اخبار بین الملل

چامسکی: روسیه در جنگ اوکراین خویشتن‌داری می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه، نوام چامسکی، فیلسوف، زبان‌شناس و تحلیل‌گر آمریکایی در گفت‌وگو با وب‌سایت «نیو استیسمن» درباره علت تداوم جنگ اوکراین و نفش آمریکا و انگلیس در دامن‌زدن به این جنگ و مقایسه آن با جنگ عراق نظرات خود را بیان کرده که در ادامه ترجمه بخش‌های اصلی آن می‌آید.
این آمریکا و انگلیس هستند که به خاطر منافع خود از آغاز گفت‌وگوهای صلح در اوکراین خودداری می‌کنند، حتی به قیمت ویران‌شدن اوکراین. اوکراین، بازیگر بااراده و آزادی نیست، آنها به آنچه آمریکا تعیین می‌کند، وابسته هستند.
روسیه (در جنگ اوکراین) با خویشتن‌داری و میانه‌روی عمل می‌کند؛ نابودی و انهدام زیرساخت‌های اوکراین در اوکراین رخ نداده است.بدون شک روسیه می‌تواند با سلاح‌های متعارف کی‌یف را همانند بغداد (هنگام حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳) غیرقابل‌سکونت کند، ارتش روسیه می‌تواند به خطوط تدارکاتی در غرب اوکراین حمله کند.
موقعی که تهاجم به عراق شروع شد، ناظران سازمان ملل باید از این کشور خارج می‌شدند، چون این حمله بسیار شدید و ویرانگر بود؛ این چنین است سبک آمریکا و انگلیس در جنگ.
به تعداد کشته‌ها نگاه کنید، طبق آمار رسمی سازمان ملل در جنگ اوکراین نزدیک به ۸ هزار غیرنظامی کشته شدند، اما هنگام حمله آمریکا و انگلیس به عراق، چند نفر کشته شدند؟ برآوردها این است در این جنگ بین ۱۸۶ هزار تا ۲۱۰ هزار غیرنظامی کشته شدند.
شمار سفر مقامات و رهبران جهان به شهر کی‌یف پس از آغاز جنگ، نشانه و سندی از این است که روسیه در مقایسه با جنگ عراق، خویشتن‌داری دارد.
هنگام حمله آمریکا و انگلیس به عراق، آیا اصلا یک مقام خارجی توانست به بغداد سفر کند؟ خیر، زیرا موقعی آمریکا و انگلیس جنگی را آغاز می‌کنند، برای قتل‌وعام و گردن‌زنی می‌روند؛ همه چیز را ویران می‌کنند، ارتباطات، حمل‌ونقل، انرژی…خلاصه هر چیزی که جامعه را سرپا نگه می‌دارد.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5767575/%DA%86%D8%A7%D9%85%D8%B3%DA%A9%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D9%88%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا