت هایی است که به نحوی از انحا با دولت در ارتباط هستند.

برخی دیگر از اعضای کمیسیون انرژی هم در جریان بررسی عملکرد وزارت نفت در تعرفه‌گذاری مشترکان خانگی نظرات خود را مطرح کردند، از جمله رحیمی‌مظفری گفت: مصرف 7 برابری انرژی در کشور ما نسبت به متوسط دنیا یک فاجعه است، باید مصرف انرژی در خانه‌ها بهینه شود و دولت به این سمت حرکت کند.

رمضانعلی سنگدوینی نیز با تاکید بر این‌که دولت باید موضوع بهینه‌سازی مصرف سوخت را در نظر بگیرد، گفت: راه نجات بهینه‌سازی مصرف سوخت است و باید متولی برای آن پیش بینی شود.

حسین حسین زاده هم خاطرنشان کرد: اگر با همین فرمان در مصرف گاز جلو برویم در سال 1420 به واردات 512 میلیون متر مکعب گاز معادل 72 میلیارد دلار مجبور خواهیم بود در حالیکه می‌توان با تمرکز بر حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر به سمت صادرات نفت و گاز گام برداریم.

در جمع‌بندی موارد مطرح شده در جریان بررسی گزارش کمیسیون انرژی درباره عملکرد وزارت نفت در تعرفه گذاری گاز مشترکان خانگی،‌رئیس مجلس با تاکید بر لزوم صرفه جویی اصولی، بهینه سازی و هوشمند سازی در مصرف انرژی گفت که باید مشکلات ناترازی فصلی را با ذخیره سازی حل کرد.

بنابراین گزارش، در این جلسه نمایندگان مجلس با استرداد لایحه عضویت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا-اقیانوسیه به دولت موافقت کردند.

همچنین در جلسه روز سه‌شنبه به منظور تامین نظر شورای نگهبان هم تعدادی از مواد طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران اصلاح و برخی از این مواد برای اعلام نظر به مجمع تشخیص نظام ارجاع شد.

در پایان جلسه، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس اعلام کرد که جلسه علنی بعد مجلس ساعت 7:45 صبح روز یکشنبه 10 اردیبهشت برگزار خواهد شد.

انتهای‌پیام/

https://tn.ai/2883440

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا