اخبار بین الملل

موعد برگزاری انتخابات پارلمانی کویت مشخص شد

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از الخلیج آنلاین، دولت کویت اعلام کرد که روز ۶ ژوئیه سال جاری میلادی، زمان برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور خواهد بود.
هیئت دولت کویت با پیش نویس درخواست رای دهندگان برای انتخاب اعضای مجلس امت این کشور در روز سه شنبه ۶ ژوئیه ۲۰۲۳ موافقت و آن را به مشعل الاحمد الصباح،ولیعهد کویت تقدیم کرد.
همچنین هیئت دولت با تعطیلی رسمی همه وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی و موسسات عمومی در روز رای گیری موافقت کرد.
این در حالی است که خبرگزاری رسمی کویت روز دوشنبه از فرمان امیری در انحلال پارلمان این کشور خبر داده بود.
براساس دستور صادر شده، نخست وزیر و وزرای کویت ملزم هستند این دستور را اجرا کنند.
پیش از این مشعل الاحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت به نیابت از نواف الاحمد الجابر الصباح امیر کویت در سخنانی به مناسبت دهه پایانی ماه مبارک رمضان، پارلمان منتخب سال ۲۰۲۰ را که با حکم دادگاه قانون اساسی در مارس گذشته احیا شده بود، بر اساس ماده ۱۰۷ قانون اساسی این کشور منحل اعلام کرده بود.
وی همچنین خواستار این شده بود که طی ماه‌های آینده انتخابات جدید پارلمانی در این کشور برگزار شود.
ولیعهد کویت گفته بود: برون رفت از پیآمدهای صحنه سیاسی کنونی، مستلزم بازگشت به قانون اساسی به عنوان مرجع و سند حاکمیت و حمایت از خواست مردم است که لزوم احترام به اراده مردم و حفاظت از جایگاه و منزلت کشور و همچنین پیروی از رهبری عالی امیر کویت و عدم نقض صلاحیت‌های قانونی او را ایجاب می‌کند. بر این اساس مقرر شد پارلمان ۲۰۲۰ که با حکم دادگاه قانون اساسی، در مارس گذشته احیا شد، بر اساس ماده ۱۰۷ قانون اساسی، منحل و فراخوان برگزاری انتخابات عمومی در ماه‌های آینده اعلام شود.
دادگاه قانون اساسی در مارس گذشته، انتخابات پارلمان سال ۲۰۲۲ را باطل اعلام و پارلمان منتخب سال ۲۰۲۰ را احیا کرده بود.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5770387/%D9%85%D9%88%D8%B9%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%B4%D8%AE%D8%B5-%D8%B4%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا