اخبار سیاسی

وحیدی: کاهش نرخ جمعیت یک خطر پیشِ روی کشور است- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، احمد وحیدی وزیر کشور صبح امروز در اجلاس سراسری ستاد و صف در خصوص حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با تبریک فرارسیدن هفته جمعیت، با بیان اینکه “جمعیت یکی از ارکان مهم قدرت در هر کشوری است”، تأکید کرد: برای افزایش نرخ باروری در کشور نیازمند یک حرکت جهادی همه‌جانبه و فراگیر هستیم.

وی افزود: با توجه به نگرانی‌های موجود در این ارتباط همه باید در این مسیر همفکر و همدل باشیم تا بتوانیم به اهداف موردنظر دست یابیم.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه “کاهش نرخ جمعیت در کشور خطری است که در مسیر ما قرار دارد”، تصریح کرد: با توجه به محدودیت زمانی در این ارتباط باید چاره‌جویی‌های لازم انجام شود تا بتوانیم کشور را از این خطر نجات دهیم.

وحیدی در این جلسه که با حضور معاونان وزارتخانه به‌صورت حضوری و استانداران سراسر کشور به‌صورت وبیناری برگزار شد، پیری جمعیت را خطری هولناک برای کشور خواند و اضافه کرد: قانون تکالیفی برای ما در این خصوص تعیین کرده است ولی به‌صرف قانون چیزی حل نمی‌شود و باید حرکت‌ها در چارچوب قانون، جهادی و همه‌جانبه باشد.

وی با اشاره به تأکیدات موجود در فرهنگ دینی در ارتباط با ضرورت فرزندآوری خاطرنشان کرد: علاوه بر این اکنون جمعیت یکی از ارکان مهم قدرت در هر کشوری به‌حساب می‌آید و در این ارتباط نیز نباید از کشورهای دیگر عقب بمانیم.

وزیر کشور با یادآوری نقش برجسته و بارز جوانان در پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی تأکید کرد: باید در نظر داشت که در مقطع کنونی با توجه به محدودیت زمانی هیچ مسئله‌ای به‌اندازه اهمیت جمعیت برای آینده کشور و ایران عزیز مطرح نیست.

وحیدی با ابراز اینکه نرخ نزولی در برخی از استان‌های کشور بسیار نگران‌کننده و شدید است، خاطرنشان کرد: اگر حتی ما به نرخ جانشینی جمعیت یعنی 2.1 (دو ممیز یک) هم برسیم تازه می‌توان گفت که جمعیت ما کم نمی‌شود و اکنون در طرح‌ها و برنامه‌های مورد نظر نرخ 2.5 (دو ممیز پنج) در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به ضرورت تعیین تکالیف هر استان و شهری در ارتباط با افزایش نرخ جمعیت و ضرورت یک حرکت جدی در این ارتباط گفت: لازم است استان‌ها برنامه‌های خودشان را برای رسیدن به نرخ مورد نظر ارائه کنند تا ما بتوانیم به افق‌های پیش‌ِرو دست یابیم.

وزیر کشور با دردناک خواندن میزان سقط جنین در کشور خاطرنشان کرد: این اقدام از نظر مفاهیم دینی ما بسیار مذموم و نکوهیده است و خیلی‌ها به این موضوع توجه ندارند و اگر آمارها در این خصوص قطعی باشد، باید همه با هم برای جلوگیری از آن همت کنیم.

وحیدی در ادامه بر ضرورت تسریع در ارائه تسهیلات بانکی برای افزایش ازدواج در کشور و افزایش نرخ جمعیت تصریح کرد و گفت: لازم است اقداماتی نیز در ارتباط با ناباروری در کشور انجام شود تا این خانواده‌ها نیز بتوانند مشکل خود را برطرف کنند.

وی با ابراز اینکه فرزندآوری موجب افزایش بنیان‌ها و تحکیم خانواده می‌شود، بر ضرورت مشوق‌های فرهنگی ـ تبلیغی با همراهی مردم کنار مشوق‌های مالی تأکید کرد و گفت: اگر کشوری دچار کمبود نرخ رشد جمعیت شود به‌مرور دچار افول تمدنی نیز می‌شود و این روند خطرناک است.

وزیر کشور با اشاره به همت همه مسئولان در کشور برای جبران مشکل کاهش نرخ جمعیت تأکید کرد: در این ارتباط با برنامه‌های موجود حتماً نرخ جمعیت را افزایش دهیم و در این ارتباط یکی از شاخص‌های ارزیابی عملکرد استان‌ها نیز به میزان رشد جمعیت مربوط می‌شود و لازم است استان‌هایی مانند گیلان، مازندران و البرز اقدامات عاجلی در این خصوص انجام دهند.

در اثنای این جلسه نیز استانداران خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی به‌عنوان استان‌هایی که بیشتر نرخ رشد جمعیت را در کشور داشتند، دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود را در ارتباط با افزایش هرچه بیشتر آن بیان کردند و خواستار توجه بیشتر دولت به‌خصوص ارائه تسهیلات لازم نظیر وام و مسکن با توجه به آمارهای بالای این استان‌ها به خانواده‌ها و جوانان جهت ازدواج شدند.

در ابتدای این جلسه نیز خانم زینب اختری مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت کشور به تشریح  جزئیات طرح تحول راهبردی جمعیت و فرزندآوری برای حاضران پرداخت.

در پایان این جلسه هم از طرح و نقشه راه افزایش نرخ جمعیت با عنوان “طرح تحول راهبردی جمعیت و فرزندآوری” با امضای وزیر کشور رونمایی شد.

انتهای پیام/+

https://tn.ai/2894719

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا