اخبار بین الملل

چراغ سبز شورشیان به اتباع خارجی برای خروج از سودان

به گزارش خبرگزاری مهر خبرخونه به نقل از تاس، نیروهای شبه نظامی واکنش سریع سودان (RSF) که در حال نبرد با ارتش این کشور هستند، اعلام کرده‌اند که آماده‌اند تا فرودگاه‌های تحت کنترل خود را برای تخلیه اتباع خارجی از سودان آماده فعالیت کنند.
در بیانیه نیروهای واکنش سریع آمده است: «نیروهای واکنش سریع آمادگی خود را برای باز کردن بخشی از فرودگاه‌های سودان به روی ترافیک هوایی اعلام می‌کنند تا کشورهای برادر و دوست ما بتوانند با خیال راحت شهروندان خود را که می‌خواهند کشور را ترک کنند، تخلیه کنند.»
به گفته شبه نظامیان واکنش سریع، این ابتکار بخشی از آتش‌بس انسانی ۷۲ ساعته است که از صبح روز جمعه اجرایی شده است.
از سوی دیگر، «هیثم محمد ابراهیم»، وزیر بهداشت سودان روز جمعه اعلام کرد که در درگیری‌های داخلی در سودان در اولین روز عید فطر دست کم ۶۰ نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر زخمی شدند. به گفته وزیر بهداشت سودان، این کشور در وضعیت وخیمی قرار دارد، زیرا بسیاری از مراکز درمانی به شدت تحت تأثیر جنگ داخلی قرار گرفته‌اند، به عنوان مثال، ۴۳ بیمارستان از ۱۳۰ بیمارستان در خارطوم به طور کامل ویران شده و ذخیره استراتژیک دارو در دارفور جنوبی در آتش سوزی از بین رفته است.
روز پنجشنبه، نیروهای شبه نظامی واکنش سریع (RFS) با میانجیگری مصر، امارات و عربستان سعودی آتش بس با ارتش سودان را برای تعطیلات عید فطر پذیرفتند، با این حال، درگیری‌ها بین ارتش و شبه نظامیان در روز جمعه همزمان با عیدفطر ادامه یافت و طرفین یکدیگر را به حمله به محله‌های مسکونی خارطوم متهم می‌کنند.
اوضاع در سودان به دلیل اختلافات بین فرمانده ارتش، «عبدالفتاح البرهان»، که ریاست شورای حاکمیتی را هم بر عهده دارد با رئیس شبه نظامیان واکنش سریع، «محمد حمدان دوگلو»، که معاون شورای حاکمیتی است، تشدید شده است. در ۱۵ آوریل، درگیری‌ها در نزدیکی یک پایگاه نظامی در شهرهای مرواه و خارطوم رخ داد. به گفته وزارت بهداشت سودان تا کنون بیش از ۶۰۰ نفر در نتیجه درگیری‌ها در سودان جان خود را از دست داده‌اند. در همین حال، کمیته پزشکان سودان تعداد قربانیان را بیش از ۲۰۰ نفر اعلام کرده است. کمیته پزشکان همچنین آمار زخمی‌ها را بیش از ۱۰۰۰ نفر می‌داند. جنگ داخلی در سودان میان فرماندهان نظامی همچنین بیش از ۳۳۰۰ نفر آواره برجای گذاشته است.
با وجود اینکه همزمان با عید سعید فطر، در سودان آتش بس اعلام شده بود، اما گزارش‌های متعددی از ادامه درگیری‌های نظامی در خارطوم پایتخت سودان میان نظامیان ارتش و نیروهای شبه نظامی واکنش سریع وجود دارد. این در حالی است که سازوکار سه جانبه در سودان از اعلام آتش بس در عید استقبال کرده و بر اهمیت دستیابی به آتش بس بلندمدت تاکید کرده بود. به گفته مکانیسم سه جانبه در سودان، آتش بس به غیرنظامیان اجازه می‌دهد تا کمک‌های لازم را دریافت کنند.
مشاور حمیدتی، فرمانده شبه نظامیان واکنش سریع درباره نقض آتش بس در سودان گفته است: «ما به آتش بس متعهد هستیم، اما نیروهای البرهان هستند که به آن پایبند نیستند.» مشاور فرمانده نیروهای واکنش سریع الجزیره همچنین افزود: «ارتش آتش بس اعلام می‌کند و سپس نیروهای خود را از مناطق دیگر فرا می‌خواند.»
منبع: https://www.mehrnews.com/news/5760897/%DA%86%D8%B1%D8%A7%D8%BA-%D8%B3%D8%A8%D8%B2-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B9-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%A7%D9%86

مهر نیوز

خبرگزاری مهر هستم ، یکی از خبرگزاری های خبرخونه هستم...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا