اخبار سیاسی

هدف روحانی از دیدار با مدیران دولت سابق؛ سودای بهارستان با تقلب در تاریخ!- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم _ حسن روحانی 12 مرداد  1400 کلید پاستور را تحویل سید ابراهیم رئیسی داد و از سمت ریاست‌جمهوری ایران و سایر مسئولیت‌ها و متعلقات ریاست قوه مجریه کنار رفت؛ تنها مسئولیت وی در حال حاضر نمایندگی مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و شرکت در اجلاسیه‌های این مجلس است که البته در دوران ریاست‌جمهوری در آنها شرکت نمی‌کرد. 

از شواهد و قرائن پیداست که رئیس‌جمهور سابق قصد دارد برای انتخابات مجلس آماده شود؛ اگرچه به لحاظ سنی نمی‌تواند در این انتخابات کاندیدا شود اما درحال برنامه‌ریزی برای نقش آفرینی در انتخابات اسفندماه است. 

 

روحانی از اواخر سال 1400 دیدارهایش را با کارگزاران و مدیران دولت‌های یازدهم و دوازدهم از سر گرفت و هر از چندی این دیدارها با برگزار می‌شود؛ دیدارهایی که تاکنون رسانه‌ای شده‌اند بیش از 10 نشست بوده که عمدتاً در آنها صحبت از مسائل جاری کشور و دفاع از عملکرد دولت‌های قبل شده است. 

اگرچه اطرافیان رئیس‌جمهور سابق، انتخاباتی بودن این نشست‌ها را تکذیب می‌کنند اما اگر کسی اندک بهره‌ای از سیاست داشته باشد می‌داند که چنین نشست‌هایی خالی از بهره‌برداری انتخاباتی نیست؛ به‌ویژه آنکه دیدارهای شخصی و جداگانه با استانداران و مدیران استانی دولت‌های قبل نیز برگزار می‌شود. به گفته کامبیز مهدی‌زاده داماد روحانی، وی با اعضای کابینه هر هفته به‌ صورت انفرادی و گروهی دیدار دارد؛ همچنین دیدارهای جداگانه‌ای با ناطق‌نوری، علی لاریجانی و سید محمد خاتمی داشته است. 

خبرگزاری تسنیم اواخر فروردین‌ماه خبر داده بود که روحانی جلسات انتخاباتی خود را از چند ماه پیش آغاز کرده است و به‌صورت هفتگی برگزار می‌کند و با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته حضور و نقش‌آفرینی وی در انتخابات مجلس شورای اسلامی قطعی است. برخی نزدیکان وی گفته‌اند که باید برنامه‌ای منظم برای ارائه یک لیست واحد انتخاباتی با محوریت و حمایت آقای روحانی تدارک دیده شود.

حسن روحانی که در پایان تحویل دولت، بدترین شاخص‌های اقتصادی را نسبت به سایر دولت‌ها برجای گذاشته بود، در این دیدارها عمدتاً بر دو موضوع تمرکز دارد: یکی مسئله واردات واکسن و دیگری برجام.

وی در دیدار اخیر خود گفته است: “ما واکسن کرونا به اندازه کافی آماده کردیم و رقم بالایی را سفارش دادیم. علاوه بر آن معادل 400 همت اسکناس ارز در بانک مرکزی در اختیار این دولت گذاشتیم. طرح‌های 95 تا 98 درصد آماده افتتاح را برای دولت سیزدهم به جای گذاشتیم. دولت تا دی‌ماه می‌توانست همه این طرح‌های‌ بزرگ را افتتاح کند.” وی درباره برجام نیز مدعی شد “امیدوار بودم که مساله برجام در اسفند 99 یا فروردین 1400 حل شود تا دولتی که بر سر کار می‌آید، دچار این مشکل بزرگ نباشد. برای احیای برجام همه چیز تمام شده و آماده بود. حتی موفق شدیم از طرف‌های مذاکره امتیاز خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی و لغو تحریم دفتر رهبری و نهادهای مربوط به ایشان را بگیریم!”

ماجرای واکسن و برجام، دو کلیدواژه‌ای است که در دیدارهای سابق روحانی مطرح شده بود. وی در دیدار سال گذشته با استانداران دولت یازدهم و دوازدهم گفته بود: “تلاش کردیم برجام را به نتیجه برسانیم. با اینکه می‌دانستیم اجرایی شدن برجام به دولت بعد می‌رسد و پول آن در دولت بعد به خزانه کشور واریز می‌شود، اگر برخی موانع پیش نمی‌آمد ما می‌توانستیم در اسفند 99 تحریم را تمام کنیم… برای خرید 200 میلیون دوز واکسن کرونا اقدام کردیم و وقتی دولت را تحویل می‌دادیم، جریان ورود واکسن‌های خریداری شده، شروع شده بود.”

مردادماه سال 1401 در دیدار با وزرا و مدیران دولت‌های تحت ریاستش چنین مدعی شد: “حداقل حدود 110 میلیون دوز واکسن، علاوه بر واکسن داخلی خریداری کردیم. “

سخنان خارج از واقعیت رئیس‌جمهور سابق درباره واکسن و برجام پیشتر نیز پاسخ داده شده بود و آمارها به صراحت حقیقت را مشخص می‌کند اما روحانی قصد دارد با قلب حقیقت و تحریف تاریخ، برای عرصه انتخابات دست خالی نباشد. هرچند با توجه به خاطره جمعی باقیمانده از دولت روحانی در اذهان مردم، بعید بنظر می‌رسد که اطرافیان  و مدیران دولت سابق بخواهند با تابلوی وی وارد عرصه انتخابات شوند!

در پایان دولت روحانی، حدود 10 میلیون دوز واکسن کرونا تزریق شده بود؛ ایرج حریرچی معاون وقت وزارت بهداشت در اواخر تیرماه 1400 در برنامه تلویزیونی از مردم ایران به خاطر عمل نکردن دولت به وعده‌های خود درباره واکسیناسیون کرونا عذرخواهی کرد.

21 مرداد و در هفته اول روی کار‌آمدن رئیسی، وی پس از بازدید از داروخانه 29 فروردین به وزرای بهداشت و امور خارجه و همچنین جمعیت هلال احمر دستور داد برای خرید فوری واکسن اقدام کنند. 

کریم همتی رئیس  وقت جمعیت هلال احمر، 20 شهریور ماه 1400 درباره علت سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا به کشور از زمان استقرار دولت سیزدهم توضیح داده بود: “ابراهیم رئیسی پس از آغازبه‌کار دولت سیزدهم، تماس‌های تلفنی با سران کشورهای چین و روسیه داشت و همین امر سبب شد تا روند واردات واکسن تسریع شود؛ پیگیری‌ها در سطح بالای نظام یکی از مؤلفه‌های اصلی بود که سبب شد تا در چند روز اخیر، واردات واکسن سرعت پیدا کند”.

افزایش مراکز تجمیعی واکسیناسیون و پایان دادن به صف‌های طولانی واکسن، دوشیفته شدن مراکز واکسیناسیون و استفاده از توان بسیج و نهادهایی همچون سپاه و هلال‌احمر از دیگر اقداماتی بود که روند واکسیناسیون را شتاب بخشید. 

در مسئله برجام هم رجوع به اظهارات آن زمان مسئولان مذاکره‌کننده قابل اعتناست؛  اظهارات مقامات ایران و آمریکا پس از پایان آخرین دور مذاکرات وین در دولت دوازدهم، بیش از هر چیز بیانگر وجود اختلافات قابل‌توجهی در مواضع دو طرف بوده است.

عباس عراقچی مسئول تیم مذاکره‌کننده ایران در دولت روحانی در پایان ششمین دور مذاکرات وین تأکید کرده بود: “یکی از مباحث جدی ما در این مذاکرات، ایجاد اطمینان نسبت به عدم تکرار آن‌چه که دولت آمریکا در قبال برجام انجام داده، بوده و هست و ما در این خصوص نیازمندیم که به تضمین‌هایی برسیم که به ما اطمینان بدهد آن‌چه که دولت گذشته آمریکا انجام داد، یعنی اعمال مجدد تحریم‌ها و خروج از برجام مجدداً رخ نخواهد داد”.

در حالی که همان زمان، جیک سولیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید با تکرار مواضع سالهای اخیر آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران گفته بود: “ایران یا باید درباره توافقی بلندمدت‌تر و نیرومندتر مذاکره کرده و تعهدات لازم برای اطمینان یافتن از عدم دستیابی به سلاح هسته‌ای را ارائه کند، یا با فشار آمریکا و همزمان انزوای جامعه بین‌المللی مواجه خواهد شد”.

براساس آنچه در رسانه‌ها درباره محتوای 6دور مذاکرات وین در دولت قبل به سرپرستی عباس عراقچی منتشر شده است،  تیم مذاکره‌کننده ایران تنها به دریافت امتیازات حداقلی بسنده کرده بوده و طرف‌های غربی در وین6 متعهد شدند صرفا تحریم‌های برجامی ایران را ملغی کنند و پیرامون سایر تحریم‌های وضع‌شده بعد از برجام در دولت اوباما و ترامپ که منافع ایران از معاهده هسته‌ای را به حداقل می‌رساند هیچ تضمینی نداده‌اند! تحریم‌هایی که وجودشان باعث می‌شود حتی درصورت احیای مجدد برجام، این معاهده تبدیل به یک توافقنامه بی‌خاصیت برای ایران شود. در مورد راستی‌آزمایی لغو تحریم‌های نفتی ایران نیز طرف غربی تنها متعهد شده بود به مدت یک‌روز به ایران امکان فروش نفت و راستی‌آزمایی بدهد.

در حقیقت آنچه روحانی از برجام نهایی شده صحبت می‌کرد و برای پذیرش آن فشار می‌آورد و می‌گفت “همین امروز عراقچی می‌تواند  توافق را نهایی می‌کند!” توافقی به مراتب ضعیف تر از برجام بود. 

در آن زمان با تصمیم شورای عالی امنیت ملی، یک کمیته تطبیق شکل‌گرفت که وظیفه داشت متن تفاهم شده را با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در آذر 1399 تطبیق دهد. این کمیته اعلام کرد که مذاکرات وین به دلیل مواضع قلدرمآبانه طرف آمریکایی و بعضا طرف‌های اروپایی در مورد آنها به نتیجه نرسیده و از توافق دور بوده است.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2890962

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا