اخبار سیاسی

مصوبه جدید مجلس برای برگزاری انتخابات اختصاصی در حوزه های انتخابیه فاقد نماینده- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

جلیل رشیدی کوچی عضو کمیسیون شوراهای و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس، گفت: برخی از مصوبات کمیسیون درباره این طرح در جلسه علنی مطرح و به تصویب نمایندگان رسیده و برخی از دیگر مفاد آن به دلیل ابهامات و ایرادات به کمیسیون ارجاع شده است.

 

وی افزود: اعضای کمیسیون شوراهای مجلس در جلسات هفته آینده ، ادامه مفاد ارجاعی طرح اصلاح مفادی از انتخابات مجلس را بررسی و پس از تصویب برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌کنند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال جاری، گفت: برای اینکه انتخابات پیش رو با قانون جدید برگزار شود باید این طرح هر چه سریعتر در مجلس به تصویب برسد و برای تبدیل شدن به قانون و اجرای انتخابات امسال بر اساس قانون جدید به تصویب شورای نگهبان نیز برسد.

رشیدی کوچی درباره یکی از مصوبات مجلس درباره اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس گفت:طبق یکی از مصوبات مقرر شد که اگر یک نماینده به هر دلیل نتوانست دوره نمایندگیش را به اتمام برساند و حوزه انتخابیه‌ فاقد نماینده شد، در اولین فرصت انتخابات اختصاصی برای آن حوزه برگزار شود.

وی در همین راستا ادامه داد:برای مثال برخی از نمایندگان از نمایندگی استعفا داده و از سوی دولت به عنوان وزیر  به مجلس معرفی می‌شوند یا مناصب دیگر را می‌پزیرند و حوزه انتخابیه آنها مدت‌ها فاقد نماینده می‌شود، بنابراین باید یک انتخابات برای همان حوزه انتخابیه به صورت اختصاصی برگزار شود تا وضعیت حوزه انتخابیه آنها تعیین تکلیف شود.

نماینده مرودشت خاطر نشان کرد: پیش از این زمانی که یک حوزه انتخابیه به هر دلیل فاقد نماینده می‌شد، وضعیت آن حوزه در انتخابات میان دوره‌ای مشخص می‌شد و تا آن زمان ، حوزه انتخابیه بلاتکلیف بود که با مصوبه جدید برای هر حوزه‌ای که فاقد نماینده شود ، انتخابات اختصاصی برگزار می‌شود.

رشیدی کوچی همچنین با اشاره به مصوبه‌ای درباره نحوه رسیدگی به جرایم انتخاباتی اظهار کرد:اگر جرم یا تخلف انتخاباتی از سوی داوطلبان و یا رأی دهندگان باشد در مرکز همان استان رسیدگی می شود اما اگر جرایم انتخاباتی از سوی عوامل اجرایی و نظارتی و فرمانداران استان باشد باید در محاکم کیفری تهران به آن رسیدگی شود.

انتهای‌پیام/

https://tn.ai/2886416

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا