اخبار بین الملل

واکنش کره شمالی به رزمایش بزرگ مشترک سئول – واشنگتن

به گزارش مهر، کره شمالی با صدور بیانیه‌ای مانور نظامی مشترک واشنگتن و کره جنوبی در مرز دو کره در هفته آینده را محکوم کرد.
وبگاه «آر تی» بامداد جمعه گزارش داد که تلویزیون دولتی کره شمالی به نقل از مقامات پیونگ یانگ اعلام کرد که رزمایش بزرگ مشترک آمریکا و کره جنوبی در نزدیکی دو کره «تهدیدی جدید بر امنیت، صلح در شبه جزیره دو کره و منطقه خواهد بود.»
پیونگ یانگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به دقت همه تحرکات نظامی ستیزه جویانه و تهدیدآمیز دشمنان را زیر نظر داریم.»
کره شمالی پیشتر واشنگتن و سئول را نسبت به برگزاری رزمایش در مجاور مرزهای این کشور هشدار داده بود و اعلام کرد: «در واکنش به شرایط تهدیدآمیز جاری و خطرات آتی، حق استفاده از همه تسلیحات برای دفاع از خود را مشروع و در راستای حاکمیت ارضی خود به کار خواهد گرفت.»
در همین ارتباط، خبرگزاری کره‌جنوبی پیشتر به نقل از وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که کره جنوبی و آمریکا به زودی تمرینات نظامی مشترکی را آغاز خواهند کرد که بزرگترین رزمایش در تاریخ همکاری نظامی بین دو کشور قلمداد می‌شود و به مناسبت هفتادمین سالگرد اتحاد بین دو کشور است.
وزارت دفاع کره‌جنوبی در اطلاعیه خود گفته بود که در این رزمایش قرار است پنج تمرین مشترک در فاصله ۲۵ می تا ۱۵ ژوئن در منطقه‌ای در ۳۲ مایلی شمال شرقی سئول برگزار شود.
گفتنی است رزمایش مشترک سئول واشنگتن در بزرگداشت هفتادمین سال اتحاد میان خود طی بازه زمانی ۲۵ می تا ۱۵ ژوئن آتی ادامه خواهد داشت.
وزارت دفاع سئول گزارش داد که در این رزمایش سامانه‌های تسلیحاتی نظیر جنگنده‌های رادارگریز اف -۳۵، بالگردهای تهاجمی AH-۶۴ آپاچی، تانک‌های K۲ و راکت‌اندازهای چونمو بکار می‌رود.
آخرین رزمایش مشترک آمریکا و کره‌جنوبی از این نوع در سال ۲۰۱۷ با ۴۸ فروند تسلیحات نظامی دو کشور برگزار شد.
به نوشته رسانه‌ها، قرار است در رزمایش آتی، همه تسلیحات و ابزارهای نظامی نوین از جمله استفاده از جنگنده «اف ۳۵» به کار گرفته شود.
کره شمالی برگزاری مانورهای مشترک نظامی میان کره جنوبی و آمریکا را تهدیدی مستقیم بر علیه خود قلمداد می‌کند و آن را بر خلاف روند سیاسی می‌داند که برای برقراری صلح در شبه جزیره کره آغاز شده است
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5783328/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84-%D9%88%D8%A7%D8%B4%D9%86%DA%AF%D8%AA%D9%86

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا