اخبار بین الملل

پرواز جنگنده‌ها بر فراز خارطوم/ صدای انفجارهایی شنیده شد

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از الجزیره، منابع خبری از پرواز جنگنده‌ها بر فراز خارطوم و شنیده شدن صدای انفجارهایی در پایتخت این کشور خبر دادند.
موافقت نیروهای حمیدتی با تمدید آتش بس
از سوی دیگر نیروهای پشتیبانی سریع اعلام کرد: ما تمدید آتش بس برای ۷۲ ساعت دیگر به درخواست میانجی گری آمریکا و عربستان را اعلام می‌کنیم.
بایدن: درگیری در سودان باید پایان یابد
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور اجرایی جدیدی، دامنه پاسخ به خشونت‌ها در سودان را گسترش داده و تحریم‌هایی بر عاملان تهدید صلح در سودان إعمال می‌کند.
رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، خشونت در سودان یک فاجعه و خیانتی در حق خواسته‌های مشخص مردم سودان برای داشتن یک نظام مدنی و گذار به سمت دموکراسی است. من به مردم سودان که دوست‌دار صلح هستند و رهبران اقصی نقاط جهان برای دعوت به آتش‌بس دائمی میان طرف‌ها می‌پیوندم. این خشونت که عملاً جان صدها غیرنظامی را گرفته و در ماه مبارک رمضان شروع شد، یک امر غیر منطقی بوده و باید پایان یابد.
وی افزود: ایالات متحده در کنار مردم سودان ایستاده است و ما همواره برای حمایت از پایبندی آنها نسبت به آینده همراه با صلح تلاش می‌کنیم.
پل هوایی کویت به خارطوم
فهد الظفیری، سفیر کویت در سودان از تکمیل مقدمات پل هوایی به خارطوم خبر داد و اعلام کرد که در مرحله اول از طریق این پل هوایی، ۷۵ تن کمک‌های پزشکی و بشردوستانه را منتقل خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: اولین هواپیمای پل هوایی کویت بعدازظهر پنجشنبه وارد فرودگاه پورسودان شده، و پروازها تا دوشنبه هفته آینده برای انتقال کمک‌های پزشکی و بشردوستانه با پنج هواپیما به صورت روزانه ادامه دارد. این پل هوایی با دستور مقامات کویت و برای کاهش درد و رنج مردم سودان و در پاسخ به نیاز فوری آنها به نیازهای اساسی زندگی، به ویژه دارو و غذا است.
نگرانی عمیق مصر از تداوم درگیری در سودان
سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر شامگاه پنجشنبه به عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان و محمد حمدان دقلو (حمیدتی) فرمانده نیروهای واکنش سریع نیاز فوری به آتش بس در کشور را ابلاغ کرد.
طبق بیانیه وزارت خارجه مصر، شکری در دو تماس تلفنی با طرفین خواست تا آتش بس فوری در سودان برقرار کنند.
شکری در تماس‌های خود بر نگرانی عمیق مصر در نتیجه تداوم درگیری‌های نظامی و قربانیان بی گناه ناشی از آن و قرار دادن امنیت و ثبات سودان در معرض خطرات جدی تأکید کرد.
وی تاکید کرد که رنجی که مردم سودان در نتیجه نبردهای مداوم تجربه می‌کنند، ایجاب می‌کند که همه طرف‌ها به آتش بس پایبند باشند تا امکان عملیات امدادی و ارائه کمک‌های بشردوستانه و پزشکی به کسانی که مستحق آن هستند، پیدا شود.
لازم به ذکر است که از ۱۵ آوریل گذشته، سودان شاهد درگیری‌های گسترده‌ای بین ارتش به فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع به فرماندهی محمد حمدان دقلو است.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5771505/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%B7%D9%88%D9%85-%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D9%81%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B4%D9%86%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا