اخبار سیاسی

پیش بینی ها از افزایش زوار اربعین امسال حکایت می کند/ برنامه ریزی و اقدامات برای ارائه خدمات بهتر- اخبار مجلس و دولت ایران – اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرخونه:

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) در پایان نشست ستاد مرکزی اربعین در جمع خبرنگاران گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال اعزام زائران برای زیارت اربعین حسینی(ع) به‌مراتب بیشتر از سال گذشته باشد و اربعین امسال مصادف با چهارشنبه 15 شهریورماه خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به چالش‌های مراسم اربعین سال گذشته در جلسه امروز از سوی اعضای ستاد راهکارهای لازم و مشخص ارائه شد تا این مشکلات برطرف یا به حداقل ممکن کاهش یابد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با اشاره به سفر آتی خود به عراق برای گفت‌وگو با مقام‌های عراقی برای نهایی کردن برنامه‌های اربعین امسال تصریح کرد: بخشی از چالش‌های مراسم اربعین سال گذشته مربوط به طرف عراقی و زیرساخت‌های موجود در عراق بود که در سفر به عراق این موارد بررسی خواهد شد.

میراحمدی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی برای تردد زائران از ایران به عراق کمبود گیت‌های مرزی در آن‌سوی مرزها است که این مهم یکی از محورهای اساسی گفت‌وگو با طرف‌های عراقی خواهد بود تا با توجه به گرمای هوا در اربعین امسال شاهد کاهش ازدحام و تراکم و تسریع در عبور زائران باشیم.

ستاد مرکزی اربعین مرکب از نهادها، سازمان ها و وزارتخانه های مختلف از جمله ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت و درمان، راه و شهرسازی ، سازمان حج و زیارت، صدا و سیما، نیروی انتظامی، بانک مرکزی ، شهرداری تهران، هلال احمر و استانداران استان های مرزی با عراق است.

وی اضافه کرد: ستاد مرکزی اربعین در حال بررسی طرحی برای زائران ایرانی با هدف ارائه بهتر خدمات است که در صورت نهایی شدن، به اطلاع هموطنان خواهد رسید.

رئیس ستاد مرکزی اربعین خاطر نشان کرد: مدیریت یک جمعیت چند میلیونی در طول زمان محدود و مشخص با توجه به امکانات موجود در مرزهای دو کشور ایران و عراق می‌طلبد تا زائران نیز همکاری و مساعدت لازم را با دست‌اندرکاران، برای برگزاری هرچه بهتر این حرکت جهانی داشته باشند.

میراحمدی مشخص شدن زمان و مکان حرکت زائران، عبور از گذرگاه‌های مرزی و زمان بازگشت آنان از مراسم اربعین را در انجام برنامه‌ریزی‌ها از سوی مسئولان برای ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر مهم خواند و گفت: هرچه این موارد دقیق‌تر باشد برنامه‌های مسئولان می‌تواند بهتر انجام شود تا بر مشکلات احتمالی غلبه کنیم.

وی افزایش زیرساخت‌های لازم برای نقل و انتقال و ارائه خدمات بهتر به زائران را از جمله اولویت‌های این ستاد برشمرد و خاطرنشان کرد کارهایی که از سال‌های گذشته برنامه‌ریزی و شروع شده، به‌سرعت در حال انجام است و متوقف نشده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین در عین حال یادآور شد: تسریع بیشتر این امور مستلزم تأمین اعتبارات 100 درصدی و لازم قبل از پایان اردیبهشت‌ماه امسال از سوی سازمان برنامه و بودجه است تا بتوان نسبت به تحقق آنها پیش از شروع راهپیمایی و حرکت جهانی اربعین اقدام کرد.

میراحمدی ایجاد قرارگاه‌های مشترک با طرف عراقی بین استان‌های مرزی را از دیگر برنامه‌های سال گذشته برای ارائه خدمات بهتر به زائران خواند و افزود: تلاش ما این است که جلسات تشریفاتی نباشد تا بتوانیم هرچه سریع‌تر به توافق‌های لازم برای ارائه خدمات بهتر به زائران برسیم.

وی هم‌چنین شبانه‌روزی شدن گذرگاه مرزی خسروی را از دیگر محورها و موضوعات مذاکره با طرف عراقی خواند و افزود، این موضوع از سال گذشته مورد توجه بوده است و امسال نیز در خصوص آن گفت‌وگو می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره بیمه زائران ایرانی اربعین هم اظهار کرد: 2 نوع بیمه وجود خواهد داشت که یک مورد بیمه حداقلی برای همه زائران است و بیمه دیگر شامل بسته‌های مختلف و متنوع به‌صورت اختیاری است که قرار شد تا مسئولان بیمه مرکزی طرح‌های خود را ارائه دهند تا در صورت موافقت اعضای ستاد مرکزی، به تصویب برسد.

انتهای پیام/

https://tn.ai/2888014

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا